Harry a Meghan zklamali královnu i Brity. Vévodkyně se vrátí k filmu, tvrdí odborník

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
10. 1. 2020 6:01
Vévodové ze Sussexu se necelé dva roky po svatbě rozhodli odstoupit ze svých oficiálních rolí v britské královské rodině. Oznámili to na Instagramu, aniž by se předem poradili s královnou. Jejich krok vyvolal pozdvižení po celém světě. Podle historika Kamila Rodana nabyli dojmu, že si mohou dělat, co chtějí. Tak jednoduché to ale nebude.
Harry a Meghan se o svém kroku s nikým předem neporadili, jejich rozchod s monarchií však nebude tak snadný, předvídá historik.
Harry a Meghan se o svém kroku s nikým předem neporadili, jejich rozchod s monarchií však nebude tak snadný, předvídá historik. | Foto: Reuters

Nezvyklému kroku 35letého Harryho a jeho ženy předcházela měsíční rodinná dovolená, kterou strávili v Kanadě s matkou vévodkyně, a také podzimní prohlášení, kdy zažalovali bulvár a řekli, že je role uvnitř "královské firmy" vyčerpávají.

"Je to souběh mnoha věcí. Jednak je to dáno jeho výchovou, Diana je vychovávala k tomu, aby formulovali svoje názory a říkali, co si myslí, a nestali se obětními beránky," zamýšlí se Kamil Rodan, specialista na královské rody ze Slezského zemského muzea v Opavě. "Vzal si manželku, která je z úplně jiného prostředí a má svoji hlavu. Už když se brali, prohlásila, že nebude loutkou. Američané jsou vychovávaní k tomu, aby byli sebevědomí, asertivní a buřiči, což v sobě má. A je to posíleno tím, že je z uměleckého prostředí," tvrdí historik s tím, že vévodkyně ani nerozumí britské mentalitě.

Meghan si v říjnu v emočně vypjatém rozhovoru pro dokument televizní stanice ITV postěžovala, jak těžké bylo čelit tlaku po narození syna Archieho. Princ Harry pak poukazoval na "nesmírný mediální tlak" a to, jak jeho manželku stíhá a osočuje bulvární tisk. Zmínil, že mu to připomíná situaci jeho matky, lady Diany. 

Nepochopitelný krok

Je pravděpodobné, že Harryho ke kroku přemluvila Meghan, myslí si Rodan. Podle něj je nepochopitelné, že na jednu stranu chce vévoda být soukromou osobou a vydělávat si na živobytí, ale také hodlá podporovat královnu.

Historik zmiňuje jejich důležitou roli v britském společenství, kdy mají zastupovat prince Charlese jako oficiálního představitele Commonwealthu a být i oporou princi Williamovi, který se jednoho dne stane britským králem. "Teď se dozvídáme, že se rozdělily jejich cesty a už si nerozumí," glosuje Rodan a dodává, že velkým přešlapem už byla i jejich neúčast na tradičním rodinném vánočním setkání v Sandringhamu.

Odborníci na královskou rodinu se shodují, že středeční krok vévodů je nepochopitelný. Zpráva zaskočila také například znalce královské rodiny Jindřicha Forejta. "Měl jsem pocit, že je to jenom další scénář nějaké série o královské rodině," uvedl v rozhovoru pro Českou televizi. "Toto by se nemohlo stát před deseti lety," narážel na sdělení publikované na instagramovém účtu.

Vévodové ze Sussexu sice uvedli, že chtějí odstoupit ze svých rolí, zároveň však připustili, že dostojí svých závazků vůči královně, společenství a organizacím. "Proč se tedy nevzdali i titulu?" klade si otázku Forejt. "Je to jako dort, jako by si z něj vzali jenom část a nechali korpus," dodal.

Je to pokrytectví a zrada

Vévodové podle Kamila Rodana nabyli mylného dojmu, že si mohou dělat, co chtějí. "Britové jsou šokovaní, protože nechápou, co víc (vévodové) chtějí," myslí si historik. "Beru to jako pokrytectví, nechat se jmenovat vévodou ze Sussexu, nechat povýšit manželku do stavu vévodkyně a pak říct, že odcházím. To se nedělá. Princezna Anna (jediná dcera Alžběty II. a prince Philipa, pozn. red.) to udělala před svatbou, zřekla se titulu pro své děti," vysvětlil.

O tom, že jsou Britové hluboce zklamaní, svědčí i reakce vedení Muzea voskových figurín Madame Tussauds v Londýně, které nechalo odstranit sochy vévodů. "Myslím si, že Britové jsou skutečně zklamaní, rozhořčení a nechápou to. Ať byly jakékoliv excesy, vždycky královské rodině odpustili, i Harrymu. A ten je teď zradil," tvrdí Rodan.

Historik připomíná, že za peníze britských daňových poplatníků vystrojila královská rodina Harrymu a Meghan obrovskou svatbu jejich snů a nechala je opravit si dům ve Windsoru. "Britové to berou tak, že Harry by měl být vděčný, protože od narození žije z jejich peněz a prožili s ním všechny jeho skandály. A od té doby, co má manželku, stáhl se z veřejnosti a více méně nedělá nic pro Británii," tvrdí odborník z opavského muzea.

Právě zdroje příjmů jsou teď diskutovaným tématem. Harry a Meghan uvedli, že se chtějí stát finančně nezávislými, britská média ale píší, že vévodové přijdou o finance od královny, ale pořád jim zůstávají fondy prince Charlese.

Ponechají si také bydliště v královnině sídle Frogmore Cottage ve Windsoru. Vévodové by rádi rozdělili svůj čas mezi Velkou Británii a Severní Ameriku, chtějí vychovávat syna Archieho tak, "aby si vážil královské tradice, do které se narodil", a hodlají se soustředit na "nový charitativní subjekt".

Vévodkyně se vrátí k filmu. Co bude dělat Harry, je záhadou

Právě pracovní stránka vévodů zůstává pro mnoho odborníků a momentálně zřejmě také členy britské královské rodiny záhadou. Majetek prince Harryho je odhadován údajně na 27 milionů liber, Meghan si svým hraním taktéž přišla na zajímavou sumu. V současné době si podle pravidel však nemohou jinak vydělávat.

Podle Rodana je pravděpodobné, že se vévodkyně Meghan bude chtít vrátit k filmu, jako po tom toužila také monacká kněžna Grace. "Nedovedu si představit, co bude dělat Harry. Školy klasického typu nemá a byl v armádě, takže buď by dostal funkci tam, nebo nevím, co by dělal," zamýšlí se historik.

Diskutuje se tak o možnosti, že Harry a Meghan využijí své popularity na sociálních sítích nebo budou řečnit na různých akcích po celém světě. Jindřich Forejt v rozhovoru pro Českou televizi připomněl, že dát se cestou "normálního života" mimo královskou rodinu se dříve pokusil také nejmladší syn královny Alžběty II. Edward.

Rodan si myslí, že velkou roli mohl v rozhodnutí sehrát i fakt, že Harry byl vždycky považován "za toho druhého" po Williamovi. "Možná to berou tak, že jsou upozaďováni. Už několikrát vystřelili bombastickou zprávu, aby je přehlušili. A teď jsou narozeniny Kate (ve čtvrtek, pozn. red.) a vystřelili takovou zprávu, aby byli v hlavních zprávách," myslí si Rodan. "Ona je herečka, takže v ní je touha být na titulkách," dodává.

Změna marketingové strategie a komunikace

Součástí rozhodnutí vévodů postavit se na vlastní nohy je kromě nespecifikované role externích spolupracovníků rodiny také nový přístup k oznamování novinek z jejich života. Pár si zařídil novou webovou stránku a oznámil, že hodlá změnit 40 let starý přístup ke sdílení informací s veřejností.

Zásadní pro ně bude sdílení na sociálních sítích. "To je marketing. Co se stane, když řeknete, že nebudete zveřejňovat fotky nikde jinde než na svém Twitteru nebo Instagramu? Všichni novináři budou viset na jejich profilu a čekat, až tam hodí nějakou fotografii," glosuje Rodan. A dodává, že vévodové William a Kate zveřejňují fotky taktéž přes sociální sítě.

Královští zpravodajové teď očekávají, jak se zachová britská panovnice. Alžběta II. posledních pár měsíců prochází tvrdými zkouškami. Na podzim se ocitl v nemilosti veřejnosti princ Andrew kvůli vztahům s kontroverzním podnikatelem Jeffreym Epsteinem. Nyní kartami v dříve dobře fungující "královské firmě" zamíchal vnuk Harry se svou ženou.

Podle novinářky Ireny Cápové, která se specializuje na britskou královskou rodinu, nelze v současnosti žádné velké oficiální vyjádření Alžběty II. očekávat. Myslí si, že je rozladěná a vyčkává dalšího vývoje.

Královské varování

Královská rodina se podle historika Kamila Rodana postupně rozmělňuje a panovnice se najednou nemůže spolehnout na lidi, se kterými počítala. "Ví, že má Williama, kterému měl Harry pomáhat. Pěstovali v nich to, že jsou tady pro sebe a mají se podporovat. Stejně, jako je to v jiných rodinách, vstoupily do toho ženy a najednou vztahy kolabují a narušují se. Myslím si, že královna to vnímá tak, že se rozpadá rodina."

Alžběta II. dala svým vyjádřením jasně najevo, že odchod nebude tak jednoduchý, jak si vévodové ze Sussexu představují. "Mohlo to být i varování. Dala najevo, že ona je ta, která jim všechno umožňuje, dodává jim relativní klid a určuje do jisté míry jejich životy. Myslím si, že si je pozvou, budou chtít slyšet jejich vizi a budou řešit, jak to vidí královská rodina. Je otázka, jak budou nekompromisní a jak se rozejdou," dodává. 

Poslechněte si, co říká o megxitu novinářka Irena Cápová:

Bylo to nepříjemné překvapení ve stylu hollywoodské hvězdy, ne člena britské královské rodiny, říká redaktorka Forbesu Irena Cápová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy