Hamburský obchod vyprázdnil police se zahraničními výrobky, chce tím podpořit imigranty

Magazín Magazín
27. 8. 2017 11:05
"Bez různorodosti je tenhle regál docela nudný," nechali zaměstnanci hamburského supermarketu Edeka ceduli u regálů se zahraničním zbožím zejících prázdnotou. Řetězec se takto rozhodl reagovat na rasistické zločiny z poslední doby a obecnou protiimigrační náladu v Německu.
Regály v hamburském supermarketu Edeka.
Regály v hamburském supermarketu Edeka. | Foto: Profimedia.cz

Řetězec supermarketů Edeka v Hamburku se rozhodl pro velmi netradiční metodu boje s rasismem. Zaměstnanci vyprázdnili police celé velké sekce produktů ze zahraničí a dali k ní ceduli s nápisem: "Bez různorodosti je tenhle regál docela nudný."

Edeka tak reaguje na zločiny související s migrací z poslední doby a na obecnou protiimigrační náladu v Německu. Jeden z největších německých řetězců supermarketů by chtěl iniciativu rozšířit i do dalších poboček. Informovala o tom britská BBC.

Unikátní rozmanitost díky zahraničním produktům

"Edeka hájí rozmanitost a různorodost," řekl k tomu mluvčí společnosti. A dodal, že prodávají množství produktů z různých částí Německa. "Ale pouze s ostatními produkty z dalších zemí je možné vytvořit unikátní rozmanitost, které si cení naši zákazníci," sdělil.

Kampaň sklidila mnoho pozitivních reakcí na sociálních sítích. Němečtí politici však reagovali různě. Někteří iniciativu pochválili, jako například jeden z členů strany kancléřky Merkelové.

Není to spíš naprosto šílené?

Naopak opoziční politik Marcus Pretzell ze strany Alternativa pro Německo, hlásající antiimigrační přístup, supermarket kritizoval. "Proč by to mělo být moudré? Není to spíš naprosto šílené?" nechal se slyšet.

V Česku proti rasismu nedávno ostře vystoupil řetězec s potravinami Lidl, patřící německému vlastníkovi Dieterovi Schwarzovi. Lidé na začátku ledna bombardovali Lidl na sociálních sítích negativními komentáři kvůli tomu, že se v akčním letáku objevil černošský model Alpha Dia.

Supermarket se však nenechal rasistickými výlevy zlomit a jedné z rozlícených uživatelek například odpověděl, že v Evropě 21. století spolu žijí různé rasy, a čím víc člověk ze světa pozná, tím větší toleranci vůči jiným má.

Zhruba o měsíc později se podobný případ stal také v sousedním Slovensku, kdy oděvní firma Nebbia dala do reklamy modela tmavé pleti. Na kritiku zareagovala Nebbia po svém: zákazníkům, kteří se touto reklamou cítí dotčeni, vrátí peníze za oblečení. Nechce totiž, aby ho nosili rasisté.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Růžička bude opět hrát pod svým otcem, ze Sparty míří do Hradce

Hokejový útočník Vladimír Růžička zamířil po odchodu z týmu pražské Sparty do Hradce Králové. Bude tak opět hrát pod vedením svého otce Vladimíra, který se stal začátkem dubna hlavním vládcem střídačky Východočechů. Jednatřicetiletý Růžička uzavřel s Mountfieldem dvouletou smlouvu.

Zkušený útočník posílil ambiciózní klub krátce poté, co byl oznámen odchod jednoho z ofenzivních tahounů v minulé sezoně Matěje Chalupy. Jednadvacetiletý hráč uzavřel v NHL dvouletý kontrakt s Chicagem.

"Již delší dobu jsme sháněli kreativního centra, který by nám pomohl zlepšit přesilové hry, byl silný na puku, úspěšný na vhazování a samozřejmě uměl dát gól. To vše Vláďa splňuje. Slibujeme si od něj především zlepšení přesilových her a produktivity," uvedl pro web královéhradeckého klubu generální manažer Aleš Kmoníček.

před 32 minutami

Kladivář Hájek se blýskl nejlepším českým výkonem od roku 2016

Kladivář Patrik Hájek předvedl na víkendovém mítinku v Kolíně nejlepší český výkon za poslední čtyři roky. Jednadvacetiletý vrhač Dukly Praha zvítězil na Memoriálu Josefa Hájka hodem dlouhým 72,02 metru. Aktuální český vicemistr si zlepšil osobní rekord téměř o pět metrů a zařadil se na desáté místo v historických domácích tabulkách. Dál hodil naposledy v roce 2016 někdejší bronzový medailista z mistrovství světa Lukáš Melich (75,97).

Dnes začne atletická sezona naplno velkolepým projektem českého svazu "Spolu na startu". Závodit se bude na 173 stadionech po celé zemi. V Kladně, Plzni a právě Kolíně budou na startu reprezentanti

Další zprávy