Google si patentoval medvídka s kamerou. Úřady jsou v pozoru

jaz
27. 5. 2015 12:47
Google minulý týden získal patent na novou inteligentní hračku, která bude schopná reagovat na svého majitele a ovládat domácí spotřebiče.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Andrei! / Foter / CC BY-SA

Praha – Richard Wayne DeVaul vynalezl před třemi lety pro společnost Google technologii komunikující jak s uživatelem, tak dalšími inteligentními zařízeními. Vypadat by měla jako obyčejný plyšový medvídek, ale vatu v bříšku nahradí dráty, senzory, mikrofony i kamera, píše CNN.

Plyšového robota schválil patentovací úřad teprve minulý týden, Google zatím mlčí, zda inteligentní hračky začne vyrábět a zda budou k dostání na trhu. "Máme patentované různé nápady – některé z těchto myšlenek později dozrají do reálné podoby produktu nebo služby, některé ne," citoval vyjádření Google server CNN.

Medvídek rozpozná lidskou přítomnost, zvládne zvednout hlavu, otevřít oči a podívat se na člověka nebo se za ním otočit. Kromě toho reaguje na hlasové příkazy. Díky připojení k internetu dokáže ovládat na dálku domácí spotřebiče, přepínat televizi nebo zhasínat světla. Hýbe také ušima, nosem i ocasem.

Společnost doufá, že by si hračku mohly oblíbit i děti a aktivně s ní komunikovat, v tom ale vidí nebezpečí Centrum pro demokracii a technologii (CDT), které se zabývá ochranou uživatelů na internetu. Organizaci vadí míra narušení soukromí a apeluje na Google, aby jasně definoval, jak bude později nakládat s citlivými daty, které hračka od uživatele získá.

Náčrtek prototypu medvídka od Google.
Náčrtek prototypu medvídka od Google. | Foto: Google
 

Právě se děje

Další zprávy