Google si patentoval medvídka s kamerou. Úřady jsou v pozoru

jaz
27. 5. 2015 12:47
Google minulý týden získal patent na novou inteligentní hračku, která bude schopná reagovat na svého majitele a ovládat domácí spotřebiče.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Andrei! / Foter / CC BY-SA

Praha – Richard Wayne DeVaul vynalezl před třemi lety pro společnost Google technologii komunikující jak s uživatelem, tak dalšími inteligentními zařízeními. Vypadat by měla jako obyčejný plyšový medvídek, ale vatu v bříšku nahradí dráty, senzory, mikrofony i kamera, píše CNN.

Plyšového robota schválil patentovací úřad teprve minulý týden, Google zatím mlčí, zda inteligentní hračky začne vyrábět a zda budou k dostání na trhu. "Máme patentované různé nápady – některé z těchto myšlenek později dozrají do reálné podoby produktu nebo služby, některé ne," citoval vyjádření Google server CNN.

Medvídek rozpozná lidskou přítomnost, zvládne zvednout hlavu, otevřít oči a podívat se na člověka nebo se za ním otočit. Kromě toho reaguje na hlasové příkazy. Díky připojení k internetu dokáže ovládat na dálku domácí spotřebiče, přepínat televizi nebo zhasínat světla. Hýbe také ušima, nosem i ocasem.

Společnost doufá, že by si hračku mohly oblíbit i děti a aktivně s ní komunikovat, v tom ale vidí nebezpečí Centrum pro demokracii a technologii (CDT), které se zabývá ochranou uživatelů na internetu. Organizaci vadí míra narušení soukromí a apeluje na Google, aby jasně definoval, jak bude později nakládat s citlivými daty, které hračka od uživatele získá.

Náčrtek prototypu medvídka od Google.
Náčrtek prototypu medvídka od Google. | Foto: Google
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Šéftrenérem atletické reprezentace po Netscherovi bude Sluka

Nový šéftrenérem české atletické reprezentace byl jmenován Pavel Sluka. Od října ve funkci nahradí jiného bývalého tyčkaře Jana Netschera, který ji opustil v květnu po necelých dvou letech. Sluka dosud zastával post vedoucího sportovního úseku atletického svazu a byl u postupu českého týmu zpět do Superligy mistrovství Evropy družstev v Kluži i na olympijských hrách v Tokiu.

před 27 minutami

Slovenský prokurátor zrušil stíhání dvou novinářů

Slovenský prokurátor v úterý zrušil stíhání dvou novinářů z Denníku N, obviněných z vyzrazení utajované informace v článku z roku 2018, oznámil mluvčí prokuratury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy