Revoluce ve vědě. Nejlepší matematičkou je po 80 letech žena

jaz
13. 8. 2014 13:30
Nejvýznamnější ocenění v oblasti matematiky získala íránská vědkyně. Její vítězství může přimět ostatní ženy, aby se věnovaly matematickému výzkumu, míní odborníci.
Maryam Mirzakhani
Maryam Mirzakhani | Foto: Reuters

Soul – Sedmatřicetiletá Maryam Mirzakhani převzala v Jižní Koreji prestižní ocenění pro matematiky do 40 let, tzv. Fieldsovu medaili. Stala se tak téměř po 80 letech existence této ceny vůbec první ženou, které se podobné cti dostalo.

"Přestože ženy dlouho přispívaly matematice na nejvyšší úrovni, tato skutečnost nebyla pro širokou veřejnost patrná. Doufám, že existence oceněné ženy, která bude jistě první z mnoha, zboří spoustu mýtů o matematičkách a povzbudí více mladých žen, aby myslely na matematický výzkum jako na možnou kariéru," řekl The Guardian držitel Fieldsovy medaile, sir Tim Gowers z univerzity v Cambridge.

Fieldsova medaile
Autor fotografie: Stefan Zachow / Wikimedia Commons

Fieldsova medaile

  • nejprestižnější ocenění udělované Mezinárodním matematickým svazem (IMU) v oboru matematiky
  • cena zahrnuje medaili a finanční hotovost ve výši 15 tisíc kanadských dolarů (necelých 300 tisíc korun)
  • poprvé ji předal v roce 1936 kanadský matematik John Charles Fields
  • pravidelně jednou za čtyři roky se uděluje až od roku 1950
  • medaili mohou získat matematici za přínos vědě ve věkové hranici pod 40 let

Maryam se narodila a vyrůstala v Íránu a o matematiku se začala zajímat až v posledním ročníku na střední škole. Původně se chtěla stát spisovatelkou. Věda ji bavila odjakživa také díky bratrovi, který jí vyprávěl zajímavosti ze svého studia. 

Jako teenager se účastnila matematických olympiád, kde posbírala řadu medailí. V současné době přednáší na Stanfordské univerzitě v Kalifornii a ve svém výzkumu se zabývá dynamikou a geometrií Riemannových ploch.

Odstartuje Maryam revoluci ve vědě?

Spolu s ní získali cenu, která je také často označována za Nobelovu cenu za matematiku, další tři vědci. Osmatřicetiletý Martin Hairer z Warwick univerzity ve Velké Británii, čtyřicetiletý Manjul Bhargava z Princetonské univerzity v USA a pětatřicetiletý brazilsko-francouzský vědec Artur Avila z Ústavu matematiky v Jussieu v Paříži.

Odborníci po vítězství Maryam Mirzakhani doufají, že nezůstane poslední ženou, která na Fieldsovu medaili dosáhla. Matematika je totiž dosud považována za ryze mužský svět a ženy nejvyšších kariérních příček obvykle nedosahují. Například ve Velké Británii je 40 procent matematiků žen, ale u vyšších stupňů vzdělání tento počet rapidně klesá.

"Sociální bariéry pro dívky, které se zajímají o matematickou vědu, nejsou menší než v době, kdy jsem vyrůstala. Vyvážení profesního a rodinného života zůstává velkou výzvou. Většina žen stojí před rozhodnutím, které obvykle může ohrozit jejich práci," řekla Maryam v projevu na sympoziu vědců American Mathematical Society v loňském roce.

 

Právě se děje

Další zprávy