Francouzský kohout Maurice, který se dostal i před soud, po šesti letech dokokrhal

ČTK ČTK
19. 6. 2020 16:30
Kohout Maurice, kterého ranní kokrhání dovedlo až před francouzský soud, už nezakokrhá. Uhynul, oznámila agentura AFP s odvoláním na kohoutovu majitelku. Soudní pře kvůli kurovi se stala ztělesněním konfliktů mezi původními a přistěhovalými obyvateli francouzského venkova. Kohout se dožil šesti let.
Kohout Maurice
Kohout Maurice | Foto: Profimedia.cz

"Uhynul minulý měsíc během karantény. Našli jsme ho ležet u kurníku. Uhynul, i když jsme udělali vše, co bylo v našich silách," uvedla Corinne Fesseauová. Kohout se dožil šesti let, v posledních měsících ale stonal se zánětem.

"Maurice byl symbolem života na venkově, byl to hrdina," ocenila žena, která v soudní při podle verdiktu nakonec získala od žalobců tisíc eur (asi 26 700 korun). Opeřence pochovala ve své zahradě. "Koupili jsme nového kohouta a pojmenovali jsme ho zase Maurice. Kokrhá stejně dobře, ale nikdy nebude jako náš Maurice," řekla.

Kauza začala jako banální sousedský spor mezi párem penzistů, které ranní zpěv kohouta rušil při pobytu v jejich venkovském sídle na turisty hojně navštěvovaném ostrově Oléron.

Vznikla petice i tričko "Nechte mě zpívat"

Aféra zaujala i světový tisk, psal o ní například americký deník The New York Times. Na podporu Maurice vznikla petice a lidé si mohli zakoupit tričko s nápisem "Nechte mě zpívat".

Loni v září soud v západofrancouzském městě Rochefort vynesl verdikt v prospěch kohouta. Justice povolila opeřenci, aby pokračoval ve svém zpěvu, a odmítla stížnosti sousedů na buzení za úsvitu.

Případ se stal i symbolem konfliktů mezi "domorodci" a novými obyvateli venkova, jehož zvuky a vůně se ocitly v epicentru různých svárů.

Spor vrcholil zrovna během kampaně za zachování autentického venkova i s jeho hluky a pachy. Ta přiměla poslance, aby na počátku letošního roku v prvém čtení odhlasovali návrh zákona, který má zakotvit zmínku o "smyslovém dědictví" venkova do francouzského práva.

Zvířata mají drezuru ráda, říká Pavlík z iniciativy Cirkusy společně: 

Nevím, proč bych měl obhajovat něco, co tu existuje, lidé to mají rádi a zvířata prospívají, ptá se Jaromír Pavlík z iniciativy Cirkusy společně. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 minutou

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy