Fotograf definitivně vyhrál spor o opičí selfie. Snímek makaka patří jemu, nikoliv opici

David Slater
12. 9. 2017 11:22
Odvolací soud v San Francisku zamítl požadavek organizace PETA na přezkoumání spoluautorství opičího selfie. Práva tak byla nadobro přiznána velšskému fotografovi Davidu Slaterovi, nikoli makakovi. Ten se zavázal dát 25 % příjmů z prodaného snímku na charitu.
David Slater s makaky v Indonésii.
David Slater s makaky v Indonésii. | Foto: Profimedia.cz

Britský fotograf David Slater nadobro vyhrál dvouletý soudní spor proti neziskové organizaci bojují za ochranu zvířat PETA za svou fotku opičího selfie, informovala BBC. S PETou se však dohodl, že čtvrtinu svých příjmů z fotky dá na charitu.

Snímek Naruta, makaka z indonéské džungle, vznikl v roce 2011 na Sulawesi, když Slaterovi sebral fotoaparát. "Opice docela nezbedně skákaly okolo mého vybavení a vypadalo to, jako by pózovaly pro fotku, když jedna zmáčkla spoušť," popisoval po návratu do Evropy Slater, jemuž tehdy fotografie přinesly celosvětovou publicitu.

Dovolání PETy bylo zamítnuto

Američtí soudci již dříve uvedli, že ochranu autorských práv nelze přiznat opici, organizace PETA však uvedla, že zvíře by z něj mělo mít také prospěch. V září bylo dovolání PETy, údajně zastupující makaka, zamítnuto.

Slater však souhlasil s darováním 25 % svých budoucích příjmů z prodaného snímku opičího selfie na registrované charity, které se věnují ochraně životních podmínek a obydlí makaka. Uvedli to fotograf a zástupci organizace ve společném prohlášení.

Slavné opičí selfie.
Slavné opičí selfie. | Foto: Profimedia.cz

"Průlomový případ společnosti PETA vyvolal rozsáhlou mezinárodní diskuzi o nutnosti rozšířit základní práva zvířat pro jejich vlastní potřeby, ne ve vztahu k tomu, jak mohou být využíváni lidmi," uvedl advokát organizaci Jeff Kerr.

Nebyla to samice Naruto ale jiný makak

David Slater z velšského města Chepstow sdělil, že vynaložil spoustu úsilí, které bylo více než dostatečné proto, aby se domohl svých autorských práv. Již dříve například uvedl, že si musel vydobýt důvěru makaků než se k nim mohl přiblížit natolik, že je fotil zblízka.

Poznamenal také, že byl ochranář a zájem o snímek již zvířatům v Indonésii pomohl.

Odvolací soud v San Francisku dal po dvou letech nakonec za pravdu fotografovi a jeden z nejsledovanějších soudníh sporů tak skončil.

Případ byl uváděn jako Naruto versus David Slater, ale identita makaka byla sporná. PETA totiž tvrdila, že se jedná o samici jménem Naruto, Slater však namítal, že šlo o samce makaka.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

Další zprávy