Fotograf definitivně vyhrál spor o opičí selfie. Snímek makaka patří jemu, nikoliv opici

David Slater
12. 9. 2017 11:22
Odvolací soud v San Francisku zamítl požadavek organizace PETA na přezkoumání spoluautorství opičího selfie. Práva tak byla nadobro přiznána velšskému fotografovi Davidu Slaterovi, nikoli makakovi. Ten se zavázal dát 25 % příjmů z prodaného snímku na charitu.
David Slater s makaky v Indonésii.
David Slater s makaky v Indonésii. | Foto: Profimedia.cz

Britský fotograf David Slater nadobro vyhrál dvouletý soudní spor proti neziskové organizaci bojují za ochranu zvířat PETA za svou fotku opičího selfie, informovala BBC. S PETou se však dohodl, že čtvrtinu svých příjmů z fotky dá na charitu.

Snímek Naruta, makaka z indonéské džungle, vznikl v roce 2011 na Sulawesi, když Slaterovi sebral fotoaparát. "Opice docela nezbedně skákaly okolo mého vybavení a vypadalo to, jako by pózovaly pro fotku, když jedna zmáčkla spoušť," popisoval po návratu do Evropy Slater, jemuž tehdy fotografie přinesly celosvětovou publicitu.

Dovolání PETy bylo zamítnuto

Američtí soudci již dříve uvedli, že ochranu autorských práv nelze přiznat opici, organizace PETA však uvedla, že zvíře by z něj mělo mít také prospěch. V září bylo dovolání PETy, údajně zastupující makaka, zamítnuto.

Slater však souhlasil s darováním 25 % svých budoucích příjmů z prodaného snímku opičího selfie na registrované charity, které se věnují ochraně životních podmínek a obydlí makaka. Uvedli to fotograf a zástupci organizace ve společném prohlášení.

Slavné opičí selfie.
Slavné opičí selfie. | Foto: Profimedia.cz

"Průlomový případ společnosti PETA vyvolal rozsáhlou mezinárodní diskuzi o nutnosti rozšířit základní práva zvířat pro jejich vlastní potřeby, ne ve vztahu k tomu, jak mohou být využíváni lidmi," uvedl advokát organizaci Jeff Kerr.

Nebyla to samice Naruto ale jiný makak

David Slater z velšského města Chepstow sdělil, že vynaložil spoustu úsilí, které bylo více než dostatečné proto, aby se domohl svých autorských práv. Již dříve například uvedl, že si musel vydobýt důvěru makaků než se k nim mohl přiblížit natolik, že je fotil zblízka.

Poznamenal také, že byl ochranář a zájem o snímek již zvířatům v Indonésii pomohl.

Odvolací soud v San Francisku dal po dvou letech nakonec za pravdu fotografovi a jeden z nejsledovanějších soudníh sporů tak skončil.

Případ byl uváděn jako Naruto versus David Slater, ale identita makaka byla sporná. PETA totiž tvrdila, že se jedná o samici jménem Naruto, Slater však namítal, že šlo o samce makaka.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy