Praha zapomenutá: měla obrovský lunapark Eden, horská dráha měřila pět kilometrů

Praha zapomenutá: měla obrovský lunapark Eden, horská dráha měřila pět kilometrů
Praha měla za první republiky obrovský lunapark, který mohl směle konkurovat vídeňskému Prátru a patřil k největším v Evropě. Na snímku je pravděpodobně zachycena jeho stavba. Fotoeditor Aktuálně.cz Dan Poláček sestavil galerii snímků, které vycházejí z výstavy Aleny Kotzmannové v domě Vzlet, z dalších historických zdrojů i z filmu Muži v offsidu, který se v lunaparku zčásti odehrával.
Dodatečně kolorovaný záběr z filmové komedie Muži v offsidu z roku 1931, kterou natočil režisér Svatopluk Innemann podle stejnojmenného humoristického románu Karla Poláčka.
Dodatečně kolorovaný záběr z filmové komedie Muži v offsidu z roku 1931.
V Edenu se člověk mohl svézt klidně i na sáňkách. Snímek je z roku 1929.
Foto: Kolorizace: Dan Poláček, Zdrojové černobílé foto: Archiv ÚMČ Praha 10 / Ukázka z výstavy „Kde je Eden“ kterou pro Galerii Vzlet připravila fotografka a kurátorka Alena Kotzmannová (vernisáž 24. 2. 2022 od 18h)
Dan Poláček vot Dan Poláček, vot
21. 3. 2022 6:00
Pět kilometrů dlouhá horská dráha, černošská vesnička, tančírna, čertovo kolo a spousta neuvěřitelných atrakcí. Praha měla za první republiky obrovský lunapark, který mohl směle konkurovat vídeňskému Prátru a patřil k největším v Evropě. Nyní ho připomíná výstava ve vršovickém domě Vzlet. Pojďte se podívat, jak to kdysi vypadalo v místech, kde dnes stojí sportovní areál Slavie Praha.

Výstavu s názvem Kde je Eden? připravila fotografka Alena Kotzmannová. Rozhodla se zkombinovat historické snímky lunaparku se svými fotografiemi, které jsou obrazovými asociacemi odpovídajícími na dobové záběry.

"Když jsem objevila historické fotografie zábavního parku Eden, byla jsem úplně fascinována. Pět kilometrů dlouhá horská dráha - delší než světoznámá na Coney Island v New Yorku, neuvěřitelné atrakce včetně domorodé vesničky obyvatelů z Habeše, to vše se odehrávalo v Praze 10 a málokdo o tom dnes ví. Připadá mi důležité poukázat výstavou na historický kontext, ale i otevřít dialog ve vztahu k současnosti. Zajímá mě téma Edenu jako metafory hledání ztraceného ráje a symbolického významu pro současnou společnost," uvedla Kotzmannová.

"Byl to velkolepý podnik, který přitahoval zvědavce z dalekého okolí, osazenstvo místních kasáren nebo pracovnice z vršovické továrny Waldeska," popisuje vršovický lunapark kurátorka Galerie Vzlet Denisa Václavová. 

Výstava Kde je Eden? ve vršovické galerii Vzlet, kterou připravila fotografka Alena Kotzmannová.
Výstava Kde je Eden? ve vršovické galerii Vzlet, kterou připravila fotografka Alena Kotzmannová. | Foto: Tomáš Vocelka

"Alena Kotzmannová často vtahuje oko diváka tím, že kombinuje nalezené fotografie se snímky z vlastního fotografického archivu a vytváří tak prostor napětí, naznačuje možné vztahy mezi vzpomínkou na minulost, zrcadlem přítomnosti a tušením budoucnosti," říká také další z kurátorů David Korecký.

Lunapark Eden zahájil provoz v roce 1922 a jeho v pravém slova smyslu největší atrakcí byla pětikilometrová horská dráha. Návštěvníci se mohli bavit také třeba v začarovaném zámku, jít si zatančit do tančírny Koloseum nebo obdivovat habešské domorodce v černošské vesničce. Byl tam také velodrom zvaný čertovo kolo, kavárna a řada dalších atrakcí a stánků. O velikonocích 1930 přijel do Edenu Ital jménem Zacchini, který se tam nechal vystřelovat do vzduchu z děla.

Proč vlastně Eden zanikl? Byl postaven především pro lidové vrstvy, a proto ho těžce zasáhla hospodářská krize ve 30. letech 20. století. Oblast, kde stál, navíc získala špatnou pověst kvůli rozrůstající se nouzové kolonii na Bohdalci a stoupající kriminalitě. V roce 1935 byla zbourána horská dráha a v následujících letech končily další a další atrakce. Situaci ještě zhoršil zákaz zábav během druhé světové války, v roce 1946 byl park rozhodnutím hygienika hlavního města Prahy oficiálně uzavřen.

Více informací o výstavě v domě Vzlet a o doprovodném programu najdete na stránkách www.vzlet.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která zabila kameramanku, dokládá zpráva FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dospěl k závěru, že herec Alec Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která loni při natáčení filmu Rust zabila kameramanku Halynu Hutchinsovou, informuje web ABC News.

Baldwin Hutchsinovou zastřelil omylem při natáčení westernu v Novém Mexiku v říjnu loňského roku. V prosincovém rozhovoru s televizí ABC ovšem trval na tom, že spoušť nezmáčkl. "Spoušť nebyla stisknuta," uvedl. "Já jsem spoušť nestiskl," dodal. Herec předpokládal, že ve zbrani není ostrý náboj. Při neštěstí byl zraněn i režisér Joel Souza.

Testy náhodného výstřelu podle zprávy FBI prokázaly, že střelná zbraň použitá při výstřelu - revolver Colt ráže .45 Long Colt - "nemohla vystřelit bez stisknutí spouště".

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Na autobus v centru Jeruzaléma zaútočil střelec, sedm lidí je zraněných

Při ozbrojeném útoku na autobus v centru Jeruzaléma bylo v neděli ráno zraněno sedm lidí, z toho dva těžce. Uvedla to místní policie a bezpečnostní složky.

Agentura DPA s odkazem na záchranáře informuje, že se střelba v noci na neděli ozývala ze dvou míst poblíž Zdi nářků, kromě autobusu ve staré části města se jejím terčem stalo i parkoviště poblíž Davidova hrobu. Podezřelý pachatel je podle izraelských médií na útěku.

Autobus vezl věřící od Zdi nářků do města, uvádějí záchranáři. "Podle kolemjdoucího začal na autobus slepě střílet terorista," citoval záchranáře list Jerusalem Post. Když na místo události dorazila záchranná služba, nastal velký rozruch. Lidé v panice utíkali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy