Koronavirový snímek První objetí se stal fotografií roku na World Press Photo

Koronavirový snímek První objetí se stal fotografií roku na World Press Photo
Vítěz v kategorii Problémy dnešní doby - single: Pablo Tosco (Argentina) - Hlad, další důsledek války v Jemenu. Fatima a její syn rybaří, aby si zajistili obživu.
Vítěz v kategorii Příroda - single: Ami Vitale (USA / pro CNN) - Záchrana žiraf 
ze zaplaveného ostrova Longicharo na keňském jezeře Baringo.
Vítěz v kategorii Životní prostředí - single: Ralph Pace (USA) - Lachtan si hraje s rouškou.
Nejlepší fotopříběh roku a zároveň vítěz kategorie Dlouhodobý projekt: Antonio Faccilongo (Itálie / Getty Reportage) - Habibi.
Foto: World Press Photo 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 4. 2021 17:31
Nejlepším profesionálním fotožurnalistou roku 2021 se stal Mads Nissen z Dánska. V absolutním hodnocení zvítězil s fotografií První objetí. Snímek zachycuje zdravotní sestru Adrianu Sliva da Costa Souzovou v domě s pečovatelskou službou v brazilském Sao Paolu, jak objímá pětaosmdesátiletou pacientku Rosu Luziu Lunardiovou. Podle poroty snímek nejlépe odráží události uplynulého roku.

"Tato ikonická fotografie s tématem covidu-19 zachycuje mimořádný okamžik, který prožívají lidé na nejrůznějších místech světa. Vidíme v něm zranitelnost, vidíme v něm blízké, které milujeme, ztrátu, oddělení od lidí, které máme rádi," říká porotce Kevin Wy Lee. Zdůrazňuje, že na snímku je také vidět moment přežití, a to je podle něj velice důležité. "Když se na tu fotografii podíváte pozorněji, uvidíte křídla, jako symbol boje a naděje." 

Fotografickým příběhem roku se stal cyklus Habibi, jehož autorem je italský fotograf Antonio Faccilongo. Více se o něm můžete dočíst v článku On vězeň, ona na svobodě, nesmí se setkat. Přesto počali děti.

Prestižní fotožurnalistická soutěž World Press Photo letos kvůli pandemii zvolila jiný způsob vyhlašování výsledků, než bylo obvyklé v posledních letech. Pořadatelé se nejprve rozhodli vyhlásit vítěze jednotlivých kategorií, celkového vítěze pak vyhlásili na slavnostním ceremoniálu až o dvě hodiny později. 

Letos porota hodnotila 74 470 snímků od 4315 fotografů z celého světa. Ze soutěže vzešlo 45 vítězů z 28 zemí. Český fotograf letos mezi vítězi ani medailisty není.

Tradiční World Press Photo Festival se letos bude konat jen on-line, a to od 15. do 17. dubna. Jak to bude vypadat s výstavami, které představují oceněné fotografie v celém světě, ještě není jasné. Bude záležet na protiepidemických opatřeních v jednotlivých zemích. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Dálnice D1 je po nehodě u Velké Bíteše ve směru na Prahu znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě mezi Velkou Bíteší na Žďársku a Lhotkou na 156. kilometru ve směru na Prahu znovu průjezdná. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Srazila se dvě osobní auta, zranili se dva lidé. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra a krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové. Nehoda se stala krátce před 17:00. Dva lidé se zranili, na místě přistál i vrtulník záchranářů, řekla Čírtková.

Další zprávy