Koronavirový snímek První objetí se stal fotografií roku na World Press Photo

Koronavirový snímek První objetí se stal fotografií roku na World Press Photo
Vítěz v kategorii Problémy dnešní doby - single: Pablo Tosco (Argentina) - Hlad, další důsledek války v Jemenu. Fatima a její syn rybaří, aby si zajistili obživu.
Vítěz v kategorii Příroda - single: Ami Vitale (USA / pro CNN) - Záchrana žiraf 
ze zaplaveného ostrova Longicharo na keňském jezeře Baringo.
Vítěz v kategorii Životní prostředí - single: Ralph Pace (USA) - Lachtan si hraje s rouškou.
Nejlepší fotopříběh roku a zároveň vítěz kategorie Dlouhodobý projekt: Antonio Faccilongo (Itálie / Getty Reportage) - Habibi.
Foto: World Press Photo 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 4. 2021 17:31
Nejlepším profesionálním fotožurnalistou roku 2021 se stal Mads Nissen z Dánska. V absolutním hodnocení zvítězil s fotografií První objetí. Snímek zachycuje zdravotní sestru Adrianu Sliva da Costa Souzovou v domě s pečovatelskou službou v brazilském Sao Paolu, jak objímá pětaosmdesátiletou pacientku Rosu Luziu Lunardiovou. Podle poroty snímek nejlépe odráží události uplynulého roku.

"Tato ikonická fotografie s tématem covidu-19 zachycuje mimořádný okamžik, který prožívají lidé na nejrůznějších místech světa. Vidíme v něm zranitelnost, vidíme v něm blízké, které milujeme, ztrátu, oddělení od lidí, které máme rádi," říká porotce Kevin Wy Lee. Zdůrazňuje, že na snímku je také vidět moment přežití, a to je podle něj velice důležité. "Když se na tu fotografii podíváte pozorněji, uvidíte křídla, jako symbol boje a naděje." 

Fotografickým příběhem roku se stal cyklus Habibi, jehož autorem je italský fotograf Antonio Faccilongo. Více se o něm můžete dočíst v článku On vězeň, ona na svobodě, nesmí se setkat. Přesto počali děti.

Prestižní fotožurnalistická soutěž World Press Photo letos kvůli pandemii zvolila jiný způsob vyhlašování výsledků, než bylo obvyklé v posledních letech. Pořadatelé se nejprve rozhodli vyhlásit vítěze jednotlivých kategorií, celkového vítěze pak vyhlásili na slavnostním ceremoniálu až o dvě hodiny později. 

Letos porota hodnotila 74 470 snímků od 4315 fotografů z celého světa. Ze soutěže vzešlo 45 vítězů z 28 zemí. Český fotograf letos mezi vítězi ani medailisty není.

Tradiční World Press Photo Festival se letos bude konat jen on-line, a to od 15. do 17. dubna. Jak to bude vypadat s výstavami, které představují oceněné fotografie v celém světě, ještě není jasné. Bude záležet na protiepidemických opatřeních v jednotlivých zemích. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější.

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy