V Mexiku mizí tisíce lidí beze stopy, zbyly jen fotky. Příběhy z World Press Photo

V Mexiku mizí tisíce lidí beze stopy, zbyly jen fotky. Příběhy z World Press Photo
Fotografova dcera Itzel Martínezová si hraje v domě prarodičů. Tři její příbuzní zmizeli v roce 2013. O jednom už se ví, že byl zavražděn.
Čtrnáctiletá Perla Grandaová má nad postelí fotky svých zmizelých bratrů.
Digno Cruz vypráví o zmizelých vnucích a nemůže zadržet slzy. (Taxco, stát Guerrero, Mexiko)
Stín na zdi v domě jedné z rodin, jejíž člen zmizel beze stopy.
Foto: Yael Martínez, World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 2. 2019 8:56
V Mexiku je momentálně pohřešováno přes 37 tisíc lidí - jednoho dne odešli z domova a už se nikdy nevrátili, říká fotograf Yael Martínez, nominovaný na cenu World Press Photo v kategorii dlouhodobý projekt. Jeho série snímků se zaměřuje na to, jak se rodiny vyrovnávají se zmizením svých blízkých. Mezi pohřešovanými jsou i Martínezovi příbuzní.

"Celkem 37 400 pohřešovaných. Takový je oficiální údaj, který registrují mexické úřady," konstatuje fotograf Yael Martínez. "Ve většině případů je téměř jisté, že se ti lidé stali oběťmi násilných trestných činů, které si od roku 2006 vyžádaly už na 250 tisíc životů. Rodiny pohřešovaných prožívají těžká psychologická traumata," uvádí fotograf a ví, o čem mluví.

Jeho švagr byl zavražděn a další dva příbuzní zmizeli. On sám se rozhodl  nafotit sérii fotek, které ukazují tíživou atmosféru v rodinách pohřešovaných. Ty žijí v tísnivé nejistotě, doufají v zázrak, ale přesto tuší, že se jejich blízcí nejspíš nikdy nevrátí domů.

Násilí, statisíce mrtvých a desetitisíce zmizelých mají podle fotografa jasnou souvislost s drogovými kartely, s válkou, kterou jim Mexiko vyhlásilo, a s bující korupcí. "Zemi zasáhl katastrofický růst počtu zavražděných a pohřešovaných. Prezident Nieto (byl ve funkci v letech 2012-2018) slíbil, že vlnu násilí zastaví. Vražd sice ubylo, ale stále se nedaří nastolit vládu práva a boj s kartely selhává," píše v popisu ke svým snímkům Martínez. Mezi nejvíce zasaženými mexickými státy je Guerrero.

Martínezův soubor je jedním ze tří nominovaných na cenu World Press Photo za dlouhodobé projekty. O vítězství se utká se Sarah Blessnerovou, která dokumentovala výchovu mladých patriotů v USA a v Rusku, a s Alejandrem Cegarrou, který se zaměřil na rozpad společnosti ve Venezuele.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy