reklama
 
 

V Mexiku mizí tisíce lidí beze stopy, zbyly jen fotky. Příběhy z World Press Photo

28. 2. 2019 8:56
V Mexiku je momentálně pohřešováno přes 37 tisíc lidí - jednoho dne odešli z domova a už se nikdy nevrátili, říká fotograf Yael Martínez, nominovaný na cenu World Press Photo v kategorii dlouhodobý projekt. Jeho série snímků se zaměřuje na to, jak se rodiny vyrovnávají se zmizením svých blízkých. Mezi pohřešovanými jsou i Martínezovi příbuzní.

"Celkem 37 400 pohřešovaných. Takový je oficiální údaj, který registrují mexické úřady," konstatuje fotograf Yael Martínez. "Ve většině případů je téměř jisté, že se ti lidé stali oběťmi násilných trestných činů, které si od roku 2006 vyžádaly už na 250 tisíc životů. Rodiny pohřešovaných prožívají těžká psychologická traumata," uvádí fotograf a ví, o čem mluví.

Jeho švagr byl zavražděn a další dva příbuzní zmizeli. On sám se rozhodl  nafotit sérii fotek, které ukazují tíživou atmosféru v rodinách pohřešovaných. Ty žijí v tísnivé nejistotě, doufají v zázrak, ale přesto tuší, že se jejich blízcí nejspíš nikdy nevrátí domů.

Násilí, statisíce mrtvých a desetitisíce zmizelých mají podle fotografa jasnou souvislost s drogovými kartely, s válkou, kterou jim Mexiko vyhlásilo, a s bující korupcí. "Zemi zasáhl katastrofický růst počtu zavražděných a pohřešovaných. Prezident Nieto (byl ve funkci v letech 2012-2018) slíbil, že vlnu násilí zastaví. Vražd sice ubylo, ale stále se nedaří nastolit vládu práva a boj s kartely selhává," píše v popisu ke svým snímkům Martínez. Mezi nejvíce zasaženými mexickými státy je Guerrero.

Martínezův soubor je jedním ze tří nominovaných na cenu World Press Photo za dlouhodobé projekty. O vítězství se utká se Sarah Blessnerovou, která dokumentovala výchovu mladých patriotů v USA a v Rusku, a s Alejandrem Cegarrou, který se zaměřil na rozpad společnosti ve Venezuele.

autor: Tomáš Vocelka | 28. 2. 2019 8:56

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama