V Mexiku mizí tisíce lidí beze stopy, zbyly jen fotky. Příběhy z World Press Photo

Foto: Yael Martínez, World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 2. 2019 8:56
V Mexiku je momentálně pohřešováno přes 37 tisíc lidí - jednoho dne odešli z domova a už se nikdy nevrátili, říká fotograf Yael Martínez, nominovaný na cenu World Press Photo v kategorii dlouhodobý projekt. Jeho série snímků se zaměřuje na to, jak se rodiny vyrovnávají se zmizením svých blízkých. Mezi pohřešovanými jsou i Martínezovi příbuzní.

"Celkem 37 400 pohřešovaných. Takový je oficiální údaj, který registrují mexické úřady," konstatuje fotograf Yael Martínez. "Ve většině případů je téměř jisté, že se ti lidé stali oběťmi násilných trestných činů, které si od roku 2006 vyžádaly už na 250 tisíc životů. Rodiny pohřešovaných prožívají těžká psychologická traumata," uvádí fotograf a ví, o čem mluví.

Jeho švagr byl zavražděn a další dva příbuzní zmizeli. On sám se rozhodl  nafotit sérii fotek, které ukazují tíživou atmosféru v rodinách pohřešovaných. Ty žijí v tísnivé nejistotě, doufají v zázrak, ale přesto tuší, že se jejich blízcí nejspíš nikdy nevrátí domů.

Násilí, statisíce mrtvých a desetitisíce zmizelých mají podle fotografa jasnou souvislost s drogovými kartely, s válkou, kterou jim Mexiko vyhlásilo, a s bující korupcí. "Zemi zasáhl katastrofický růst počtu zavražděných a pohřešovaných. Prezident Nieto (byl ve funkci v letech 2012-2018) slíbil, že vlnu násilí zastaví. Vražd sice ubylo, ale stále se nedaří nastolit vládu práva a boj s kartely selhává," píše v popisu ke svým snímkům Martínez. Mezi nejvíce zasaženými mexickými státy je Guerrero.

Martínezův soubor je jedním ze tří nominovaných na cenu World Press Photo za dlouhodobé projekty. O vítězství se utká se Sarah Blessnerovou, která dokumentovala výchovu mladých patriotů v USA a v Rusku, a s Alejandrem Cegarrou, který se zaměřil na rozpad společnosti ve Venezuele.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
Další zprávy