Nejlepší světové fotky pod hladinou: od tance žraloků až po tajemné vraky

Nejlepší světové fotky pod hladinou: od tance žraloků až po tajemné vraky
Druhé místo v kategorii Širokoúhlá fotografie: Martin Broen (USA) - Gotická komnata. Snímek byl pořízen v Mexiku. (Fotoaparát Sony A7R III, objektiv Canon 8-15 mm, ISO 6400, f/4,5, 1/15 s, světlo Big Blue 15000, podvodní pouzdro Nauticam NA-A7III).
Třetí místo v kategorii Širokoúhlá fotografie: Oleg Gaponyuk (Rusko) - Záplava medúz. Snímek byl pořízen v Republice Palau. (Canon EOS 5D Mark IV, Canon EF 8-15 mm, ISO 800, f/16, 1/125 s, podvodní pouzdro Nauticam).
Vítěz kategorie Makrofotografie: Galice Hoarau (Norsko) - Koníček bunakenský (Hippocampus pontohi).  Snímek byl pořízen v Indonésii. (Olympus E-M1 II, makroobjektiv 60 mm, ISO 200, f/22, 1/160 s, blesk Backscatter, podvodní pouzdro 
Nauticam).
Druhé místo v kategorii Makrofotografie: Steven Kovacs (USA) - larva perutýna. Snímek byl pořízen v USA. (Nikon D500, makroobjektiv 60 mm, ISO 250, f/25, 1/350 s, 
blesky Ikelite DS160, podvodní pouzdro Ikelite).
Foto: Renee Capozzola, Underwater Photographer of the Year 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 2. 2021 6:00
Světová soutěž podvodních fotografů letos zažila přelomový ročník. Poprvé od jejího založení v roce 1965 zvítězila žena. Autorkou nejlepšího snímku pořízeného pod hladinou je pro rok 2021 Američanka Renee Capozzolaová. Zvítězila v konkurenci fotografů a fotografek ze 68 zemí světa.

Capozzolaová je mezinárodně uznávanou podvodní fotografkou, která se specializuje především na širokoúhlé snímky a na záběry, kde je v jednom okamžiku vidět svět nad hladinou i pod ní. Právě do této kategorie patří i její vítězný snímek, na kterém jsou vidět žraloci i ptáci zároveň. Vítězný snímek pořídila ve Francouzské Polynésii, na jednom z jejích nejoblíbenějších fotografických míst. 

Podle předsedy poroty Alexandra Mustarda snímek ukazuje, jak nádherný může být oceán, když mu lidstvo dá naději a bude ho chránit. Ocenil také nádherné světlené podmínky a perfektní kompozici vítězného záběru. 

Mezinárodní soutěž Underwater Photographer of the Year se odehrává ve Velké Británii má proto i několik kategorií, které se zaměřují na tamní fotografy a místní podvodní svět. V jejím rámci se kromě světového vítěze vyhlašuje také britský vítěz, kterým se letos stal Mark Kirkland se snímkem Zatímco spíte.

Všechny vítězné fotografie z jednotlivých kategorií soutěže si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Evropská komise poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

Evropská komise poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize. Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur (více než 23,2 miliardy korun), na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Komise to oznámila na svém webu.

Celkově má Česko v příštích letech dostat až 180 miliard korun. Jednou z podmínek komise pro uvolnění dalších peněz je však to, že české úřady vyřeší systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy