reklama
 
 

Žraloci na lovu a 25 dalších skvělých fotek ze světové soutěže podvodních fotografů

6. 3. 2019 17:00
Fotografie zachycující žraloky při lovu ploskozubců pořízená britským fotografem Richardem Barndenem se stala vítězem celosvětové soutěže podvodních fotografů Underwater Photographer of the Year 2019. Nejlepší snímky z letošního ročníku si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

Barndenův snímek, pořízený v oblasti korálových útesů ve Francouzské Polynésii, zvítězil v konkurenci více než pěti tisíc fotografií od fotografů z 65 zemí světa. "Když jsem se ponořil, uviděl jsem u dna spousty žraloků. Ploskozubec se zachvěl a ten drobný pohyb okamžitě vzbudil jejich pozornost. Přede mnou se strhla ohromná vřava a já jsem instinktivně zmáčkl spoušť fotoaparátu. O okamžik později už byl vidět jen déšť ploskozubcových šupin snášejících se ke dnu. Zůstal po něm jen obrázek na paměťové kartě v mém fotoaparátu," uvedl fotograf.

Publikace zdarma ke stažení

Publikace zdarma ke stažení

Vítězné snímky včetně příběhů, jak vznikly, najdete také v publikaci Underwater Photographer of the Year 2019 - The Yearbook, kterou si můžete zdarma stáhnout zde (soubor má velikost 31 Mb).

Čtyřicetiletý Barnden pochází z anglického Brightonu, ale nyní žije na malém ostrově Palau v Mikronésii. Předseda poroty Alexander Mustard o jeho snímku řekl: "Cílem fotografie je zaznamenávat nezapomenutelné momenty a tento k nim rozhodně patří. Díky fotce se stáváme svědky dramatického lovu, a to téměř jako očití diváci."

V rámci soutěže se vyhlašuje také cena zaměřená na ochranu podmořské přírody. Tu získal španělský fotograf Eduardo Acevedo z Tenerife. Vyfotografoval želvu, která se zamotala do útržku plastové rybářské sítě. "Želvy putující z Karibiku na Kanárské ostrovy musí překonat oceán a vyhnout se mnoha nebezpečím, která na ně cestou číhají. Patří k nim i plasty, lana a rybářské sítě. Tato želva patřila k těm, které měly štěstí, protože jsme jí pomohli vysvobodit se ze sítě." Téma oceánů zamořených plastovým odpadem patří k těm, o kterých se v poslední době velmi intenzivně hovoří. 

Jako talent roku byl vyhlášen korejský fotograf Taeyup Kim se snímkem z korálových útesů, který byl pořízen tak, že jeho část zachycuje svět nad hladinou a část pod hladinou. 

Soutěž Underwater Photographer of the Year se pořádá už od roku 1965. Nyní má celkem 13 kategorií.

autor: Tomáš Vocelka | 6. 3. 2019 17:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama