Žraloci na lovu a 25 dalších skvělých fotek ze světové soutěže podvodních fotografů

Nejlepší fotky ze soutěže Underwater Photographer of the Year 2019.
Eduardo Acevedo (Španělsko), vítěz v kategorii Podmořská ochrana přírody: Kareta obecná.
Fabio Iardino (Itálie), vítěz kategorie Makro: Rychlá sépie.
Flavio Vailati (Itálie), 2. místo v kategorii Makro: Na vajíčcích.
Jessica Farrer (USA), 2. místo v kategorii Širokoúhlý snímek: Zvědavý tuleň.
Foto: Underwater Photographer of the Year 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
6. 3. 2019 17:00
Fotografie zachycující žraloky při lovu ploskozubců pořízená britským fotografem Richardem Barndenem se stala vítězem celosvětové soutěže podvodních fotografů Underwater Photographer of the Year 2019. Nejlepší snímky z letošního ročníku si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

Barndenův snímek, pořízený v oblasti korálových útesů ve Francouzské Polynésii, zvítězil v konkurenci více než pěti tisíc fotografií od fotografů z 65 zemí světa. "Když jsem se ponořil, uviděl jsem u dna spousty žraloků. Ploskozubec se zachvěl a ten drobný pohyb okamžitě vzbudil jejich pozornost. Přede mnou se strhla ohromná vřava a já jsem instinktivně zmáčkl spoušť fotoaparátu. O okamžik později už byl vidět jen déšť ploskozubcových šupin snášejících se ke dnu. Zůstal po něm jen obrázek na paměťové kartě v mém fotoaparátu," uvedl fotograf.

Publikace zdarma ke stažení

Nejlepší fotky pořízené pod hladinou - Underwater Photographer of the Year 2019

Vítězné snímky včetně příběhů, jak vznikly, najdete také v publikaci Underwater Photographer of the Year 2019 - The Yearbook, kterou si můžete zdarma stáhnout zde (soubor má velikost 31 Mb).

Čtyřicetiletý Barnden pochází z anglického Brightonu, ale nyní žije na malém ostrově Palau v Mikronésii. Předseda poroty Alexander Mustard o jeho snímku řekl: "Cílem fotografie je zaznamenávat nezapomenutelné momenty a tento k nim rozhodně patří. Díky fotce se stáváme svědky dramatického lovu, a to téměř jako očití diváci."

V rámci soutěže se vyhlašuje také cena zaměřená na ochranu podmořské přírody. Tu získal španělský fotograf Eduardo Acevedo z Tenerife. Vyfotografoval želvu, která se zamotala do útržku plastové rybářské sítě. "Želvy putující z Karibiku na Kanárské ostrovy musí překonat oceán a vyhnout se mnoha nebezpečím, která na ně cestou číhají. Patří k nim i plasty, lana a rybářské sítě. Tato želva patřila k těm, které měly štěstí, protože jsme jí pomohli vysvobodit se ze sítě." Téma oceánů zamořených plastovým odpadem patří k těm, o kterých se v poslední době velmi intenzivně hovoří. 

Jako talent roku byl vyhlášen korejský fotograf Taeyup Kim se snímkem z korálových útesů, který byl pořízen tak, že jeho část zachycuje svět nad hladinou a část pod hladinou. 

Soutěž Underwater Photographer of the Year se pořádá už od roku 1965. Nyní má celkem 13 kategorií.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy