Mimořádná zpráva

Top foto 2020: Temná doba a skvělí mladí Vietnamci, jak je viděl Tomáš Vocelka

Top foto 2020: Temná doba a skvělí mladí Vietnamci, jak je viděl Tomáš Vocelka
"Tato fotografie pořízená v květnu z věže Staroměstské radnice v Praze je pro mne jednoznačným symbolem letošního roku. Jsme sami jako ta dívka v zelených šatech, uzavření ve svých vlastních kruzích, s ústy zacpanými rouškou."
Uplynulý rok byl pro fotografa Magazínu Aktuálně.cz Tomáše Vocelku zároveň špatný i úspěšný. V popiscích fotografií vysvětluje, proč to tak bylo. "Tento snímek vznikl v lednu 2020 ve španělském letovisku Calpe. Během tiskové konference cyklistického týmu 
Deceuninck - Quick-Step jsem si všiml nádherného západu slunce nad mořem, odběhl jsem na chvilku na balkon a vyfotil ho," říká fotograf.
"Na nádraží Ostrava-Svinov jsem fotografoval Sebastiana, který v projektu o mladých Vietnamcích vypráví, jak se stal členem produkčního týmu pornofilmů. Z pochopitelných důvodů jsem ho fotografoval tak, aby na snímku nebyl vidět jeho obličej."
"Od dubna do srpna jsem fotografoval projekt nazvaný Jsme banánové děti o mladých Vietnamcích. Byla to skvělá práce, kterou jsem si opravdu užíval a dělal jsem ji hrozně rád. Na snímku je raper Renne Dang."
Foto: Tomáš Vocelka
Foto
28. 12. 2020 14:30
Uplynulý rok byl pro fotografa Magazínu Aktuálně.cz Tomáše Vocelku zároveň špatný i úžasný. "Jeho horší stránky souvisely samozřejmě s koronavirem," říká. "Ty lepší přinesla velká výstava mých fotografií nazvaná Praha pod věžemi v galerii Czech Photo Centre a úžasný projekt o mladých Vietnamcích, na kterém jsem jako fotograf mohl spolupracovat," vysvětluje ve druhém díle seriálu Top foto 2020.

(Druhý díl seriálu) - "Koronavirové restrikce byly pro mne stejně tíživé jako pro většinu národa. Pro člověka, který je zvyklý být mezi lidmi, jsou nekonečné dny na home officu a v karanténě složité," konstatuje fotograf. Zároveň však přiznává, že měl velké štěstí. "Moje výstava Praha pod věžemi v Czech Photo Centre připadla na začátek léta, tedy na dobu, kdy byly galerie otevřené a omezení jen mírná," vysvětluje. Na výstavě byly k vidění snímky, které Vocelka nafotografoval díky vítězství v Grantu Prahy na soutěži Czech Press Photo 2018.

"Historicky unikátní situace způsobila, že jsem roční fotografování Prahy z věží protáhl ještě o několik měsíců na začátku letošního roku, protože jsem chtěl mít v souboru i snímky z pandemie," konstatuje. 

Druhým momentem, na který bude v souvislosti s uplynulým rokem rád vzpomínat, je práce na velkém projektu o mladých Vietnamcích. "Byli úžasní, fotil jsem je opravdu rád a ohromně mě to bavilo. Navíc jsem na této sérii článků pracoval s výbornou partou kolegů z Magazínu Aktuálně a v závěru mě úplně nadchlo grafické zpracování naší společné práce. Prohlédnout si ji můžete zde:

"Moc rád jsem také spolupracoval s expedičním pilotem Jiřím Prušou z Flying Revue," říká Vocelka. "Letos jsme moc létat nemohli, ale přesto jsme nafotografovali v rámci projektu Viděno šesti unikátní letecké snímky Jizerské padesátky. Povedlo se nám také fotit ze vzduchu koronavirem paralyzované letiště na Ruzyni," popisuje.

"Radost mi udělala také nominace na novinářskou Česko-slovenskou cenu veřejnosti. Společně s kolegy jsme byli nominováni za loňské téma o Generaci Z," říká fotograf. "Takže přes všechny ty koronavirové nepříjemnosti to byl vlastně docela povedený rok," dodává.

V seriálu Top foto 2020 představují své snímky roku fotografové pracující pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny či Respekt z vydavatelství Economia.

O autorovi snímků:

Tomáš Vocelka (*1965) působí v médiích od roku 1990. Momentálně fotografuje a píše pro Magazín Aktuálně.cz. Je vítězem Grantu Prahy na Czech Press Photo 2018, o rok později byl druhý v kategorii Reportáž. Má také ocenění z prestižní mezinárodní fotografické soutěže Sony World Photography Awards a je dvojnásobným finalistou soutěže Travel Photography of the Year. Jeho snímky byly publikovány mimo jiné na titulní straně španělského magazínu National Geographic Viajes nebo jako celosvětová fotografie dne ve vyhledávači Bing od Microsoftu.

Web: www.tomasvocelka.cz
Instagram:
 instagram.com/tomvocelka
Facebook: facebook.com/tomas.vocelka

 

Právě se děje

Další zprávy