Tajná místa pražských památek. Pohled do zákulisí objektivem Martina Frouze

Foto: Martin Frouz
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 1. 2017 9:56
Není moc lidí, kteří by měli možnost zkoumat poklady nalezené v podlaze Vladislavského sálu nebo pohlédnout tváří v tvář jezdecké soše svatého Václava na Václavském náměstí. Fotograf Martin Frouz to štěstí má. A díky jeho snímkům mohou do zákulisí pražských památek nahlédnout i návštěvníci výstavy v pražském Czech Photo Centre.

Martin Frouz spolupracuje s památkáři a archeology už mnoho let. „Díky tomu mám možnost či privilegium dostat se během výzkumu a oprav do míst, kde není žádoucí, aby se mnoho lidí pohybovalo. Snažím se, aby kromě požadované technické dokumentace vznikly i snímky, které by ve výtvarnější podobě umožnily přiblížit zákulisí širší veřejnosti,“ vysvětluje.

Během práce se dostane nejen na zajímavá a neobvyklá místa, ale občas i do neobvyklých situací. „Když se měnily sochy na průčelí Staroměstské mostecké věže, řekli mi, že můžu fotit. Ale zároveň mě upozornili, že je tam málo místa a až se budou usazovat sochy, bude potřeba každá ruka. Takže jsem musel v jednu chvíli hodit foťák na záda, pomoci tlačit sochu do výklenku a fotit jsem mohl zase až potom,“ říká fotograf.

Na výstavě jsou vidět nejen snímky z oprav památek, ale také fotografická dokumentace nalezených předmětů. Příkladem může být velmi zajímavý soubor věcí, které se našly pod podlahou Vladislavského sálu Pražského hradu. Patří mezi ně i obrázky, které někdo vystřihl z hracích karet na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Proč někdo karty rozstříhal? „To už se pravděpodobně nikdy nedozvíme,“ konstatuje Martin Frouz.

Výstava Proti času vznikla díky Grantu Prahy, což je zvláštní cena pražského magistrátu, udělovaná v rámci soutěže Czech Press Photo. Snímky zachycují opravy pražských památek během posledních let.

Na výběru fotografií pro konkrétní prostory Czech Photo Centre se výrazně podílela kurátorka Štěpánka Stein. „Výstava Proti času je záměrně koncipovaná do několika menších celků, jejichž hlavním těžištěm je lokalita. Máme možnost sledovat několikaletý proces oprav těch nejvýznamnějších pražských památek, jako jsou Národní muzeum, Karlův most, Národní divadlo, stavby pražského hradu ale i rekonstrukce karlínského kostela sv. Cyrila a Metoděje a neméně známého vinohradského kostela Nejsvětějšího srdce Páně od Josipa Plečnika,“ vysvětluje kurátorka. Na výstavě jsou kromě snímků Martina Frouze k vidění i práce autorů, kteří získali Grant Prahy v předchozích letech.

O autorovi:

  • Martin Frouz (46)
  • vystudoval ČVUT a FAMU
  • působil jako fotoeditor v MF DNES a v National Geographic
  • o fotodokumentaci a využití fotografie v odborných oblastech přednáší na několika vysokých školách včetně Karlovy univerzity
  • od roku 2003 fotí pro české egyptology

O výstavě

  • Kde: Czech Photo Centre, u výstupu z metra Nové Butovice v Praze
  • Kdy: od 26. ledna do 26. února
  • Více informací: www.czechphotocentre.cz
 

Právě se děje

před 38 minutami

Erdogan změnil názor, s viceprezidentem USA Pencem se nakonec setká

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek setká s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Informoval o tom šéf komunikací turecké vlády. Dříve totiž Erdogan setkání v rozhovoru s televizí Sky News odmítl s tím, že bude jednat pouze se svým protějškem Donaldem Trumpem a nechal se slyšet, že americkou delegaci, která chce jednat o nynější turecké intervenci v Sýrii, odkáže na jejich protějšky v turecké vládě.

Zástupci vlády USA letí do Turecka ve středu, ve čtvrtek pak mají začít oficiální jednání. Pompeo řekl, že cílem mise je najít řešení situace v Sýrii a ne rozbít americko-turecké vztahy.

před 46 minutami

Basketbalisté Nymburka zahájili Ligu mistrů výhrou nad Bambergem

Basketbalisté Nymburka zahájili základní skupinu Ligy mistrů vítězstvím 91:71 nad Bambergem. Domácí v pražské hale Královka vykročili za výhrou nad čtvrtým celkem minulého ročníku už v první čtvrtině, kterou vyhráli o 19 bodů.

Středočeši soupeře v úvodním dějství dokonale zaskočili. Do zápasu vstoupili sérií 16:0 a Bamberg se poprvé prosadil až po čtyřech minutách. Nymburk i díky 13 bodům Jaromíra Bohačíka první čtvrtinu vyhrál 30:11. Ve druhé části německý tým výrazně přitvrdil v obraně a Středočeši o poločasové přestávce vedli o 18 bodů.

Po pauze převzal Bamberg aktivitu, Nymburku se přestalo dařit střelecky i na doskoku a po nepovedeném závěru třetí čtvrtiny se náskok domácích ztenčil na osm bodů. Závěrečná čtvrtina už ale byla opět v režii Nymburka, který zpřesnil střelbu a vzal si dvouciferný náskok zpět. Nejlepším střelcem zápasu byl Bohačík s 24 body.

Basketbalová Liga mistrů - skupina C, 1. kolo:

Nymburk - Bamberg 91:71 (30:11, 52:34, 65:57)

Nejvíce bodů: Bohačík 24, Booker 18, Dalton 14, Hankins 10 - B. Taylor 16, Harris a Lee po 11, K. Taylor 10. Fauly: 20:21. Trestné hody: 24/21 - 16/9. Trojky: 6:14. Doskoky: 44:43.

Tabulka:

1. Nymburk 1 1 0 91:71 2
2. Tenerife 1 1 0 81:67 2
3. VEF Riga 1 1 0 80:74 2
4. Peristeri 1 1 0 70:64 2
5. Mornar Bar 1 0 1 74:80 1
6. Gaziantep 1 0 1 64:70 1
7. Nižnij Novgorod 1 0 1 67:81 1
8. Bamberg 1 0 1 71:91 1
před 1 hodinou

Basketbalistky USK Praha začaly Evropskou ligy výhrou v Rize

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vstoupily úspěšně do nového ročníku Evropské ligy a vyhrály v Lotyšsku nad TTT Riga 73:66. Nejlepšími střelkyněmi v barvách českých šampionek a obhájkyň třetího místa byly shodně se 17 body Alyssa Thomasová a Valériane Ayayiová. Další zápas čeká svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové za týden ve Francii proti Bourges.

1. kolo Evropské ligy basketbalistek:

Skupina A:

TTT Riga - ZVVZ USK Praha 66:73 (14:20, 32:37, 43:58)

Nejvíce bodů: Drammehová 13, Harperová, Strautmaneová obě 12 - Thomasová, Ayayiová obě 17, Jonesová 12. Fauly: 18:18. Trestné hody: 21/16 - 20/13. Trojky: 6:6. Doskoky: 37:41.

Zdroj: ČTK
Další zprávy