Fotky z pusté Ruzyně. Přistání letadla je svátek, dříve se jich denně otočily stovky

Fotky z pusté Ruzyně. Přistání letadla je svátek, dříve se jich denně otočily stovky
Potkat v prázdné odbavovací hale osamělého člověka s rouškou je zvláštní pocit. V době běžného provozu letištěm prošlo zhruba 50 tisíc lidí denně, v rekordních letních dnech jich bylo více než 70 tisíc.
Jen občas tady někoho zahlédnete (zde je kolega novinář, čekající na přílet letu z Amsterdamu).
Letadlo nizozemských aerolinek KLM právě přistálo.
Čekárny jsou pusté.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka ČTK Tomáš Vocelka, ČTK
13. 5. 2020 6:00
V době před pandemií koronaviru to bylo extrémně frekventované místo. Mezinárodní letiště na pražské Ruzyni zvládalo stovky vzletů a přistání a desetitisíce cestujících denně. Teď je tam prázdno. Obnovení provozu na linkách do Düsseldorfu a Amsterdamu však naznačuje, že už by mohlo přijít zlepšení. Pojďte se podívat na opuštěné letiště na fotkách.

Pro člověka, který alespoň jednou v životě odlétal z letiště Václava Havla, je současný pohled do jeho hal překvapivý. Ano, každý tuší, že je tam prázdno. Ale osobní pociťování té okolní prázdnoty je v rozlehlých prostorách velmi intenzivní.

Přesto se však situace začíná zvolna obracet zpět k normálu. Prvním dopravcem, který po zastavení letů obnovil na pražském letišti provoz, byla na začátku května společnost Eurowings (spoj do Düsseldorfu). Začala létat dvakrát týdně. Vzápětí se přidaly také nizozemské aerolinky KLM na lince Amsterdam-Praha, které létají dokonce denně. Kromě toho bez přerušení fungují spoje do Minsku od společnosti Belavia a do Sofie od Bulgaria Air.

České aerolinie se rozhodly obnovit provoz od 18. května, a to na čtyřech linkách (do Paříže, Frankfurtu, Stockholmu a Amsterdamu). Další zřejmě přibudou o týden později. Skupina Smartwings, do které ČSA patří, v březnu zastavila všechny pravidelné letecké spoje z a do Česka, na zemi tak zůstalo přes 90 procent její flotily. Celá skupina, do níž vedle českých dopravců patří zahraniční divize, tak v dubnu přepravila celkem 4900 cestujících, což je zhruba jedno procento v porovnání se stejným obdobím loni.

"Další případné obnovování leteckých spojení bude záviset především na tom, jak se bude vyvíjet poptávka cestujících po létání, a na zájmu leteckých společností obnovit pravidelné linky. Pokud některé další letecké společnosti projeví zájem létat znovu do Prahy, jsme připraveni jejich lety začít odbavovat v podstatě okamžitě," říká mluvčí letiště Kateřina Pavlíková. 

Lety do destinací v schengenském prostoru jsou podle ní zatím přednostně  odbavovány v prstu D na Terminálu 2, kde je možné oddělit přilétající a odlétající cestující. "Při výstupu, respektive nástupu do letadla, se vůbec nepotkají. Zatímco přilétající cestující vystupují v přízemí terminálu s nejkratší možnou cestou na pasovou kontrolu, odlétající nastupují do letadla v prvním patře terminálové budovy," konstatuje mluvčí.

Letiště zároveň poskytuje cestujícím instrukce, jak dodržovat hygienická pravidla při pobytu na letišti, zejména při odbavení a čekání na let. "Informační tabule a polepy informují například o nutnosti nosit roušku, o dodržování bezpečných odstupů a o hygieně rukou. Po celém letišti je také rozmístěno více než 250 nádob s dezinfekcí. Letiště zároveň momentálně rozdává roušky cestujícím na příletu, pokud nemají svou vlastní," uvádí Pavlíková. "Přepážky na odbavení jsou také vybaveny průhlednou fólií, která tvoří bezpečnou bariéru mezi cestujícím a pracovníkem odbavení. Příletové a odletové čekárny jsou po každém letu důkladně vydezinfikovány," dodává.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy