Taková je Praha fotografická. Vítězové soutěže ukázali krásy i temné kouty metropole

Taková je Praha fotografická. Vítězové soutěže ukázali krásy i temné kouty metropole
Čestné uznání v kategorii Kronika hlavního města - Sanco: Richard Horák - Pražské demonstrace (jako pomník francouzské revoluce)
Ve fotogalerii představujeme oceněné snímky ze soutěže Praha fotografická 2020. Nejvýznamnější ocenění, tedy Cenu primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba, získal Martin Schubert s touto fotografií nazvanou Nové koleje.
Čestné uznání v kategorii Kronika hlavního města - Sanco: Kristián Bergman - Signal fest 2019
Cena starosty Městské části Praha 1 Petra Hejmy, kterou získává autor fotografie vybrané diváky na výstavě: Pavol Kmeťo - Pražský minimalismus
Foto: Praha Fotografická 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
17. 7. 2020 11:07
Už od roku 1996 se fotografové Prahy setkávají na soutěži Praha fotografická. Letošní 24. ročník ukazuje již tradičně krásy hlavního města i její nejstinnější stránky. Vítězné i mnohé další snímky si můžete prohlédnout na stejnojmenné výstavě, která je do 10. srpna otevřena na Staroměstské radnici. S vítězi se můžete seznámit také v galerii u tohoto článku.

Soutěž Praha fotografická svým názvem navazuje na odkaz velkého českého fotografa Prahy Josefa Sudka. Do 24. ročníku se přihlásilo 96 fotografů, kteří zaslali 1089 snímků. Soutěžilo se ve čtyřech tradičních kategoriích - Krása Prahy a její proměny, Lidé v Praze, Problémy Prahy a Kronika hlavního města. Kromě toho byly letos vypsány i takzvané proměnlivé kategorie (mění se každý rok) s tématy Dnešní Libeň a Praha s humorem.

Snímky hodnotila devítičlenná porota v čele s fotografkou Danou Kyndrovou. Nejvýznamnější ocenění soutěže, tedy Cenu primátora hlavního města Prahy, získal Martin Schubert za snímek Nové koleje.

"Výstava na Staroměstské radnici představující vítězné a porotou vybrané snímky 24. ročníku soutěže od 75 autorů je příspěvkem k vizuálním dějinám města. Je výzvou pro další směřování fotografů, jimž se hlavní město stane základním tématem v nejrůznějších projektech," uvedla kurátorka Věra Matějů. Expozici lze zhlédnout do 10. srpna.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy