Nikon chystá špičkovou bezzrcadlovku, nynější objektivy na ni bez redukce nepůjdou, píší weby

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 1. 2018 17:57
Nikon připravuje novou profesionální bezzrcadlovku, která bude mít nový bajonet pro upevnění objektivů - bez redukce na ni tedy nepůjdou použít ty dosavadní. Zprávy tohoto typu se na webech sledujících zákulisí fotoprůmyslu objevují stále častěji. Nejnovější informace se objevily na obvykle velmi dobře informovaném blogu Nikon Rumors.
Bezzrcadlovka, ilustrační foto
Bezzrcadlovka, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Podle webu Nikon Rumors, který se specializuje na zákulisní informace o vývoji ve společnosti Nikon, se novému bajonetu zatím pracovně říká "bajonet Z" (ten nyní běžně používaný má označení F). Měl by být použit pro plnoformátovou (fullframe) bezzrcadlovku, kterou Nikon vyvíjí. 

Patenty podané v poslední době dosvědčují, že Nikon pro tento nový bajonet vyvíjí i speciální objektivy.

Trh s plnoformátovými profesionálními bezzrcadlovkami prozatím zcela ovládá firma Sony, zatímco Canon a Nikon kralují v oblasti profesionálních zrcadlovek. Canon už prodává bezzrcadlovky s menším snímačem APS-C, ale o plnoformátovém přístroji zatím nemluví. Ani zprávy ze zákulisí příliš nenaznačují, že by se takový fotoaparát mohl v dohledné době objevit.

Nikon APS-C bezzrcadlovku (podobnou jako konkurenční Canon) zatím nemá. Trh s bezzrcadlovkami ovšem rok od roku sílí a zdá se, že technologie zrcadlovek, kterou digitální fotoaparáty zdědily po svých filmových předchůdcích, začíná být pomalu za zenitem - zrcadlovky mají zbytečně mnoho mechanických dílů, které pak mají vliv na velikost a váhu přístroje. 

Podle blogu Nikon Rumors Nikon už vývoji nového bajonetu Z věnoval značné úsilí, stejně tak jako přípravě adaptéru, který umožní použít ohromnou spoustu zrcadlovkových objektivů s bajonetem F. Nikon Rumors ovšem odhaduje, že nový adaptér bude technicky velmi složitý, a tím pádem i drahý.

Bude velmi zajímavé sledovat, zda se tyto zprávy ze zákulisí potvrdí. Krok podobným směrem se zdá být v současné době rozumný, bezzrcadlovky se na trhu etablovaly velice dobře a je už téměř jisté, že to není jen přechodná móda, ale pravděpodobný směr, ve kterém se fotoaparáty budou dál vyvíjet.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po dnešních dvouhrách 2:1

Tenisté Evropy vedou pro prvních třech zápasech úvodního dne Laver Cupu nad výběrem světa 2:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Program dnes ve Švýcarsku uzavře čtyřhra, v níž nastoupí domácí hvězda Roger Federer s Alexandrem Zverevem proti Denisi Shapovalovi se Sockem.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Další zprávy