Nikon chystá špičkovou bezzrcadlovku, nynější objektivy na ni bez redukce nepůjdou, píší weby

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
18. 1. 2018 17:57
Nikon připravuje novou profesionální bezzrcadlovku, která bude mít nový bajonet pro upevnění objektivů - bez redukce na ni tedy nepůjdou použít ty dosavadní. Zprávy tohoto typu se na webech sledujících zákulisí fotoprůmyslu objevují stále častěji. Nejnovější informace se objevily na obvykle velmi dobře informovaném blogu Nikon Rumors.
Bezzrcadlovka, ilustrační foto
Bezzrcadlovka, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Podle webu Nikon Rumors, který se specializuje na zákulisní informace o vývoji ve společnosti Nikon, se novému bajonetu zatím pracovně říká "bajonet Z" (ten nyní běžně používaný má označení F). Měl by být použit pro plnoformátovou (fullframe) bezzrcadlovku, kterou Nikon vyvíjí. 

Patenty podané v poslední době dosvědčují, že Nikon pro tento nový bajonet vyvíjí i speciální objektivy.

Trh s plnoformátovými profesionálními bezzrcadlovkami prozatím zcela ovládá firma Sony, zatímco Canon a Nikon kralují v oblasti profesionálních zrcadlovek. Canon už prodává bezzrcadlovky s menším snímačem APS-C, ale o plnoformátovém přístroji zatím nemluví. Ani zprávy ze zákulisí příliš nenaznačují, že by se takový fotoaparát mohl v dohledné době objevit.

Nikon APS-C bezzrcadlovku (podobnou jako konkurenční Canon) zatím nemá. Trh s bezzrcadlovkami ovšem rok od roku sílí a zdá se, že technologie zrcadlovek, kterou digitální fotoaparáty zdědily po svých filmových předchůdcích, začíná být pomalu za zenitem - zrcadlovky mají zbytečně mnoho mechanických dílů, které pak mají vliv na velikost a váhu přístroje. 

Podle blogu Nikon Rumors Nikon už vývoji nového bajonetu Z věnoval značné úsilí, stejně tak jako přípravě adaptéru, který umožní použít ohromnou spoustu zrcadlovkových objektivů s bajonetem F. Nikon Rumors ovšem odhaduje, že nový adaptér bude technicky velmi složitý, a tím pádem i drahý.

Bude velmi zajímavé sledovat, zda se tyto zprávy ze zákulisí potvrdí. Krok podobným směrem se zdá být v současné době rozumný, bezzrcadlovky se na trhu etablovaly velice dobře a je už téměř jisté, že to není jen přechodná móda, ale pravděpodobný směr, ve kterém se fotoaparáty budou dál vyvíjet.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy