Nejvtipnější fotky zvířat 2019: až příliš hravé lvíče, zasněná veverka, tančící svišť

Nejvtipnější fotky zvířat 2019: až příliš hravé lvíče, zasněná veverka, tančící svišť
Čestné uznání: Geert Weggen (Švédsko). Veverčí přání
Čestné uznání: Txema Garcia Laseca (Spanělsko): Být, či nebýt?
Čestné uznání: Alastair Marsh (Spojené království) - Nepovedený valčík
Čestné uznání: Martina Gebert (Německo): Tančíme!
Foto: Comedy Wildlife Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 11. 2019 6:01
Celosvětová soutěž o nejvtipnější fotku zvířat zná vítěze. Stal se jím snímek hrajícího si lvíčete, který pořídila fotografka Sarah Skinnerová. Cílem soutěže není jen pobavit, ale také šířit poselství o nutnosti chránit přírodu.

Podle statistiky, kterou zveřejnili organizátoři, vybírala porota ze čtyř tisíc fotografií od autorů ze 68 zemí světa. 

"Jsem nesmírně potěšena, že vyhrál můj snímek. Těší mě, že baví lidi po celém světě. Chtěla bych také říct, že je velmi důležité chránit životní prostředí, aby i příští generace mohly obdivovat všechna ta úžasná stvoření, která můžeme v přírodě potkat dnes," uvedla vítězka Sarah Skinnerová.

Zdůraznila tak cíl soutěže Comedy Wildlife Photography Awards, založené  Paulem Joynson-Hicksem a Tomem Sullamem. Oba tito profesionální fotografové se rozhodli, že budou myšlenky o nutnosti chránit přírodu šířit pozitivní a zábavnou cestou, aby se dostaly k co největšímu počtu lidí.

Vždy s vyhlášením nového ročníku zveřejňují také doporučení, jak mohou lidé, kteří se na zábavné snímky dívají, sami přispět k ochraně životního prostředí. Navíc spolupracují s nadací Born Free Foundation, která se od roku 1984 zabývá ochranou zvířat po celém světě.

"Naše planeta je na tom špatně, všichni to víme. Je důležité, abychom věděli, co pro ni můžeme udělat. Proto vždy k soutěží, která se dostane ke spoustě lidí na celém světě, připojujeme několik tipů," uvádí Joynson-Hicks.

Tyto tipy letos zní:

Nakupujte odpovědně 
"Je to velice jednoduché. Nekupujte například produkty, které obsahují palmový olej, protože šíření plantáží palmy olejné devastuje deštné pralesy," vzkazují organizátoři soutěže. "Snažte se také vyhýbat nerecyklovatelným výrobkům a plastovým obalům na jedno použití," vyzývají organizátoři soutěže.

Neplýtvejte vodou
"Pokaždé, když spláchneme, pošleme do kanálu 20 litrů pitné vody. A to je opravdu šílené. Zkraťte dobu strávenou ve sprše, zalévejte méně zahrádky a uvědomte si, že pokaždé, když vykonáte malou potřebu, nemusíte splachovat. Ušetříte tak miliardy litrů pitné vody," radí Joynson-Hicks. 

Staňte se influencerem
"Influencer je osoba, která ovlivňuje své okolí. Nemusí to být mega aktivista, stačí, když je to člověk, který opravdu dbá o životní prostředí a chce nějak pomoci. Nápady na to, jak to udělat, najdete na webu comedywildlifephoto.com," konstatuje Joynson-Hicks. 

Vítězové soutěže byli vyhlášeni 13. listopadu. Také letos vyšla kniha, ve které jsou nejlepší soutěžní snímky. Koupit ji lze na stránkách soutěže.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy