Dětské Czech Nature Photo: Příroda očima mladých nadějí české fotografie

Dětské Czech Nature Photo: Příroda očima mladých nadějí české fotografie
Šimon Martinek: Medúza. Nominace v kategorii Junior - starší žáci.
Michal Bogár: Včelka. Nominace v kategorii Junior - starší žáci.
Anežka Veselá: Srsti z Afriky (ukázka ze série snímků). Nominace v kategorii Junior - mladší žáci.
Vojtěch Gregor: Námluvy. Nominace v kategorii Junior - studenti středních škol.
Foto: Czech Nature Photo 2023
vot Foto, vot
28. 3. 2023 16:00
Lední medvěd v prudkém pohybu, poetický snímek vážky, povedené fotografie hmyzu i světa pod hladinou. Žákovská a juniorská část fotografické soutěže Czech Nature Photo přinesla krásné snímky. "Rok od roku se hlásí stále více mladých fotografů, často s mimořádně kvalitními pracemi," říká manažer soutěže Michal Krause. Fotky, které budou letos bojovat o prvenství, přinášíme ve fotogalerii.

Do letošního (už sedmého) ročníku soutěže Czech Nature Photo se přihlásilo 157 žáků a studentů. Dohromady zaslali téměř 1500 snímků. Porota z nich vybrala ty nejlepší ve třech kategoriích odvozených od věku soutěžících: mladší žáci, starší žáci a studenti středních škol. 

O titul se v nich utkají tito nominovaní fotografové: 

  • Kategorie mladší žáci: Tereza Hospodářová, Jakub Jelínek, Anežka Veselá
  • Kategorie starší žáci: Michal Bogár, Šimon Martínek a Matyáš Mutina
  • Kategorie studentů středních škol: Vojtěch Gregor,  Eliška Panáčková a Kristýna Velnerová.

Oznámení vítězů dospělých i juniorských kategorií včetně Fotografie roku proběhne při slavnostním ceremoniálu před otevřením výstavy v Czech Photo Centre 10. května 2023. 

K výstavě je připravený doprovodný program, který se bude konat v galerii Czech Photo Centre. Ve středu 17. května bude mít přednášku ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený o šumavských lesích. Další středu 24. května povypráví wildlife fotograf Vít Lukáš o nepovedeném výletu na Madagaskar (jak se z nejlevnější expedice stal nejdražší zájezd). Dále bude 14. června připravena přednáška Víta Kahleho z pražské zoologické zahrady. Tradičně výstavu doprovodí komentované prohlídky, které povede manažer soutěže a fotograf Michal Krause, a to 23. května, 6. června a 3. září vždy od 17 hodin.

O nominacích v kategoriích určených dospělým fotografům jsme již informovali v článku Nejlepší české fotografie přírody: Známe letošní nominace, která vyhraje? 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy