Zde je nejlepší česká fotografie přírody: Czech Nature Photo vyhrál snímek pulců

Zde je nejlepší česká fotografie přírody: Czech Nature Photo vyhrál snímek pulců
3. místo v kategorii Ptáci: Petr Dolejšek - Potápka roháč za svítání.
2. místo v kategorii Krajina: Daniel Franc - První sníh.
3. místo v kategorii Série: Jaroslav Hora - Namib.
2. místo v kategorii Savci: Michal Stoklasa - Ranní očista.
Foto: Czech Nature Photo 2022
Foto
3. 5. 2022 19:15
Vítězem šestého ročníku fotografické soutěže Czech Nature Photo se stala fotografie pulců, jejímž autorem je Vít Lukáš. Snímek zároveň získal také cenu pro nejlepší snímek české přírody. Porota vítěze vybrala bezmála z 2300 snímků od 250 autorů. Výstava více než stovky oceněných a vybraných snímků ze soutěže bude otevřena v pražské galerii Czech Photo Centre od 4. května do 4. září.

"Ve fotografii Pulci se setkávají důležité atributy poutavých snímků přírody. Jedná se o neobvyklý vhled do vývojového cyklu skokanů hnědých, který zaznamenává prchavý a málo vídaný moment z české přírody," zdůvodnil rozhodnutí poroty její předseda Igor Mikula. Dodal, že kvalitu snímku podtrhuje i jeho technické provedení a kompozice pracující s hrou barev jednotlivých pulců. "Výsledkem je výtvarná fotografie, která dokáže na první pohled nejen upoutat pozornost diváků, ale také vzbuzovat zájem o zachycený živočišný druh a tím napomáhat jeho ochraně," konstatoval. 

Vít Lukáš je vystudovaný zoolog, který se již téměř dvacet let zabývá ochranou přírody a jejím fotografováním. Deset let žil v Chile, kde pracoval pro dvě zoologické zahrady, založil jednu úspěšnou přírodovědeckou stanici, vyučoval na dvou vysokých školách a vedl několik výzkumných projektů.

Díky účasti na různých mezinárodních projektech mohl procestovat téměř celou Latinskou Ameriku. Má za sebou přes 150 expedic, z toho zhruba třetinu do tropických deštných pralesů. V roce 1997 propadl kouzlu makrofotografie, které se věnuje dodnes. Na svých snímcích se snaží zachytit zvířata v jejich přirozeném prostředí a zároveň zdokumentovat detaily, které nejsou vidět pouhým okem. Jeho makrofotografie byly prezentovány v řadě časopisů, knih či na výstavách jak u nás, tak například v Chile a Kolumbii.

"O záběr čerstvě vylíhnutých pulců skokana hnědého jsem usiloval několik let," řekl autor fotografie roku Vít Lukáš. "Ve snůškách většinou bývají pulci hnědí až černí, ale občas je možné nalézt takto krásně barevné jedince, kteří korespondují s barvou dospělců. Pulci se hned po vylíhnutí krmí vaječnými obaly a krátce poté se vydají do všech stran, takže člověk musí mít i velké štěstí, aby je stihl všechny pohromadě," dodal. 

Výstavu nejlepších fotografií ze soutěže Czech Nature Photo bude doprovázet mnoho doprovodných akcí, včetně komentovaných prohlídek a autorských prezentací. Osobně se bude možné setkat s loňským vítězem titulu Fotografie roku Igorem Mikulou a také s přírodovědci a fotografy Zuzanou a Matejem Dolinayovými. Kompletní program bude zveřejněn na webu www.czechphoto.org.

Kompletní přehled vítězů Czech Nature Photo 2022 najdete ve fotogalerii u tohoto článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Záchranáři ošetřili po požáru v rodinném domě v Ivančicích šest lidí, nadýchali se zplodin

Záchranáři v neděli nad ránem po požáru v rodinném domě v Ivančicích ošetřili šest lidí. Nadýchali se zplodin hoření, uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová. Podle ní se předpokládá, že by stav u nikoho neměl být vážný. Podle mluvčího hasičů Jana Dvořáka dostali hasiči požár rychle pod kontrolu a uhasili ho.

Zdroj: ČTK
Další zprávy