Čeští fotografové se probojovali do finále prestižní soutěže Hasselblad Masters

vot Foto, vot
22. 10. 2021 14:10
Do finále prestižní světové fotografické soutěže Hasselblad Masters se letos dostali čeští fotografové Edita Bízová, Stanislav Petera a Jiří Kostiha. Už samotný postup se považuje za výrazný úspěch. Palce kromě nich můžeme držet i výbornému slovenskému portrétnímu fotografovi Markovi Wurflovi.
Edita Bízová: jeden ze snímků, který postoupil do finále prestižní fotografické soutěže Hasselblad Masters
Edita Bízová: jeden ze snímků, který postoupil do finále prestižní fotografické soutěže Hasselblad Masters | Foto: Edita Bízová

Letošní ročník Hasselblad Masters je rozsáhlejší než ty předchozí. Porota hodnotila dosud nejvyšší počet kategorií v historii, tedy dvanáct. Do soutěže bylo letos přihlášeno přes 63 tisíc snímků, což je dvojnásobně více než v roce 2018.

Finálové fotografie nyní najdete na stránkách soutěže Hasselblad Masters, a pokud se zaregistrujete, můžete dát také hlas svým favoritům, a to až do konce října. Hlasování veřejnosti je doprovodnou částí soutěže, celkové vítěze v jednotlivých kategoriích vybere odborná porota, která každoročně sestává ze špičkových fotografů, kurátorů, editorů a expertů na fotografii. Vítězové budou vyhlášeni v listopadu. Prozatím se můžete podívat na instagramové stránky nominovaných fotografů:

Edita Bízová (@editbphoto

První z nominovaných Čechů je Edita Bízová. "Jde o sérii portrétů, které jsou pro mě plné emocí - fotila jsem je v časovém intervalu několika měsíců od sebe. Všechny nějakým způsobem reflektují člověka a společnost, ve které funguje," říká autorka.

Své snímky Edita Bízová vytvořila ve spolupráci s Adélou Andělou Bursovou, což je jedna z nejlepších make-up artistek v Česku, s vizážistkou Danielou Slepčíkovou a modelkami Andreou Hromulákovou a finalistkou miss 2015 Jelizavetou Černěckou.

Stanislav Petera (@stanislavpetera)

Dalším z finalistů je Stanislav Petera, který se prosadil jako špičkový fotograf reklamy a módy. Jeho snímky byly publikovány v takových magazínech, jako je Harper's Bazaar, Elle nebo Marianne etc. Nyní se zaměřuje převážně na vlastní velké fotografické projekty.

Jiří Kostiha (@jirikostihaportfolio)

Jiří Kostiha je fotograf původem z Moravy, který do finále Hassleblad Masters postoupil v kategorii Project 21. Na jeho tvorbu se můžete podívat zde:

Marek Wurfl (@marekwurfl)

Ve finále najdeme mimo jiné i fotografie slovenského fotografa Marka Wurfla, který působí v Bratislavě a specializuje se na portrét a uměleckou fotografii. Od malička ho fascinovaly obrazy renesančních malířů a knihy o historii, což se také projevuje v jeho snímcích. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy