Cenu za nejoblíbenější snímek přírody získal Brit David Lloyd a jeho mladí lvi

Foto: Wildlife Photographer of the Year
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 2. 2019 9:45
Soutěž Wildlife Photographer of The Year, ve které bojují o uznání fotografové přírody z celého světa, udělila prestižní cenu diváků. Získal ji snímek dvojice lvů od Davida Lloyda. Lidé zvolili tuto fotografii ze 25 finalistů, které vybralo britské Přírodovědné muzeum z více než 45 tisíc záběrů zaslaných do soutěže.

Udělení ceny diváků (Lumix Peoples Choice Award), kterou zaštítila firma Panasonic, je každý rok velmi očekávanou událostí. Vyhlašuje se zhruba v polovině výstavy nejlepších snímků ze soutěže Wildlife Photographer of the Year, která je k vidění od října loňského roku do letošního června v britském Přírodovědném muzeu v Londýně (Natural History Museum).

Celkovým vítězem se loni stal snímek Marsela van Oostena z Nizozemska, zachycující pár langurů čínských, kterým hrozí vyhynutí. Diváci, kterých hlasovalo více než 16 tisíc, podle očekávání zvolili optimističtější a pozitivně působící záběr s názvem Bratrské pouto, jehož autorem je David Lloyd.

V pětce snímků nejoblíbenějších mezi diváky se umístil ještě Brit Mathew Maran, Jihoafričan Wim Van Den Heever, Američan Justin Hofman a Maďar Bence Maté.

Wildlife Photographer of the Year je nejpopulárnější světová fotosoutěž zaměřená na divokou přírodu. Vítězné fotografie na výstavě v Přírodovědném muzeu v Londýně každoročně zhlédne několik milionů diváků.

"Gratuluji vítězi, jeho snímek zahřeje u srdce. Vytvořit takovou fotografii vyžaduje často mnoho plánování, trpělivosti a velkou znalost fotografovaného subjektu," uvedl Mike Owen z firmy Panasonic.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy