Fotila olympiády, NHL i NBA. Sportovní fotografka Barbora Reichová vystavuje v Praze

Fotila olympiády, NHL i NBA. Sportovní fotografka Barbora Reichová vystavuje v Praze
Barbora Reichová: ukázky z výstavy sportovních fotografií Prvních deset v pražské Nikon Gallery.
Barbora Reichová: ukázky z výstavy sportovních fotografií Prvních deset v pražské Nikon Gallery.
Barbora Reichová: ukázky z výstavy sportovních fotografií Prvních deset v pražské Nikon Gallery.
Barbora Reichová: ukázky z výstavy sportovních fotografií Prvních deset v pražské Nikon Gallery.
Foto: Barbora Reichová
Foto
31. 5. 2018 14:43
Barbora Reichová je jedna z nejuznávanějších českých sportovních fotografek. Má cenu z posledního ročníku Czech Press Photo, dostala se také mimo jiné do výběru deseti nejlepších světových sportovních fotografek ucházejících se o stáž v prestižní mezinárodní agentuře Getty Images. Od 30. května vystavuje v pražské Nikon Gallery.

Výstava Barbory Reichové se jmenuje Prvních deset a potrvá do 8. července 2018. Pro samotnou fotografku nejsou důležité jen okamžiky vítězství. Sport se snaží zachytit kreativně, výtvarným a často minimalistickým způsobem. Významnou roli v jejím fotografickém vidění sportovního světa hrají pro mnoho běžných diváků přehlédnutelné linie, barvy, světlo a stín.

V posledních letech jsou její doménou také portrétní fotografie sportovců. V loňském roce slavila vítězství v soutěži Sportovní fotografie roku v kategorii "portrét" s fotografií zarostlého kapitána národního týmu, hokejisty Jakuba Voráčka. Za další snímky byla oceněna v soutěži Czech Press Photo, její tvorba zaujala i prestižní mezinárodní agenturu Getty Images.

Barbora Reichová se také probojovala do výběru deseti sportovních fotografek z celého světa ucházejících se o fotografickou stáž v této agentuře. Je držitelkou ceny Fair Play, již pravidelně uděluje Český olympijský výbor. Pátým rokem také přednáší na Akademii žurnalistiky a nových médií.

I přestože se její tvorba nyní i díky studiu na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě více rozšiřuje například směrem k dokumentu, fotografování sportu pro ni zůstává stále volbou číslo jedna.

Ke sportovní fotografii tíhne už od doby, kdy studovala střední školu. Sama hrála basketbal a další sporty. Například ve florbalovém týmu prožila několik extraligových sezon. Díky aktivnímu sportování získala přirozený cit pro předvídání akce na hřišti nebo v závodu, což je pro sportovního fotografa jedna z klíčových dovedností.

V roce 2008 se stala v pouhých třiadvaceti letech posilou do té doby ryze mužského týmu fotografů Deníku Sport. Jako fotografka jediného českého sportovního deníku pak během deseti let navštívila řadu prestižních sportovních událostí po celém světě, včetně olympijských her ve Vancouveru, Soči, Riu a Pchjongčchangu. Má za sebou také řadu zápasů NHL a NBA, mistrovství světa v hokeji, biatlonu i duely české fotbalové reprezentace na Euru.

O výstavě

Autorka: Barbora Reichová
Název: Prvních deset
Místo: Nikon Photo Gallery, Praha (více najdete na Nikonphotogallery.cz)
Termín: Od 30. května do 8. července

 

Právě se děje

před 13 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy