Fotila olympiády, NHL i NBA. Sportovní fotografka Barbora Reichová vystavuje v Praze

Foto: Barbora Reichová
Foto
31. 5. 2018 14:43
Barbora Reichová je jedna z nejuznávanějších českých sportovních fotografek. Má cenu z posledního ročníku Czech Press Photo, dostala se také mimo jiné do výběru deseti nejlepších světových sportovních fotografek ucházejících se o stáž v prestižní mezinárodní agentuře Getty Images. Od 30. května vystavuje v pražské Nikon Gallery.

Výstava Barbory Reichové se jmenuje Prvních deset a potrvá do 8. července 2018. Pro samotnou fotografku nejsou důležité jen okamžiky vítězství. Sport se snaží zachytit kreativně, výtvarným a často minimalistickým způsobem. Významnou roli v jejím fotografickém vidění sportovního světa hrají pro mnoho běžných diváků přehlédnutelné linie, barvy, světlo a stín.

V posledních letech jsou její doménou také portrétní fotografie sportovců. V loňském roce slavila vítězství v soutěži Sportovní fotografie roku v kategorii "portrét" s fotografií zarostlého kapitána národního týmu, hokejisty Jakuba Voráčka. Za další snímky byla oceněna v soutěži Czech Press Photo, její tvorba zaujala i prestižní mezinárodní agenturu Getty Images.

Barbora Reichová se také probojovala do výběru deseti sportovních fotografek z celého světa ucházejících se o fotografickou stáž v této agentuře. Je držitelkou ceny Fair Play, již pravidelně uděluje Český olympijský výbor. Pátým rokem také přednáší na Akademii žurnalistiky a nových médií.

I přestože se její tvorba nyní i díky studiu na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě více rozšiřuje například směrem k dokumentu, fotografování sportu pro ni zůstává stále volbou číslo jedna.

Ke sportovní fotografii tíhne už od doby, kdy studovala střední školu. Sama hrála basketbal a další sporty. Například ve florbalovém týmu prožila několik extraligových sezon. Díky aktivnímu sportování získala přirozený cit pro předvídání akce na hřišti nebo v závodu, což je pro sportovního fotografa jedna z klíčových dovedností.

V roce 2008 se stala v pouhých třiadvaceti letech posilou do té doby ryze mužského týmu fotografů Deníku Sport. Jako fotografka jediného českého sportovního deníku pak během deseti let navštívila řadu prestižních sportovních událostí po celém světě, včetně olympijských her ve Vancouveru, Soči, Riu a Pchjongčchangu. Má za sebou také řadu zápasů NHL a NBA, mistrovství světa v hokeji, biatlonu i duely české fotbalové reprezentace na Euru.

O výstavě

Autorka: Barbora Reichová
Název: Prvních deset
Místo: Nikon Photo Gallery, Praha (více najdete na Nikonphotogallery.cz)
Termín: Od 30. května do 8. července

 

Právě se děje

Další zprávy