Advent na fotkách: Tyto Vánoce se zapíšou do historie, od viru až po zákaz kafe

Advent na fotkách: Tyto Vánoce se zapíšou do historie, od viru až po zákaz kafe
Na Staroměstském náměstí se 5. prosince tísnily davy. Nadpozemské bytosti roušky neřešily a spousta přítomných smrtelníků také ne. Zrovna se zdálo, že druhá vlna pandemie pozvolna ustupuje, ale za pár dní se situace zase začala zhoršovat. (Praha, 5. 12. 2020)
Chcete velký, nebo malý? Sladký virus v různých podobách. (Praha, 19. 12. 2020)
Místa, kde na vás dýchne tradiční vánoční atmosféra, se teď hledají složitě. Jedním z nich je Vánoční dům v Karlových Varech. Na snímku je jeho šéfka Jiřina Regietová. (Karlovy Vary, 8. 12. 2020)
Dvojice prochází před výlohou s kabelkami Christian Dior. Před některými obchody v Pařížské dokonce stály fronty. Cizince tu ovšem nahradili Češi. (Praha, 19. 12. 2020)
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 12. 2020 10:40
Je to jen jeden rok. Loni na přeplněných adventních trzích tekl punč proudem, Praha řešila téměř nezvladatelný příliv turistů a Milion chvilek demonstroval proti premiérovi. Teď to všechno vypadá jako vzpomínky na jiné století. Trhy nejsou, turisté nejsou, davy jsou zakázané. Zato máme virus, roušky přes ústa a tabulku jménem PES. Prožíváme advent, který vejde do dějin. A tady jsou fotky.

V pražské Pařížské ulici téměř nepotkáte cizince, zato tam před obchody stojí Češi v koronafrontách. Na Staroměstském náměstí chybí turisté. Je poloprázdné, bez tradičních trhů. Za výlohou restaurace v Celetné ulici mají dort v podobě viru. Dovnitř se nesmí.

Lidé nosí roušky. Brány Hradu jsou zavřené. Češi se naučili nová slova a výrazy: lockdown, reprodukční číslo, covid, rozvolňování… Žijeme tak trochu v situaci, která se podobá katastrofickému románu s názvem Pandemie. Žijeme v době, která vejde do historie.

To, co se dělo před rokem, nám připadá jako z jiného světa. Připomeňme si to: přemíra turistů drtila Prahu, stále více lidí odlétalo na vánoční a novoroční dovolenou za sluncem do exotických zemí, měli jsme vánoční trhy, mohl se slavit Silvestr na náměstích a v mnoha městech se demonstrovalo proti vládě. Hospody a kavárny byly otevřené a nevěřili byste, že za necelých 12 měsíců si nebudete smět vypít na ulici kafe z kelímku.

Ve fotogalerii najdete fotky z letošního podivného předvánočního času, o kterém se bude ještě dlouho vyprávět. 

A jen pro připomenutí, tady je pár fotografií z loňského adventu: 

Koronavirové vánoce a advent na fotkách
Koronavirové vánoce a advent na fotkách | Foto: Tomáš Vocelka
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy