Advent na fotkách: Tyto Vánoce se zapíšou do historie, od viru až po zákaz kafe

Advent na fotkách: Tyto Vánoce se zapíšou do historie, od viru až po zákaz kafe
Na Staroměstském náměstí se 5. prosince tísnily davy. Nadpozemské bytosti roušky neřešily a spousta přítomných smrtelníků také ne. Zrovna se zdálo, že druhá vlna pandemie pozvolna ustupuje, ale za pár dní se situace zase začala zhoršovat. (Praha, 5. 12. 2020)
Chcete velký, nebo malý? Sladký virus v různých podobách. (Praha, 19. 12. 2020)
Místa, kde na vás dýchne tradiční vánoční atmosféra, se teď hledají složitě. Jedním z nich je Vánoční dům v Karlových Varech. Na snímku je jeho šéfka Jiřina Regietová. (Karlovy Vary, 8. 12. 2020)
Dvojice prochází před výlohou s kabelkami Christian Dior. Před některými obchody v Pařížské dokonce stály fronty. Cizince tu ovšem nahradili Češi. (Praha, 19. 12. 2020)
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
22. 12. 2020 10:40
Je to jen jeden rok. Loni na přeplněných adventních trzích tekl punč proudem, Praha řešila téměř nezvladatelný příliv turistů a Milion chvilek demonstroval proti premiérovi. Teď to všechno vypadá jako vzpomínky na jiné století. Trhy nejsou, turisté nejsou, davy jsou zakázané. Zato máme virus, roušky přes ústa a tabulku jménem PES. Prožíváme advent, který vejde do dějin. A tady jsou fotky.

V pražské Pařížské ulici téměř nepotkáte cizince, zato tam před obchody stojí Češi v koronafrontách. Na Staroměstském náměstí chybí turisté. Je poloprázdné, bez tradičních trhů. Za výlohou restaurace v Celetné ulici mají dort v podobě viru. Dovnitř se nesmí.

Lidé nosí roušky. Brány Hradu jsou zavřené. Češi se naučili nová slova a výrazy: lockdown, reprodukční číslo, covid, rozvolňování… Žijeme tak trochu v situaci, která se podobá katastrofickému románu s názvem Pandemie. Žijeme v době, která vejde do historie.

To, co se dělo před rokem, nám připadá jako z jiného světa. Připomeňme si to: přemíra turistů drtila Prahu, stále více lidí odlétalo na vánoční a novoroční dovolenou za sluncem do exotických zemí, měli jsme vánoční trhy, mohl se slavit Silvestr na náměstích a v mnoha městech se demonstrovalo proti vládě. Hospody a kavárny byly otevřené a nevěřili byste, že za necelých 12 měsíců si nebudete smět vypít na ulici kafe z kelímku.

Ve fotogalerii najdete fotky z letošního podivného předvánočního času, o kterém se bude ještě dlouho vyprávět. 

A jen pro připomenutí, tady je pár fotografií z loňského adventu: 

Koronavirové vánoce a advent na fotkách
Koronavirové vánoce a advent na fotkách | Foto: Tomáš Vocelka
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Nejméně dva mrtvé a až 20 zraněných si vyžádaly výbuchy bomb v afghánském Dželálábádu. Tamní oblast je považována za baštu Islámského státu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy