Foto: Hudební retro. Československo bylo velmocí gramofonů, vyváželo je i za hranice

Foto: Hudební retro. Československo bylo velmocí gramofonů, vyváželo je i za hranice
Nové typy gramofonů se představovaly v rámci prodejních výstav. Tento snímek pochází z veletrhu "Jasný obraz - věrný zvuk", který se v roce 1953 uskutečnil v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Praze. Hudební skříň Brožík byla vybavená televizorem s obrazovkou 53 centimetrů, rozhlasovým přijímačem, gramofonovým měničem, magnetofonem a velkou reproduktorovou soustavou.
Supraphon investoval i do reklamy, často v časopisech nebo propagačních katalozích. V cca 60. letech 20. století se na trh dostal Model Supraphon GZ651 se zabudovaným reproduktorem.
Tesla Litovel, model MC 600Q, 1988.
Knihu sepsal Jan Hosťák a Michal Zeithaml a už z jejího názvu Gramofony 1946-1993 lze vyčíst, že se soustředí hlavně na představení těch nejzajímavějších přehrávačů, jež vznikaly na domácím trhu převážně v době socialismu.
Foto: Archiv Národního technického muzea v Praze / Reprofoto z knihy Jana Hosťáka a Michala Zeithamla „Československé gramofony 1946 – 1993“, kterou v roce 2022 vydalo Národní technické muzeum v Praze
Dan Poláček Magdaléna Medková Dan Poláček, Magdaléna Medková
4. 5. 2022 7:02
Přestože první gramofony se v Československu začaly šířit už za první republiky, jejich vývoj pořádně nastal až po znárodnění hudební produkce. Závod v Litovli na Olomoucku začal vyrábět nejrůznější typy přehrávačů, které se dostávaly do škol, domácností i do klubů na diskotéky. Kvalita zvuku byla nejlepší v celém východním bloku, sehnat desky Deep Purple nebo Led Zeppelin byl ale kumšt.

Gramofony, které se vyráběly v době socialismu, jsou dodnes součástí některých domácností. Dědí se z generace na generaci a kvalita jejich zvuku se často vyrovná i těm nejnovějším typům přehrávačů na gramodesky, které v posledních letech zažívají znovuzrození. Rozdíl je v tom, že produkce vinylů je dnes téměř neomezená, zatímco za socialismu bylo pro hudební fajnšmekry mnohdy těžké dostat se k nahrávkám ze Západu.

Národní technické muzeum se vzhledem k rostoucí popularitě hudebních desek rozhodlo zmapovat typy gramofonů, které v Československu byly k mání od poloviny 40. let minulého století. Publikace nazvaná Gramofony 1946-1993 je příručkou pro všechny milovníky starého zvuku. Z velké komody, která v domácnostech zabrala hodně prostoru, se postupně stal přenosný kufřík a hi-fi přístroj na diskotéky. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Zvýšit potravinové zásoby státu na 15 dní by stálo až 12 miliard, řekl šéf Správy státních hmotných rezerv

Stát má pro případ nouze uloženo ve skladech 13 milionů denních dávek potravin, které by pokryly spotřebu na zhruba 1,3 dne. Navýšení zásob potravin na 15 dní by stálo až 12 miliard korun. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ministerstvo zemědělství v současnosti navrhuje navýšit rozpočet organizaci spravující státní zásoby o půl miliardy korun.

O navýšení zásob potravin ze tří na 15 dní rozhodla předchozí vláda koncem loňského roku, uvedl Švagr. "Těch 15 dnů ale není záležitost příštího roku. Vloni byla dohoda, že bychom měli jít na těch 15 dnů v příštích 15 letech," upozornil. Vláda to ale může změnit, dodal. Naplnění skladů na více než dva týdny by vyšlo stát při současných cenách na 11 až 12 miliard korun, odhadl Švagr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy