Foto: Hudební retro. Československo bylo velmocí gramofonů, vyváželo je i za hranice

Foto: Hudební retro. Československo bylo velmocí gramofonů, vyváželo je i za hranice
Nové typy gramofonů se představovaly v rámci prodejních výstav. Tento snímek pochází z veletrhu "Jasný obraz - věrný zvuk", který se v roce 1953 uskutečnil v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v Praze. Hudební skříň Brožík byla vybavená televizorem s obrazovkou 53 centimetrů, rozhlasovým přijímačem, gramofonovým měničem, magnetofonem a velkou reproduktorovou soustavou.
Supraphon investoval i do reklamy, často v časopisech nebo propagačních katalozích. V cca 60. letech 20. století se na trh dostal Model Supraphon GZ651 se zabudovaným reproduktorem.
Tesla Litovel, model MC 600Q, 1988.
Knihu sepsal Jan Hosťák a Michal Zeithaml a už z jejího názvu Gramofony 1946-1993 lze vyčíst, že se soustředí hlavně na představení těch nejzajímavějších přehrávačů, jež vznikaly na domácím trhu převážně v době socialismu.
Foto: Archiv Národního technického muzea v Praze / Reprofoto z knihy Jana Hosťáka a Michala Zeithamla „Československé gramofony 1946 – 1993“, kterou v roce 2022 vydalo Národní technické muzeum v Praze
Dan Poláček Magdaléna Medková Dan Poláček, Magdaléna Medková
4. 5. 2022 7:02
Přestože první gramofony se v Československu začaly šířit už za první republiky, jejich vývoj pořádně nastal až po znárodnění hudební produkce. Závod v Litovli na Olomoucku začal vyrábět nejrůznější typy přehrávačů, které se dostávaly do škol, domácností i do klubů na diskotéky. Kvalita zvuku byla nejlepší v celém východním bloku, sehnat desky Deep Purple nebo Led Zeppelin byl ale kumšt.

Gramofony, které se vyráběly v době socialismu, jsou dodnes součástí některých domácností. Dědí se z generace na generaci a kvalita jejich zvuku se často vyrovná i těm nejnovějším typům přehrávačů na gramodesky, které v posledních letech zažívají znovuzrození. Rozdíl je v tom, že produkce vinylů je dnes téměř neomezená, zatímco za socialismu bylo pro hudební fajnšmekry mnohdy těžké dostat se k nahrávkám ze Západu.

Národní technické muzeum se vzhledem k rostoucí popularitě hudebních desek rozhodlo zmapovat typy gramofonů, které v Československu byly k mání od poloviny 40. let minulého století. Publikace nazvaná Gramofony 1946-1993 je příručkou pro všechny milovníky starého zvuku. Z velké komody, která v domácnostech zabrala hodně prostoru, se postupně stal přenosný kufřík a hi-fi přístroj na diskotéky. Podívejte se.

 

Právě se děje

Další zprávy