FOTO Umělci z celého světa truchlí nad utonulým chlapcem

jaz
4. 9. 2015 12:00
Sociální sítě zaplavují srdcervoucí kresby teprve tříletého dítěte, které v polovině tohoto týdne nalezli mrtvé. Utonul se svou matkou a bratrem, když prchal před hrůzami Islámského státu.
Foto: Twitter

Praha – Fotografie Ajlana Kurdího ze Sýrie ležícího s hlavou v písku v příboji šokovala Evropu. Světové deníky věnovaly tragické smrti tříletého dítěte přední stránky, jejich titulky se vesměs shodovaly: Co jiného v nás probudí soucit než právě tento snímek? Stejně se na věc dívají i umělci z celého světa, kteří plní internet dojemnými kresbami a vyjadřují tak smutek nad malým chlapcem.

Ajlan plul v lodi se svou rodinou a dalšími lidmi, kteří se snažili uprchnout ze syrského Kobani, ovládaného radikálními islamisty. Ze 17 lidí na palubě přežili pouze čtyři, mezi nimiž byl i Ajlanův otec Abdullah, který médiím vylíčil osud své rodiny.

Ajlanův pětiletý bratr Galip i jeho matka Rehana se utopili, když se loď převrhla u tureckého pobřeží, jen kousek od města Bodrum. Rodina měla namířeno do Kanady, kde žije jejich příbuzná.

Sociální sítě se od zveřejnění dojemného snímku plní kresbami malého Ajlana pod hashtagem #KiyiyaVuranInsanlik nebo #HumanityWashedAshore.

"Jestliže tento působivý snímek těla mrtvého syrského dítěte vyplaveného na pláž nezmění přístup Evropy k uprchlíkům, tak co tedy?" ptá se britský The Independent.

Tříletý Ajlan Kurdí je podle UNHCR OSN jedním z 2500 osob, které v letošním roce přišly o život, když se snažily přeplout Středozemní moře do bezpečí před Islámským státem.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy