"Hloupý, ale kouzelný film." Star Wars slaví 45 let, podívejte se, jak se točily

"Hloupý, ale kouzelný film." Star Wars slaví 45 let, podívejte se, jak se točily
Před 45 lety měl v USA premiéru první díl americké filmové ságy Star Wars, a zrodil se tak kulturní fenomén, který trvá dodnes. Připomeňte si v galerii historii ságy i její současnost.
Číslování vypadá na první pohled trochu nesmyslně, jako třetí v pořadí totiž diváci viděli šestý díl a vyvrcholení ságy, Návrat Jediho (1983). Když režisér, scenárista a producent George Lucas s Hvězdnými válkami začínal, měl prý v hlavě připravenou devítidílnou ságu, kvůli náročnosti triků ale začal natáčet od prostředku.
Vedení studia 20th Century Fox se to zdálo jako dobrý obchod, nakonec se ale mohl radovat hlavně Lucas.
Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Marek Pros ČTK Dan Poláček, Marek Pros, ČTK
25. 5. 2022 11:04
Série Star Wars, jejíž první díl měl premiéru před 45 lety, se stala celosvětovým popkulturním fenoménem a již dávno překročila hranice filmu. Nabídla do té doby nevídané akční souboje kosmických lodí, světelné meče či nejrůznější vesmírné rasy.

Diváci již desítky let hltají příběh Anakina Skywalkera, který musí projít přerodem v největšího padoucha galaxie Dartha Vadera, jeho syna Luka Skywalkera, princezny Leii, Obi-Wana Kenobiho, Hana Sola nebo v nejnovější trilogii Kyla Rena a bojovnice Rey.

Připomeňte si v galerii první díl ságy Star Wars, který měl premiéru přesně před 45 roky. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Graubner se stal pražským arcibiskupem, při mši převzal úřad od Duky

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při sobotní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec a stal se tak pražským arcibiskupem. Do úřadu nastoupil po Dominiku Dukovi. Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo předal Graubnerovi pallium jakožto symbol arcibiskupa metropolity.

Papež Graubnera jmenoval v květnu. Mši předcházel liturgický průvod z Arcibiskupského paláce, rozezněl se též největší zvon v České republice Zikmund.

Duka pražskou arcidiézi vedl 12 let. Graubner stejně jako Duka bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Dukův nástupce se hledal od roku 2018, kdy bývalý arcibiskup musel podat po završení 75 let svou rezignaci. Graubner tak bude muset učinit příští rok.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

V zásobnících je už veškerý plyn, který koupila správa hmotných rezerv na pokyn vlády

V plynových zásobnících je už veškerý plyn, který koupila Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na pokyn vlády. SSHR pořídila 2,4 terawatthodin zemního plynu. Celková cena je 8,5 miliardy korun a je v ní započítáno DPH, poplatek za dopravu a skladování na 11 měsíců. Uvedl to předseda SSHR Pavel Švagr. Plyn dosud v nouzových zásobách nebyl. Celkově jsou zásobníky v České republice naplněny asi ze dvou třetin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy