Američanky předstíraly stařenky, aby dostaly vakcínu. Přišlo se na to u přeočkování

Magazín Magazín
21. 2. 2021 19:01
Dvě obyvatelky americké Floridy dostaly očkovací látku, přestože na ně oficiálně neměla přijít řada. Předstíraly totiž, že jsou mnohem starší, než ve skutečnosti byly. Na jejich podvod se přišlo až při přeočkování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dvě Floriďanky ve věku 34 a 44 let se rozhodly obejít pravidla pro očkování a získat vakcínu dříve, než na ně oficiálně přijde řada. Převlékly se proto za stařenky a aby nikdo neměl žádné podezření, vzaly si na sebe čepce a rukavice.

Orlandská televizní stanice WFTV uvedla, že dvojici se podařilo nechat si potvrdit očkovací průkaz a získaly první dávku vakcíny. Na jejich podvod se přišlo teprve při jejich přeočkování. O případu informoval také britský web The Guardian

"Nevím, jak se jim podařilo proklouznout poprvé, ale měly na sobě rukavice, brýle, pravděpodobně jim bylo tak dvacet," citoval britský list lékaře Raula Pina z okresu Orange County. 

Jejich pozdější věk byl vypátrán pár dní nato. Podle televizní stanice byly ženy předány policii, žádný trest však za svůj přečin nakonec nedostaly.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Zbrojařská firma Imex Group podala kvůli Vrběticím další podněty týkající se Jana Švejdara

Ostravská zbrojařská společnost Imex Group podala kvůli kauze Vrbětice další dva podněty týkající se policejního prezidenta Jana Švejdara. Za firmu o tom informoval právník Radek Ondruš. Podle něj může být účast Švejdara na schůzce s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) posuzována jako kázeňský přestupek či trestný čin. Firma Imex Group měla ve Vrběticích pronajaté sklady, které v roce 2014 vybuchly.

Ondruš už 2. května na Švejdara podal trestní oznámení související s poskytováním informací prezidentovi republiky. Ve čtvrtek pak za Imex podal Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) podnět týkající se schůzky u Hamáčka.

"Účast policejního prezidenta na jednání s Hamáčkem může být posuzována jako kázeňský přestupek, protože tam neměl co dělat. Pokud se prokáže, že to, co napsal Janek Kroupa (na serveru Seznam Zprávy), je pravda, pak by se jednalo o trestný čin," uvedl Ondruš. Dodal, že situace má ještě jeden aspekt. "A to ten, že policejní rezident v případě, že se mohlo jednat o trestný čin, nesplnil ohlašovací povinnost," uvedl Ondruš.

Na schůzce se řešila Hamáčkova cesta do Ruska, Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánoval "výměnu mezinárodního skandálu" kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Okolnostmi jeho neuskutečněné cesty do Moskvy se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Hamáček informace serveru odmítá a plánuje se bránit soudně i trestním oznámením, server na svých informacích trvá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy