Jak se domluvit s mimozemšťany? Jen pozdrav by trval stovky let, tvrdí vědci

hrz
3. 11. 2016 10:31
Americký sci-fi film Arrival (Příchozí), který v listopadu zamíří do českých kin, vypráví o elitní lingvistce Louise Banksové (Amy Adamsová) a její snaze vyvinout komunikaci, pomocí níž by se s návštěvníky z vesmíru lidstvo domluvilo. Koordinátor britského Institutu pro výzkum mimozemské civilizace, jenž má něco podobného v reálném světě na starosti, říká, že by zřejmě zkoušel domluvu pomocí binárního kódu, tedy jedniček a nul. Mírní však nadšence: i pouhý pozdrav by trval stovky let.
Z filmu Příchozí. | Video: Paramount Pictures

Setkání s mimozemskou civilizací je pro astrofyziky téma značně hypotetické. Mají rádi především fakta a ta hovoří jasně: naše planeta se nachází na samém okraji jedné z mnoha galaxií a nejbližší planety jsou od nás vzdálené tisíc světelných let.

Kdyby mimozemšťané letěli přímo k nám a třeba i rychlostí světla, což je velmi nepravděpodobné, trvalo by jim to 1000 let. A že by v předlouhé historii vesmíru přistáli právě v současnosti, je další velmi nepravděpodobná položka tohoto konstruktu, připomíná britský deník The Guardian.

Jenže scenáristé a filmaři nejsou svázáni logikou a fyzikou, a tudíž už mají kontakt s mimozemskými civilizacemi probádaný skrz na skrz, přílet UFO je totiž v kinech celkem běžnou záležitostí.

Nový film Příchozí (Arrival), který bude mít tuzemskou premiéru 10. listopadu, pojal tematiku setkání s návštěvníky z vesmíru z komunikačního a lingvistického hlediska. Řeší, jak by se člověk s neznámými tvory domluvil. Hrdinkou se tak stává elitní lingvistka Louise Banksová v podání Amy Adamsové.

Snímek vyvolal otázku, jak by komunikace probíhala ve skutečnosti. "Vede se velká debata o to, zda vůbec bychom měli na takové mimozemské signály odpovídat, či nikoliv," cituje The Guardian Johna Elliota, koordinátora britského Institutu pro výzkum mimozemské civilizace (SETI).

Elliotův popis toho, jak by taková odpověď vypadala, příliš konkrétních faktů nenabízí: "Myslím, že by odpověď byla učiněna určitou formou z nějakého místa na zeměkouli, někým s odpovídajícím vybavením."

Součástí Elliotovy práce je tzv. xenolingvistika, tedy snaha vymyslet jazyk, který by byl srozumitelný inteligentní mimozemské bytosti, popřípadě porozumět jejímu jazyku.

"Je to stejné, jako když v amazonském pralese objevíte neznámý kmen," říká a vysvětluje.

Pro komunikaci s případnou mimozemskou civilizací by podle britského institutu byl zřejmě nejvhodnější binární kód, tedy texty a obrázky sdělované pomocí jedniček a nul. Institut zkoumal i jednoduché piktogramy, ale došel k problému, jenž se objevuje i ve filmu: jak mimozemšťanům vysvětlit rozdíl mezi nástroji a zbraněmi? Vždyť i pouhý obrázek šipky, značící pohyb, by mohl být vnímán jako šíp, tedy zbraň.

Než se lidstvo hromadně vrhne na vymýšlení jazyka pro komunikaci s mimozemšťany, mělo by si uvědomit jednu zásadní věc: "I kdyby mimozemské bytosti byly od nás vzdálené třeba jen pouhých sto světelných let, jejich zpráva by byla v okamžiku, kdy ji obdržíme, sto let stará. Takže by trvalo dvě stě let, než bychom se jenom pozdravili," uzavírá Elliot.

Využití umělé inteligence je mnoho, chceme, aby se zlepšovala při každém novém kroku, říká vývojář Marek Rosa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 42 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 52 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy