Jak se domluvit s mimozemšťany? Jen pozdrav by trval stovky let, tvrdí vědci

hrz
3. 11. 2016 10:31
Americký sci-fi film Arrival (Příchozí), který v listopadu zamíří do českých kin, vypráví o elitní lingvistce Louise Banksové (Amy Adamsová) a její snaze vyvinout komunikaci, pomocí níž by se s návštěvníky z vesmíru lidstvo domluvilo. Koordinátor britského Institutu pro výzkum mimozemské civilizace, jenž má něco podobného v reálném světě na starosti, říká, že by zřejmě zkoušel domluvu pomocí binárního kódu, tedy jedniček a nul. Mírní však nadšence: i pouhý pozdrav by trval stovky let.
Z filmu Příchozí. | Video: Paramount Pictures

Setkání s mimozemskou civilizací je pro astrofyziky téma značně hypotetické. Mají rádi především fakta a ta hovoří jasně: naše planeta se nachází na samém okraji jedné z mnoha galaxií a nejbližší planety jsou od nás vzdálené tisíc světelných let.

Kdyby mimozemšťané letěli přímo k nám a třeba i rychlostí světla, což je velmi nepravděpodobné, trvalo by jim to 1000 let. A že by v předlouhé historii vesmíru přistáli právě v současnosti, je další velmi nepravděpodobná položka tohoto konstruktu, připomíná britský deník The Guardian.

Jenže scenáristé a filmaři nejsou svázáni logikou a fyzikou, a tudíž už mají kontakt s mimozemskými civilizacemi probádaný skrz na skrz, přílet UFO je totiž v kinech celkem běžnou záležitostí.

Nový film Příchozí (Arrival), který bude mít tuzemskou premiéru 10. listopadu, pojal tematiku setkání s návštěvníky z vesmíru z komunikačního a lingvistického hlediska. Řeší, jak by se člověk s neznámými tvory domluvil. Hrdinkou se tak stává elitní lingvistka Louise Banksová v podání Amy Adamsové.

Snímek vyvolal otázku, jak by komunikace probíhala ve skutečnosti. "Vede se velká debata o to, zda vůbec bychom měli na takové mimozemské signály odpovídat, či nikoliv," cituje The Guardian Johna Elliota, koordinátora britského Institutu pro výzkum mimozemské civilizace (SETI).

Elliotův popis toho, jak by taková odpověď vypadala, příliš konkrétních faktů nenabízí: "Myslím, že by odpověď byla učiněna určitou formou z nějakého místa na zeměkouli, někým s odpovídajícím vybavením."

Součástí Elliotovy práce je tzv. xenolingvistika, tedy snaha vymyslet jazyk, který by byl srozumitelný inteligentní mimozemské bytosti, popřípadě porozumět jejímu jazyku.

"Je to stejné, jako když v amazonském pralese objevíte neznámý kmen," říká a vysvětluje.

Pro komunikaci s případnou mimozemskou civilizací by podle britského institutu byl zřejmě nejvhodnější binární kód, tedy texty a obrázky sdělované pomocí jedniček a nul. Institut zkoumal i jednoduché piktogramy, ale došel k problému, jenž se objevuje i ve filmu: jak mimozemšťanům vysvětlit rozdíl mezi nástroji a zbraněmi? Vždyť i pouhý obrázek šipky, značící pohyb, by mohl být vnímán jako šíp, tedy zbraň.

Než se lidstvo hromadně vrhne na vymýšlení jazyka pro komunikaci s mimozemšťany, mělo by si uvědomit jednu zásadní věc: "I kdyby mimozemské bytosti byly od nás vzdálené třeba jen pouhých sto světelných let, jejich zpráva by byla v okamžiku, kdy ji obdržíme, sto let stará. Takže by trvalo dvě stě let, než bychom se jenom pozdravili," uzavírá Elliot.

Využití umělé inteligence je mnoho, chceme, aby se zlepšovala při každém novém kroku, říká vývojář Marek Rosa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 36 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy