Z dobrého skutku pro bezdomovce se vyklubal finanční podvod. Uvěřilo mu 14 tisíc lidí

Magazín Magazín
7. 3. 2019 12:33
Příběh s podvodníky z americké Filadelfie, kteří přes internetovou sbírku vybrali miliony pro bezdomovce, má soudní dohru. Všichni aktéři falešného dobrého skutku teď čelí obvinění z podvodu a předem domluvené krádeže.
Aktéři podvodu, zleva: Johnny Bobbitt, Mark D'Amico a Kate McClurová.
Aktéři podvodu, zleva: Johnny Bobbitt, Mark D'Amico a Kate McClurová. | Foto: Profimedia.cz

Loňský příběh z amerického velkoměsta okouzlil celý svět. Pohledné blondýnce Kate McClurové došel ve Filadelfii benzin. Zastavila přímo před bezdomovcem Johnnym Bobbittem, jenž spával pod nedalekým mostem. Nevěděla, co dělat, neměla ani palivo, ani hotovost. Johnny jí dal svých posledních dvacet dolarů, aby si dotankovala. 

Kate se mu rozhodla také pomoct. Věnovala mu později teplé ponožky, cereální tyčinky a pár dolarů. Pak se rozhodla splnit mu tajný sen a pořídit mu domek a auto. A také ho přihlásila na odvykací program, aby přestal být drogově závislý. S přítelem Markem D'Amicem se začali o Johnnyho starat a založili mu na internetu sbírku. Chtěli pro něj vybrat 10 tisíc dolarů.

Lidé jim však nakonec věnovali 400 tisíc dolarů (v přepočtu necelých devět milionů korun). A příběh obletěl sociální sítě i světová média. Nakonec se však z celého dobrého skutku vyklubal promyšlený podvod a všichni jeho aktéři skončili u soudu. 

Americký veterán a 36letý bezdomovec Bobbitt čelí obvinění z pokusu o praní špinavých peněz, jeho domnělá zachránkyně McClurová byla usvědčena z podvodu. 

Peníze ve sbírce na oblíbené stránce GoFundMe poslalo podle britského webu BBC 14 tisíc lidí. McClurová však jejich větší část utratila se svým tehdejším přítelem D'Amicem za luxusní auto, kabelky a drahé dovolené. Kromě toho utratili tisíce dolarů v kasinech v Las Vegas, Atlantic City a na filadelfském předměstí. 

Drogově závislému Bobbittovi však místo domu a auta koupili jen karavan, ojetinu, notebook, televizi a dva mobilní telefony. Ten je zažaloval a soud při bližším zkoumání zjistil, že podvodníci jsou všichni.

McClurová totiž již dříve jedné své kamarádce napsala, že celý příběh je smyšlený. Americký pár se s bezdomovcem seznámil zhruba měsíc před svým turné po amerických kasinech. 

Ženě hrozí téměř tři roky vězení, Johnnymu Bobbittovi více než dva roky, ale o jeho osudu rozhodne až příští týden soud pro drogově závislé. D'Amico podle filadelfského tisku čelí obvinění i z jiných kriminálních přečinů, jeho trest však zatím není známý. 

Video: Žebrákům peníze neházím, říká někdejší bezdomovec

Když se někdo smíří s tím, že je na ulici, jen těžko hledá cestu ven, někoho to zlomí, v někom to probudí touhu vyhrabat se z toho, říká Václav Bural. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy