Z dobrého skutku pro bezdomovce se vyklubal finanční podvod. Uvěřilo mu 14 tisíc lidí

Magazín Magazín
7. 3. 2019 12:33
Příběh s podvodníky z americké Filadelfie, kteří přes internetovou sbírku vybrali miliony pro bezdomovce, má soudní dohru. Všichni aktéři falešného dobrého skutku teď čelí obvinění z podvodu a předem domluvené krádeže.
Aktéři podvodu, zleva: Johnny Bobbitt, Mark D'Amico a Kate McClurová.
Aktéři podvodu, zleva: Johnny Bobbitt, Mark D'Amico a Kate McClurová. | Foto: Profimedia.cz

Loňský příběh z amerického velkoměsta okouzlil celý svět. Pohledné blondýnce Kate McClurové došel ve Filadelfii benzin. Zastavila přímo před bezdomovcem Johnnym Bobbittem, jenž spával pod nedalekým mostem. Nevěděla, co dělat, neměla ani palivo, ani hotovost. Johnny jí dal svých posledních dvacet dolarů, aby si dotankovala. 

Kate se mu rozhodla také pomoct. Věnovala mu později teplé ponožky, cereální tyčinky a pár dolarů. Pak se rozhodla splnit mu tajný sen a pořídit mu domek a auto. A také ho přihlásila na odvykací program, aby přestal být drogově závislý. S přítelem Markem D'Amicem se začali o Johnnyho starat a založili mu na internetu sbírku. Chtěli pro něj vybrat 10 tisíc dolarů.

Lidé jim však nakonec věnovali 400 tisíc dolarů (v přepočtu necelých devět milionů korun). A příběh obletěl sociální sítě i světová média. Nakonec se však z celého dobrého skutku vyklubal promyšlený podvod a všichni jeho aktéři skončili u soudu. 

Americký veterán a 36letý bezdomovec Bobbitt čelí obvinění z pokusu o praní špinavých peněz, jeho domnělá zachránkyně McClurová byla usvědčena z podvodu. 

Peníze ve sbírce na oblíbené stránce GoFundMe poslalo podle britského webu BBC 14 tisíc lidí. McClurová však jejich větší část utratila se svým tehdejším přítelem D'Amicem za luxusní auto, kabelky a drahé dovolené. Kromě toho utratili tisíce dolarů v kasinech v Las Vegas, Atlantic City a na filadelfském předměstí. 

Drogově závislému Bobbittovi však místo domu a auta koupili jen karavan, ojetinu, notebook, televizi a dva mobilní telefony. Ten je zažaloval a soud při bližším zkoumání zjistil, že podvodníci jsou všichni.

McClurová totiž již dříve jedné své kamarádce napsala, že celý příběh je smyšlený. Americký pár se s bezdomovcem seznámil zhruba měsíc před svým turné po amerických kasinech. 

Ženě hrozí téměř tři roky vězení, Johnnymu Bobbittovi více než dva roky, ale o jeho osudu rozhodne až příští týden soud pro drogově závislé. D'Amico podle filadelfského tisku čelí obvinění i z jiných kriminálních přečinů, jeho trest však zatím není známý. 

Video: Žebrákům peníze neházím, říká někdejší bezdomovec

Když se někdo smíří s tím, že je na ulici, jen těžko hledá cestu ven, někoho to zlomí, v někom to probudí touhu vyhrabat se z toho, říká Václav Bural. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy