Češi propadli sexu po telefonu. Praktikuje ho každý čtvrtý

Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
29. 6. 2015 13:46
Sex po telefonu mnozí považují za nevěru, přesto může pomoct zachránit stagnující vztah, upozorňují odborníci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Čtyřicetiletá právnička Jitka z Prahy je vdaná patnáct let. S manželem se poznali krátce po škole a velmi záhy spolu založili rodinu. Jejich vztah přežil i mnohá úskalí a jejich okolí je považuje za téměř ideální pár. Nicméně i ona je jednou z mnoha žen, která má osobní zkušenost se sexem po telefonu.

"Začalo to, když jsem se vrátila do zaměstnání. Zkoordinovat práci a rodinu bylo náročné a vztah s manželem utrpěl kvůli nedostatku času první trhliny. Navíc jsem si po dlouhé době opět mohla užít zájmu mužů," vypráví. Do virtuálního dobrodružství se pustila především z touhy zažít něco nového.

Její příběh není ojedinělý. Z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost O2, totiž vyplynulo, že každý čtvrtý Čech alespoň jednou v životě vyzkoušel sex po telefonu. Někteří z pocitu osamocení nebo pro zahnání dlouhé chvíle, jiní z touhy zažít něco nového nebo oživit svůj vztah.

"Češi se dlouhodobě v průzkumech profilují jako poměrně otevření v otázce sexu, takže mě to ani nepřekvapuje. Sex po telefonu může být ozvláštněním v partnerském stereotypu, může pomoci bavit se o představách, které bychom se jinak styděli sdělit," vysvětluje psycholožka Iva Smolová z centra Psychoterapeuti.cz. "Také není tak anonymní jako sex přes internet, z partnerova hlasu můžeme slyšet emoce. Zvláště ženy jsou vnímavé na barvu hlasu - vzpomeňte si na hlas některých herců, při kterém vám běží mráz po zádech. Je to součást informace o přitažlivosti partnera," dodává Smolová.

Je virtuální sex nevěra?

Překvapivým zjištěním průzkumu je fakt, že flirtování přes telefon Češi nejčastěji provozují se svým partnerem. Podle sexuologa Ondřeje Trojana je navíc takový druh komunikace pro vztah přínosný.

"Fandím sexu po telefonu výrazně víc než tomu po internetu. Spousta emocí je sdělitelná, takže dělí-li partnery nějaká nepřekonatelná vzdálenost  a tou může být i trať z Holešovic do Nuslí stejně jako přes Atlantik  sexování po telefonu je fajn. Přičemž nehrozí stavy podobné závislosti, s nimiž se u konzumentů internetového porna setkáváme čím dál častěji," říká.

Většina respondentů se rovněž přiklonila k názoru, že erotické SMS či hovory s osobou, která není jejich stálým partnerem, považují za nevěru. V tomto ohledu ale nepanovala shoda mezi muži a ženami. Až 70 procent žen totiž považuje za nevěru jakoukoliv formu sexu po telefonu, u mužů to je pak každý šestý.

Tolerance roste i s věkem. Nic špatného nevidí na intimních hovorech a textových zprávách s jiným člověkem více jak dvě třetiny respondentů starších 49 let, zatímco mezi mladými do 29 let tento názor zastává už jen necelá pětina. K označení sexu po telefonu jako nevěry se také přiklání spíše vysokoškolsky vzdělaní lidé a ti, kteří s ním mají vlastní zkušenost.

Podle psycholožky Ivy Smolové to ale závisí především na osobním přístupu. "Setkala jsem se s muži i ženami, kteří to za nevěru považovali, protože při tom dochází k masturbaci. Jiní to brali jako zpestření, kdy nedochází k fyzickému kontaktu, takže je to v pořádku. Zatím jsem se ale nesetkala s tím, že by zrovna toto bylo příčinou rozchodu či rozvodu," upřesnila.

Sex po telefonu jako terapie?

Podle zkušeností psychoterapeuta Karla Fišera může být tento druh komunikace rovněž nástrojem sblížení pro pár, kterému ve skutečnosti intimní blízkost dělá problém.

"Vášnivé zprávy jim oběma nečinily potíže, v reálu to drhlo. V terapii jsme se pak zaměřili na to, jako oba partneři vnímají společný vztah, manželský závazek a odpovědnost - postupně začaly na povrch vyplouvat příčiny," přibližuje.

Ve své praxi se rovněž setkal s mladým mužem, který nebyl schopen kontaktovat ženy, které se mu líbily, a navázat s nimi vztah. Právě přes telefon a SMS zprávy se mu během terapie postupně podařilo odbourat ostych a to, co z počátku nebyl schopen ani napsat, se mu po nějaké době podařilo i říct naživo. "Zde byl telefon a možnost 'schování se' za něj dobrým pomocníkem," říká Fišer.

Zároveň potvrzuje, že sex po telefonu nebo například nadužívání pornografie může být i projevem závislosti na sexu, který u některých jedinců může vyústit až v exhibicionismus, stalking, nebo dokonce sexuálnímu zneužití.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy