Češi propadli sexu po telefonu. Praktikuje ho každý čtvrtý

Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
29. 6. 2015 13:46
Sex po telefonu mnozí považují za nevěru, přesto může pomoct zachránit stagnující vztah, upozorňují odborníci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Čtyřicetiletá právnička Jitka z Prahy je vdaná patnáct let. S manželem se poznali krátce po škole a velmi záhy spolu založili rodinu. Jejich vztah přežil i mnohá úskalí a jejich okolí je považuje za téměř ideální pár. Nicméně i ona je jednou z mnoha žen, která má osobní zkušenost se sexem po telefonu.

"Začalo to, když jsem se vrátila do zaměstnání. Zkoordinovat práci a rodinu bylo náročné a vztah s manželem utrpěl kvůli nedostatku času první trhliny. Navíc jsem si po dlouhé době opět mohla užít zájmu mužů," vypráví. Do virtuálního dobrodružství se pustila především z touhy zažít něco nového.

Její příběh není ojedinělý. Z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost O2, totiž vyplynulo, že každý čtvrtý Čech alespoň jednou v životě vyzkoušel sex po telefonu. Někteří z pocitu osamocení nebo pro zahnání dlouhé chvíle, jiní z touhy zažít něco nového nebo oživit svůj vztah.

"Češi se dlouhodobě v průzkumech profilují jako poměrně otevření v otázce sexu, takže mě to ani nepřekvapuje. Sex po telefonu může být ozvláštněním v partnerském stereotypu, může pomoci bavit se o představách, které bychom se jinak styděli sdělit," vysvětluje psycholožka Iva Smolová z centra Psychoterapeuti.cz. "Také není tak anonymní jako sex přes internet, z partnerova hlasu můžeme slyšet emoce. Zvláště ženy jsou vnímavé na barvu hlasu - vzpomeňte si na hlas některých herců, při kterém vám běží mráz po zádech. Je to součást informace o přitažlivosti partnera," dodává Smolová.

Je virtuální sex nevěra?

Překvapivým zjištěním průzkumu je fakt, že flirtování přes telefon Češi nejčastěji provozují se svým partnerem. Podle sexuologa Ondřeje Trojana je navíc takový druh komunikace pro vztah přínosný.

"Fandím sexu po telefonu výrazně víc než tomu po internetu. Spousta emocí je sdělitelná, takže dělí-li partnery nějaká nepřekonatelná vzdálenost  a tou může být i trať z Holešovic do Nuslí stejně jako přes Atlantik  sexování po telefonu je fajn. Přičemž nehrozí stavy podobné závislosti, s nimiž se u konzumentů internetového porna setkáváme čím dál častěji," říká.

Většina respondentů se rovněž přiklonila k názoru, že erotické SMS či hovory s osobou, která není jejich stálým partnerem, považují za nevěru. V tomto ohledu ale nepanovala shoda mezi muži a ženami. Až 70 procent žen totiž považuje za nevěru jakoukoliv formu sexu po telefonu, u mužů to je pak každý šestý.

Tolerance roste i s věkem. Nic špatného nevidí na intimních hovorech a textových zprávách s jiným člověkem více jak dvě třetiny respondentů starších 49 let, zatímco mezi mladými do 29 let tento názor zastává už jen necelá pětina. K označení sexu po telefonu jako nevěry se také přiklání spíše vysokoškolsky vzdělaní lidé a ti, kteří s ním mají vlastní zkušenost.

Podle psycholožky Ivy Smolové to ale závisí především na osobním přístupu. "Setkala jsem se s muži i ženami, kteří to za nevěru považovali, protože při tom dochází k masturbaci. Jiní to brali jako zpestření, kdy nedochází k fyzickému kontaktu, takže je to v pořádku. Zatím jsem se ale nesetkala s tím, že by zrovna toto bylo příčinou rozchodu či rozvodu," upřesnila.

Sex po telefonu jako terapie?

Podle zkušeností psychoterapeuta Karla Fišera může být tento druh komunikace rovněž nástrojem sblížení pro pár, kterému ve skutečnosti intimní blízkost dělá problém.

"Vášnivé zprávy jim oběma nečinily potíže, v reálu to drhlo. V terapii jsme se pak zaměřili na to, jako oba partneři vnímají společný vztah, manželský závazek a odpovědnost - postupně začaly na povrch vyplouvat příčiny," přibližuje.

Ve své praxi se rovněž setkal s mladým mužem, který nebyl schopen kontaktovat ženy, které se mu líbily, a navázat s nimi vztah. Právě přes telefon a SMS zprávy se mu během terapie postupně podařilo odbourat ostych a to, co z počátku nebyl schopen ani napsat, se mu po nějaké době podařilo i říct naživo. "Zde byl telefon a možnost 'schování se' za něj dobrým pomocníkem," říká Fišer.

Zároveň potvrzuje, že sex po telefonu nebo například nadužívání pornografie může být i projevem závislosti na sexu, který u některých jedinců může vyústit až v exhibicionismus, stalking, nebo dokonce sexuálnímu zneužití.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Paliva v Česku zlevnila, cena benzinu klesla pod 40 korun za litr

Ceny paliv v Česku se za týden opět snížily o více než korunu a průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla pod 40 korun za litr. Aktuálně se u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 39,34 korun, před týdnem byl o 1,17 koruny dražší. O 1,85 koruny na litru zlevnila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 41 korun. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Ceny pohonných hmot se přibližují hodnotám, kterých dosahovaly před začátkem ruské invaze na Ukrajinu. Benzin je nyní o 2,17 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,97 korun na litru méně.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 38,89 korun. Naftu tam prodávají průměrně za 40,30 korun. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 39,84 korun. Nafta se tam tankuje za 41,93 korun za litr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy