Češi propadli sexu po telefonu. Praktikuje ho každý čtvrtý

Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
29. 6. 2015 13:46
Sex po telefonu mnozí považují za nevěru, přesto může pomoct zachránit stagnující vztah, upozorňují odborníci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Čtyřicetiletá právnička Jitka z Prahy je vdaná patnáct let. S manželem se poznali krátce po škole a velmi záhy spolu založili rodinu. Jejich vztah přežil i mnohá úskalí a jejich okolí je považuje za téměř ideální pár. Nicméně i ona je jednou z mnoha žen, která má osobní zkušenost se sexem po telefonu.

"Začalo to, když jsem se vrátila do zaměstnání. Zkoordinovat práci a rodinu bylo náročné a vztah s manželem utrpěl kvůli nedostatku času první trhliny. Navíc jsem si po dlouhé době opět mohla užít zájmu mužů," vypráví. Do virtuálního dobrodružství se pustila především z touhy zažít něco nového.

Její příběh není ojedinělý. Z průzkumu, který si nechala vypracovat společnost O2, totiž vyplynulo, že každý čtvrtý Čech alespoň jednou v životě vyzkoušel sex po telefonu. Někteří z pocitu osamocení nebo pro zahnání dlouhé chvíle, jiní z touhy zažít něco nového nebo oživit svůj vztah.

"Češi se dlouhodobě v průzkumech profilují jako poměrně otevření v otázce sexu, takže mě to ani nepřekvapuje. Sex po telefonu může být ozvláštněním v partnerském stereotypu, může pomoci bavit se o představách, které bychom se jinak styděli sdělit," vysvětluje psycholožka Iva Smolová z centra Psychoterapeuti.cz. "Také není tak anonymní jako sex přes internet, z partnerova hlasu můžeme slyšet emoce. Zvláště ženy jsou vnímavé na barvu hlasu - vzpomeňte si na hlas některých herců, při kterém vám běží mráz po zádech. Je to součást informace o přitažlivosti partnera," dodává Smolová.

Je virtuální sex nevěra?

Překvapivým zjištěním průzkumu je fakt, že flirtování přes telefon Češi nejčastěji provozují se svým partnerem. Podle sexuologa Ondřeje Trojana je navíc takový druh komunikace pro vztah přínosný.

"Fandím sexu po telefonu výrazně víc než tomu po internetu. Spousta emocí je sdělitelná, takže dělí-li partnery nějaká nepřekonatelná vzdálenost  a tou může být i trať z Holešovic do Nuslí stejně jako přes Atlantik  sexování po telefonu je fajn. Přičemž nehrozí stavy podobné závislosti, s nimiž se u konzumentů internetového porna setkáváme čím dál častěji," říká.

Většina respondentů se rovněž přiklonila k názoru, že erotické SMS či hovory s osobou, která není jejich stálým partnerem, považují za nevěru. V tomto ohledu ale nepanovala shoda mezi muži a ženami. Až 70 procent žen totiž považuje za nevěru jakoukoliv formu sexu po telefonu, u mužů to je pak každý šestý.

Tolerance roste i s věkem. Nic špatného nevidí na intimních hovorech a textových zprávách s jiným člověkem více jak dvě třetiny respondentů starších 49 let, zatímco mezi mladými do 29 let tento názor zastává už jen necelá pětina. K označení sexu po telefonu jako nevěry se také přiklání spíše vysokoškolsky vzdělaní lidé a ti, kteří s ním mají vlastní zkušenost.

Podle psycholožky Ivy Smolové to ale závisí především na osobním přístupu. "Setkala jsem se s muži i ženami, kteří to za nevěru považovali, protože při tom dochází k masturbaci. Jiní to brali jako zpestření, kdy nedochází k fyzickému kontaktu, takže je to v pořádku. Zatím jsem se ale nesetkala s tím, že by zrovna toto bylo příčinou rozchodu či rozvodu," upřesnila.

Sex po telefonu jako terapie?

Podle zkušeností psychoterapeuta Karla Fišera může být tento druh komunikace rovněž nástrojem sblížení pro pár, kterému ve skutečnosti intimní blízkost dělá problém.

"Vášnivé zprávy jim oběma nečinily potíže, v reálu to drhlo. V terapii jsme se pak zaměřili na to, jako oba partneři vnímají společný vztah, manželský závazek a odpovědnost - postupně začaly na povrch vyplouvat příčiny," přibližuje.

Ve své praxi se rovněž setkal s mladým mužem, který nebyl schopen kontaktovat ženy, které se mu líbily, a navázat s nimi vztah. Právě přes telefon a SMS zprávy se mu během terapie postupně podařilo odbourat ostych a to, co z počátku nebyl schopen ani napsat, se mu po nějaké době podařilo i říct naživo. "Zde byl telefon a možnost 'schování se' za něj dobrým pomocníkem," říká Fišer.

Zároveň potvrzuje, že sex po telefonu nebo například nadužívání pornografie může být i projevem závislosti na sexu, který u některých jedinců může vyústit až v exhibicionismus, stalking, nebo dokonce sexuálnímu zneužití.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy