Americký pár nakupoval v rouškách s hákovým křížem. Policie ho vyvedla z obchodu

Magazín Magazín
27. 7. 2020 12:25
Policie v americkém státě Minnesota vyvedla ze supermarketu pár, který měl přes ústa šátky se symbolem hákového kříže. Na videu, které pořídil jeden z nakupujících, je vidět, jak žena a muž okolo šedesátky platí u pokladny se svastikou přes ústa. Při konfrontaci s kamerou na ni reagují zvednutými prostředníčky.
Pár z Minnesoty vyrazil na nákupy v rouškách s hákovým křížem | Video: Facebook/Raphaela Mueller

Video zachycuje pár, jak nakupuje v jednom ze supermarketů v americkém státě Minnesota zahalen do šátků se symbolem hákového kříže. Na záznam, který pořídila německá rodačka Raphaela Muellerová a její otec, upozornil americký server Unilad.

Při první konfrontaci s kamerou žena filmaře obdaruje gesty zvednutého prostředníčku a následně odmítá, že by podporovala nacismus. Svastiku si pár podle svých slov nasadil z politických důvodů. "Snažím se vám tím říct, že když budete volit Joea Bidena, budete žít jako v nacistickém Německu," líčí žena na kameru.

Dvojici vyvedla z obchodu až policie, která jí navíc nařídila, že se v supermarketu nesmí už nikdy objevit. "Udělalo se mi špatně a chtěla jsem plakat, neumím si ani představit, jakou reakci to vyvolalo v lidech, kteří během holokaustu ztratili celou rodinu," říká Raphaela Muellerová, která pár v nenávistných rouškách celou dobu natáčela.  

Incident vyvolal emoce především na Facebooku poté, co mladá žena zveřejnila video na svém osobním profilu. "Narodila jsem se a vyrůstala v Německu, kde jsem často slýchala, jak má babička bojovala proti nacismu v 30. a 40. letech minulého století. Abych to uvedla na pravou míru jednou provždy, svastika je nenávistný symbol, je zakázáno vyvěsit vlajku s tímto symbolem, nosit ho na jakékoli části svého těla či ho kdekoli jinde použít," píše mladá dívka v komentáři.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Spojené státy sníží počet vojáků v Afghánistánu, na místě jich zůstane pět tisíc

Spojené státy plánují snížit počet svých vojáků v Afghánistánu do konce listopadu na méně než 5000, řekl to podle agentury Reuters v sobotu americký ministr obrany Mark Esper. V rozhovoru s televizí Fox News tak upřesnil vyjádření prezidenta Donalda Trumpa z počátku týdne. USA mají nyní v Afghánistánu asi 8600 vojáků. Ke snižování jejich počtu se zavázaly v únoru v dohodě s afghánským hnutím Tálibán.

Trump už 3. srpna v rozhovoru s reportérem zpravodajského webu Axios uvedl, že do listopadu bude počet amerických vojáků v Afghánistánu snížení na "pravděpodobně někde mezi 4000 až 5000".

Nynější snižování počtu vojáků v Afghánistánu vychází z dohody, kterou USA podepsaly na konci února s radikálním hnutím Tálibán. Dohoda předpokládá, že do 135 dnů od jejího podpisu zůstane v Afghánistánu z původních 13 tisíc amerických vojáků 8600 mužů a žen ve zbrani. Tohoto počtu dosáhly USA v červnu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OKD se připravuje na obnovení těžby, navýší počet zaměstnanců v dolech

Zaměstnanci těžební společnosti OKD začnou od pondělí připravovat všechna pracoviště černouhelné firmy na opětovné obnovení těžby. Ve všech dolech byla na několik týdnů přerušena kvůli koronavirové nákaze, která se mezi horníky rozšířila.

"Od pondělí 10. srpna začínají důlní zaměstnanci OKD připravovat pracoviště na obnovení těžby po několikatýdenní odstávce. Musíme zkontrolovat veškerá zařízení, stroje a tak dále. Jakmile bude vše v pořádku, těžbu spustíme na všech čtyřech lokalitách. Mělo by se tak stát během několika dní," řekla mluvčí společnosti Naďa Chattová.

Dodala, že od pondělí se tak začne postupně navyšovat počet důlních pracovníků o stovky. Podle mluvčí se do práce po prodělaném onemocnění koronavirem vrátilo už přes 800 zaměstnanců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy