Důchodkyně si stěžovala, že nemá na zaplacení plynu. Prodejte psa, poradil jí politik

Magazín Magazín
4. 2. 2020 12:18
Ukrajinský poslanec doporučil důchodkyni, že pokud nemá na zaplacení účtů za energii, tak ať prodá svého psa. Sociální sítě následně zaplavily fotky domácích mazlíčků na podporu chudé seniorky. Politik se později za svůj nevhodný návrh omluvil.
Seniorka se svým psem.
Seniorka se svým psem. | Foto: Valeriy Lebid

Příběh o chlupatém psovi začal koncem minulého týdne, kdy 66letá Lyubova Kolyucha zavolala do televizního pořadu a postěžovala si, že kvůli nízké penzi má problém s živobytím. Stát jí vyplácí důchod 2000 ukrajinských hřiven (zhruba 1800 korun) a poté, co zaplatí účet za plyn, jí nezbudou žádné další peníze.

Poslanec Jevgenij Brahar, který byl hostem pořadu, začal zpochybňovat nízkou úroveň volající seniorky. "Pokud má šlechtěného psa, může ho prodat a zaplatit tak účty."

Ceny plynu se na Ukrajině od roku 2014 zdesetinásobily a čtyři z pěti důchodců pobírají penzi nepřesahující 3000 hřiven měsíčně (zhruba 2700 korun), píše zpravodajský web BBC.

Poslancův nevšední návrh na prodej psa se rychle začal šířit po sociálních sítích a stal se inspirací pro řadu memů a vtipů. "Můj pes se zamkl na záchodě a odmítá otevřít, dokud mu neukážeme, že jsme zaplatili za poslední měsíc účty," píší lidé ironické poznámky.

Kauzy se hned chytli opoziční politici, kteří vyzvali Ukrajince, aby nahráli na sociální sítě pod heslem "neprodám svého psa" fotky domácích mazlíčků.

Poslanec Brahar se později omluvil. "Jsem v politice nový a ještě neumím úplně dobře odpovídat na citlivé otázky. Omlouvám se všem, koho mohla má slova urazit."

Důchodkyně Lyubova Kolyucha uvedla, že nemá v plánu svého 14letého psa prodat. Politik se podle ní akorát zesměšnil. "Řekla bych mu, že by měl prodat svůj mozek. Měl by nejdřív myslet, než začne něco říkat," dodala.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy