Důchodkyně si stěžovala, že nemá na zaplacení plynu. Prodejte psa, poradil jí politik

Magazín Magazín
4. 2. 2020 12:18
Ukrajinský poslanec doporučil důchodkyni, že pokud nemá na zaplacení účtů za energii, tak ať prodá svého psa. Sociální sítě následně zaplavily fotky domácích mazlíčků na podporu chudé seniorky. Politik se později za svůj nevhodný návrh omluvil.
Seniorka se svým psem.
Seniorka se svým psem. | Foto: Valeriy Lebid

Příběh o chlupatém psovi začal koncem minulého týdne, kdy 66letá Lyubova Kolyucha zavolala do televizního pořadu a postěžovala si, že kvůli nízké penzi má problém s živobytím. Stát jí vyplácí důchod 2000 ukrajinských hřiven (zhruba 1800 korun) a poté, co zaplatí účet za plyn, jí nezbudou žádné další peníze.

Poslanec Jevgenij Brahar, který byl hostem pořadu, začal zpochybňovat nízkou úroveň volající seniorky. "Pokud má šlechtěného psa, může ho prodat a zaplatit tak účty."

Ceny plynu se na Ukrajině od roku 2014 zdesetinásobily a čtyři z pěti důchodců pobírají penzi nepřesahující 3000 hřiven měsíčně (zhruba 2700 korun), píše zpravodajský web BBC.

Poslancův nevšední návrh na prodej psa se rychle začal šířit po sociálních sítích a stal se inspirací pro řadu memů a vtipů. "Můj pes se zamkl na záchodě a odmítá otevřít, dokud mu neukážeme, že jsme zaplatili za poslední měsíc účty," píší lidé ironické poznámky.

Kauzy se hned chytli opoziční politici, kteří vyzvali Ukrajince, aby nahráli na sociální sítě pod heslem "neprodám svého psa" fotky domácích mazlíčků.

Poslanec Brahar se později omluvil. "Jsem v politice nový a ještě neumím úplně dobře odpovídat na citlivé otázky. Omlouvám se všem, koho mohla má slova urazit."

Důchodkyně Lyubova Kolyucha uvedla, že nemá v plánu svého 14letého psa prodat. Politik se podle ní akorát zesměšnil. "Řekla bych mu, že by měl prodat svůj mozek. Měl by nejdřív myslet, než začne něco říkat," dodala.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Ekonomika EU i eurozóny vzrostla nejrychleji od roku 1995

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt (HDP) se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 procenta. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat.

Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 procenta. V eurozóně se HDP snížil o 11,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy