Důchodkyně si stěžovala, že nemá na zaplacení plynu. Prodejte psa, poradil jí politik

Magazín Magazín
4. 2. 2020 12:18
Ukrajinský poslanec doporučil důchodkyni, že pokud nemá na zaplacení účtů za energii, tak ať prodá svého psa. Sociální sítě následně zaplavily fotky domácích mazlíčků na podporu chudé seniorky. Politik se později za svůj nevhodný návrh omluvil.
Seniorka se svým psem.
Seniorka se svým psem. | Foto: Valeriy Lebid

Příběh o chlupatém psovi začal koncem minulého týdne, kdy 66letá Lyubova Kolyucha zavolala do televizního pořadu a postěžovala si, že kvůli nízké penzi má problém s živobytím. Stát jí vyplácí důchod 2000 ukrajinských hřiven (zhruba 1800 korun) a poté, co zaplatí účet za plyn, jí nezbudou žádné další peníze.

Poslanec Jevgenij Brahar, který byl hostem pořadu, začal zpochybňovat nízkou úroveň volající seniorky. "Pokud má šlechtěného psa, může ho prodat a zaplatit tak účty."

Ceny plynu se na Ukrajině od roku 2014 zdesetinásobily a čtyři z pěti důchodců pobírají penzi nepřesahující 3000 hřiven měsíčně (zhruba 2700 korun), píše zpravodajský web BBC.

Poslancův nevšední návrh na prodej psa se rychle začal šířit po sociálních sítích a stal se inspirací pro řadu memů a vtipů. "Můj pes se zamkl na záchodě a odmítá otevřít, dokud mu neukážeme, že jsme zaplatili za poslední měsíc účty," píší lidé ironické poznámky.

Kauzy se hned chytli opoziční politici, kteří vyzvali Ukrajince, aby nahráli na sociální sítě pod heslem "neprodám svého psa" fotky domácích mazlíčků.

Poslanec Brahar se později omluvil. "Jsem v politice nový a ještě neumím úplně dobře odpovídat na citlivé otázky. Omlouvám se všem, koho mohla má slova urazit."

Důchodkyně Lyubova Kolyucha uvedla, že nemá v plánu svého 14letého psa prodat. Politik se podle ní akorát zesměšnil. "Řekla bych mu, že by měl prodat svůj mozek. Měl by nejdřív myslet, než začne něco říkat," dodala.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Za korupci při ovlivňování zakázek si lékař Dbalý odpyká sedm let

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let vězení. Ve středu o tom rozhodl pražský vrchní soud. Součástí verdiktu je peněžitý trest 10,9 milionu a povinnost nahradit nemocnici škodu 49,5 milionu korun. Lékař se z dnešního zasedání omluvil, svou vinu od počátku stíhání odmítá. Rozsudek je prvním pravomocným rozhodnutím v Dbalého korupčních kauzách. Muž čelí ještě dalším dvěma obžalobám.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivo Rittigem. Dbalý za uzavření smluv přijal podle obžaloby úplatky ve výši 12 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy