Drony pomáhají v Myanmaru sázet stromy. Vysadí jich až 100 tisíc za den

Magazín Magazín
13. 8. 2017 12:40
Nové technologie slouží nejen vojenským, ale také ekologickým účelům. Drony mezinárodní společnosti BioCarbon Engineering pomáhají v Myanmaru sázet miliony mangrovníků. Skupiny vesničanů a lokální neziskové organizace se tak snaží urychlit obnovu zničeného ekosystému kolem řeky Iravádí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Skupina vesničanů a lokální neziskové organizace v Myanmaru dávají dohromady flotilu dronů, která by jim pomohla vysázet téměř tři miliony stromů v ohroženém ekosystému kolem řeky Iravádí.

Ačkoliv to zní neuvěřitelně, mezinárodní společnost BioCarbon Engineering sestavila drony, které jsou schopny vysázet až sto tisíc stromů za den. Vesničané se tak mohou soustředit čistě na jejich opečovávání a udržování ekosystému. O inovativním nástroji napsal server Fast Company.

750 hektarů nového lesa

Drony již vysázely zhruba 750 hektarů nového lesa, což odpovídá rozloze zhruba dvou newyorských Central Parků. Cílem program je vysázet dalších 250 hektarů, tedy kolem milionu stromů. "Můžeme měnit, co budeme zasazovat a kde, takže (stromy) mají velkou šanci přežít," uvedla Irina Fedorenková, spoluzakladatelka společnosti.

Výzkumníci před sázením drony musí naprogramovat tak, aby se semínka dostala na vhodné místo. Pomáhají jim satelitní snímky a fotografie z průzkumného dronu. "Pokud využíváte vzdušný rozptyl, můžete semínka roznést kdekoliv, mohly by dopadnout na skálu nebo spadnout do močálu a nepřežily by. To my ale můžeme kontrolovat," popsala Fedorenková.

Drony letící nízko po předem naprogramované dráze vypouští semínka potřebnou silou, aby pronikla do půdy. Jednotlivé rostliny jsou sázeny v dostatečné vzdálenosti od sebe a zhruba desetkrát rychleji než dokáže člověk.

Celosvětově se má vysadit až 580 milionů stromů

V Myanmaru  podél pobřeží vymizelo v 90. letech více než 75 procent mangrovníků, velikánských stromů se spletitými kořeny, vedoucími až metr nad zemí. Následkem toho se dramaticky snížila populace ryb, pro něž byly tyto stromy důležitým útočištěm.

Podle časopisu Nature bude pro dodržení Pařížské klimatické dohody nutno vysadit celosvětově 430 až 580 milionů stromů, což odpovídá polovině rozlohy Spojených států.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy