Dospívající stále méně často používají kondomy, varuje evropská WHO

ČTK ČTK
29. 8. 2024 18:29
Sexuálně aktivní mladí lidé v Evropě stále méně často používá prezervativy a výrazně se tak zvyšuje riziko nákazy sexuálně přenosnou nemocí a neplánovaného těhotenství. Míra používání antikoncepce se za deset let prakticky nezměnila. Ve své zprávě založené na studii ve 42 zemích to dnes uvedla evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO).
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Studie v letech 2014 až 2022 sledovala sexuální chování 242 tisíc sexuálně aktivních dospívajících starších 15 let. WHO použila data ze 42 většinou evropských zemí, ale zahrnula také Střední Asii a Kanadu.

Zatímco před deseti lety používalo prezervativ 70 procent chlapců, před dvěma lety to bylo už jen 61 procent z nich. U dívek tento podíl klesl z 63 na 57 procent. Pokles není rovnoměrný, v některých regionech je výraznější než jinde.

Téměř třetina dospívajících přiznala, že při posledním styku nepoužila ani kondom, ani antikoncepci, ale toto číslo se v průběhu let příliš nemění. Stabilní je také podíl párů používajících antikoncepci, je jich asi 26 procent.

Rozdíly v přístupu jsou naopak podle WHO znatelné v různých socioekonomických skupinách. Zatímco mládež z rodin s nižšími příjmy měla styk bez ochrany ve třetině případů, u dospívajících z vyšších tříd to byla jen čtvrtina.

Evropská WHO upozorňuje, že nechráněné styky mládeže mohou vést k šíření pohlavně přenosných nemocí, ale také k těhotenstvím a potratům podstupovaným v nebezpečných podmínkách. Na vině je podle organizace nedostatečná sexuální výchova i vzdělání stran sexuálního zdraví a možností ochrany.

"Ačkoli jsou zjištění zprávy znepokojivá, nejsou překvapivá. V mnoha zemích je komplexní sexuální výchova vhodná pro daný věk stále opomíjena a tam, kde je dostupná, je v posledních letech stále častěji napadána na základě falešného předpokladu, že podporuje sexuální styky, zatímco pravdou je, že vybavení mladých lidí správnými znalostmi ve správný čas vede k optimálním zdravotním výsledkům spojeným se zodpovědným chováním a volbou," uvedl šéf evropské WHO Hans Kluge.

WHO také upozorňuje, že šíření nemocí má dopad nejen na nakažené, jejich osobní a profesní životy, ale také klade zvýšené nároky na zdravotnický systém a vyžaduje vyšší výdaje.

 

Právě se děje

Další zprávy