Úzké džíny mohou způsobit ochrnutí nohou, varují lékaři

ČTK Magazín ČTK, Magazín
24. 6. 2015 13:35
Doktoři varují před dlouhodobým nošením příliš úzkých džínů, mohou totiž způsobit zdravotní problémy, nebo dokonce i dočasné ochrnutí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Sydney/Londýn - Sedět na bobku v superúzkých džínech může způsobit zdravotní problémy i dočasné ochrnutí. Varovali před tím australští lékaři, kteří informovali o nezvyklém případu pětatřicetileté ženy, která dočasně ztratila cit v nohách poté, co během stěhování několik hodin v podřepu vybalovala krabice. Případ později popsali v britském odborném časopise Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.

"Žena měla na sobě vypasované 'skinny' džínsy, které byly během dne čím dál tím méně pohodlné," uvedli lékaři. "K večeru začala ztrácet cit v nohách, přestávala je ovládat a měla problémy s chůzí. Nakonec zakopla a upadla. Nebyla schopná vstát a na zemi ležela celé hodiny, než ji někdo našel."

Podle lékařů nedokázala správně pohybovat prsty na nohou a kotníky a úplně ztratila cit v dolní polovině nohou. Normální chůze byla schopná opět až po čtyřech dnech, během kterých musela podstoupit léčbu kapačkou.

Odborníci v nemocnici v Adelaide došli k závěru, že její stav způsobily těsné kalhoty ve spojení s podřepem, což omezilo krevní oběh ve svalech na nohou. Také nervová vlákna byla dlouhým stlačením poškozená, což vedlo ke ztrátě citlivosti a schopnosti ovládat dolní končetiny. "Nohy měla tolik oteklé, že jsme jí nohavice museli rozříznout, abychom ji z kalhot vůbec svlékli,“ přiblížili dále stav pacientky.

Nezvyklý případ ale není ojedinělým. Podle ohlasů mnoha zdravotníků existují i další lidé, kteří trpěli zvláštní citlivostí v nohách kvůli nošení příliš úzkých džínů.

Podle fyzioterapeutky Priyai Dasoju není případ australské ženy automaticky důvodem ke změně módního stylu. "Když si těsné džíny obléknete, je zkrátka potřeba myslet na to, abyste nesetrvávali ve stejné pozici příliš dlouho," řekla pro BBC.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy