Úzké džíny mohou způsobit ochrnutí nohou, varují lékaři

ČTK Magazín ČTK, Magazín
24. 6. 2015 13:35
Doktoři varují před dlouhodobým nošením příliš úzkých džínů, mohou totiž způsobit zdravotní problémy, nebo dokonce i dočasné ochrnutí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Sydney/Londýn - Sedět na bobku v superúzkých džínech může způsobit zdravotní problémy i dočasné ochrnutí. Varovali před tím australští lékaři, kteří informovali o nezvyklém případu pětatřicetileté ženy, která dočasně ztratila cit v nohách poté, co během stěhování několik hodin v podřepu vybalovala krabice. Případ později popsali v britském odborném časopise Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry.

"Žena měla na sobě vypasované 'skinny' džínsy, které byly během dne čím dál tím méně pohodlné," uvedli lékaři. "K večeru začala ztrácet cit v nohách, přestávala je ovládat a měla problémy s chůzí. Nakonec zakopla a upadla. Nebyla schopná vstát a na zemi ležela celé hodiny, než ji někdo našel."

Podle lékařů nedokázala správně pohybovat prsty na nohou a kotníky a úplně ztratila cit v dolní polovině nohou. Normální chůze byla schopná opět až po čtyřech dnech, během kterých musela podstoupit léčbu kapačkou.

Odborníci v nemocnici v Adelaide došli k závěru, že její stav způsobily těsné kalhoty ve spojení s podřepem, což omezilo krevní oběh ve svalech na nohou. Také nervová vlákna byla dlouhým stlačením poškozená, což vedlo ke ztrátě citlivosti a schopnosti ovládat dolní končetiny. "Nohy měla tolik oteklé, že jsme jí nohavice museli rozříznout, abychom ji z kalhot vůbec svlékli,“ přiblížili dále stav pacientky.

Nezvyklý případ ale není ojedinělým. Podle ohlasů mnoha zdravotníků existují i další lidé, kteří trpěli zvláštní citlivostí v nohách kvůli nošení příliš úzkých džínů.

Podle fyzioterapeutky Priyai Dasoju není případ australské ženy automaticky důvodem ke změně módního stylu. "Když si těsné džíny obléknete, je zkrátka potřeba myslet na to, abyste nesetrvávali ve stejné pozici příliš dlouho," řekla pro BBC.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy