Je to holčička! Vévodkyně Kate porodila, Británie slaví

Magazín ČTK jaz, Magazín, ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2015 20:20
Uvnitř fotogalerie: Vévodkyně Kate dnes ráno v Londýně porodila dceru a s princem Williamem ji o deset hodin později ukázala světu.
Dcera prince Williama a Catherine po porodu 2. května 2015
Dcera prince Williama a Catherine po porodu 2. května 2015 | Foto: Reuters

Londýn – Vévodkyni Catherine (Kate) se v sobotu ráno narodilo druhé dítě. Je to dcera, ale její jméno zatím rodiče neoznámili. Novináři a příznivci britské královské rodiny, kteří už několik dnů před porodem obléhali nemocnici sv. Marie v londýnském Paddingtonu, se tak konečně dočkali.

Radostnou zprávu sdělil Buckinghamský palác tradiční listinou na tabulce za svými branami a také přes twitterový účet Kensingtonského paláce. Novorozenec váží 3,79 kilogramu.

"Je to dívka!" křičel ihned dav, který se sešel před nemocnicí. Palác v prohlášení potvrdil, že královna Alžběta II. a další členové královské rodiny byli o narození informováni jako první a "ze zprávy jsou nadšeni".

Druhý potomek britského prince Williama se narodil v 8:34 místního času (9:34 středoevropského letního času. Matce i dítěti se podle paláce daří dobře.

Princ William kolem čtvrté hodiny odpoledne místního času nemocnici opustil. Krátce poté se ale vrátil - i s 21měsíčním synem Georgem. "Jsem velice šťastný," řekl William davu novinářů před nemocnicí. Podle BBC to bylo vůbec poprvé, co byl George oficiálně viděn v Británii na veřejnosti od chvíle, kdy jako novorozenec opouštěl tutéž nemocnici.

Už deset hodin po porodu ukázali rodiče svou dceru na veřejnosti, večer se vrátili z nemocnice domů.

"Celá země jí (Kate) přeje vše nejlepší," ujistil na Twitteru krátce po přijetí Kate do nemocnice britský premiér David Cameron, o jehož dalším politickém osudu se rozhodne v blížících se parlamentních volbách.

Princ William byl u porodu

Dvaatřicetiletý princ svou třiatřicetiletou manželku do nemocnice doprovodil a jako u prvního dítěte se podle Kensingtonského paláce zúčastnil porodu.

William a Catherine opouštějí porodnici, 2. května 2015
William a Catherine opouštějí porodnici, 2. května 2015 | Foto: Reuters

Kate porodila necelé tři hodiny po ranním přijetí do londýnské nemocnice, kde se narodilo i její první dítě George 22. července 2013. Tehdejší porod Kate trval 11 hodin a na její přání se uskutečnil bez použití prostředků proti bolesti.

Sázkové kanceláře mají žně

O pohlaví miminka se spekulovalo již od října loňského roku, kdy palác oficiálně oznámil druhé těhotenství vévodkyně. Vzhledem k tomu, že jako první se narodil syn, si nyní Britové spíše přáli dívku.

Sázkové kanceláře vypisovaly kurzy na možná jména, datum porodu a dokonce i barvu šatů, ve kterých vévodkyně Catherine poprvé ukáže lidu své druhé dítě. Nejvíce skloňovanými jmény byla Diana, Elizabeth, Victorie a v posledních dnech před porodem také Alice.

Na to, jak se bude druhé dítě Kate a Williama jmenovat, si musí bookmakeři ještě počkat. Jméno prince George se totiž veřejnost dozvěděla až z prohlášení Kensingtonského paláce, a to dva dny po jeho narození.

Druhé dítě prince Williama a vévodkyně Kate zaujme čtvrté místo v nástupnictví na britský trůn - hned za svým starším bratrem Georgem, kterému budou brzy dva roky.

První v pořadí nástupnictví je Charles, princ z Walesu, syn královny Alžběty II., narozen v roce 1948. Druhý pak je jeho syn William, vévoda z Cambridge, narozen v roce 1982. Na pátém místě v pořadí nástupnictví je Harry, princ z Walesu, druhý syn Charlese, narozen v roce 1984.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha mění pravidla pro pouliční umění v centru, zakáže obří pandy či bublifuky

V centru Prahy už nebudou moci vystupovat lidé v obřích kostýmech pand a dalších zvířat. Zakázané bude také dělání bublin, které znečišťuje chodníky. Změnu vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, schválili zastupitelé. Vyhláška také rozšiřuje místa se zákazem pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a další místa.

před 6 hodinami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

Další zprávy