Je to holčička! Vévodkyně Kate porodila, Británie slaví

Magazín ČTK jaz, Magazín, ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2015 20:20
Uvnitř fotogalerie: Vévodkyně Kate dnes ráno v Londýně porodila dceru a s princem Williamem ji o deset hodin později ukázala světu.
Dcera prince Williama a Catherine po porodu 2. května 2015
Dcera prince Williama a Catherine po porodu 2. května 2015 | Foto: Reuters

Londýn – Vévodkyni Catherine (Kate) se v sobotu ráno narodilo druhé dítě. Je to dcera, ale její jméno zatím rodiče neoznámili. Novináři a příznivci britské královské rodiny, kteří už několik dnů před porodem obléhali nemocnici sv. Marie v londýnském Paddingtonu, se tak konečně dočkali.

Radostnou zprávu sdělil Buckinghamský palác tradiční listinou na tabulce za svými branami a také přes twitterový účet Kensingtonského paláce. Novorozenec váží 3,79 kilogramu.

"Je to dívka!" křičel ihned dav, který se sešel před nemocnicí. Palác v prohlášení potvrdil, že královna Alžběta II. a další členové královské rodiny byli o narození informováni jako první a "ze zprávy jsou nadšeni".

Druhý potomek britského prince Williama se narodil v 8:34 místního času (9:34 středoevropského letního času. Matce i dítěti se podle paláce daří dobře.

Princ William kolem čtvrté hodiny odpoledne místního času nemocnici opustil. Krátce poté se ale vrátil - i s 21měsíčním synem Georgem. "Jsem velice šťastný," řekl William davu novinářů před nemocnicí. Podle BBC to bylo vůbec poprvé, co byl George oficiálně viděn v Británii na veřejnosti od chvíle, kdy jako novorozenec opouštěl tutéž nemocnici.

Už deset hodin po porodu ukázali rodiče svou dceru na veřejnosti, večer se vrátili z nemocnice domů.

"Celá země jí (Kate) přeje vše nejlepší," ujistil na Twitteru krátce po přijetí Kate do nemocnice britský premiér David Cameron, o jehož dalším politickém osudu se rozhodne v blížících se parlamentních volbách.

Princ William byl u porodu

Dvaatřicetiletý princ svou třiatřicetiletou manželku do nemocnice doprovodil a jako u prvního dítěte se podle Kensingtonského paláce zúčastnil porodu.

William a Catherine opouštějí porodnici, 2. května 2015
William a Catherine opouštějí porodnici, 2. května 2015 | Foto: Reuters

Kate porodila necelé tři hodiny po ranním přijetí do londýnské nemocnice, kde se narodilo i její první dítě George 22. července 2013. Tehdejší porod Kate trval 11 hodin a na její přání se uskutečnil bez použití prostředků proti bolesti.

Sázkové kanceláře mají žně

O pohlaví miminka se spekulovalo již od října loňského roku, kdy palác oficiálně oznámil druhé těhotenství vévodkyně. Vzhledem k tomu, že jako první se narodil syn, si nyní Britové spíše přáli dívku.

Sázkové kanceláře vypisovaly kurzy na možná jména, datum porodu a dokonce i barvu šatů, ve kterých vévodkyně Catherine poprvé ukáže lidu své druhé dítě. Nejvíce skloňovanými jmény byla Diana, Elizabeth, Victorie a v posledních dnech před porodem také Alice.

Na to, jak se bude druhé dítě Kate a Williama jmenovat, si musí bookmakeři ještě počkat. Jméno prince George se totiž veřejnost dozvěděla až z prohlášení Kensingtonského paláce, a to dva dny po jeho narození.

Druhé dítě prince Williama a vévodkyně Kate zaujme čtvrté místo v nástupnictví na britský trůn - hned za svým starším bratrem Georgem, kterému budou brzy dva roky.

První v pořadí nástupnictví je Charles, princ z Walesu, syn královny Alžběty II., narozen v roce 1948. Druhý pak je jeho syn William, vévoda z Cambridge, narozen v roce 1982. Na pátém místě v pořadí nástupnictví je Harry, princ z Walesu, druhý syn Charlese, narozen v roce 1984.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy