Je to holčička! Vévodkyně Kate porodila, Británie slaví

Magazín ČTK jaz, Magazín, ČTK
Aktualizováno 2. 5. 2015 20:20
Uvnitř fotogalerie: Vévodkyně Kate dnes ráno v Londýně porodila dceru a s princem Williamem ji o deset hodin později ukázala světu.
Dcera prince Williama a Catherine po porodu 2. května 2015
Dcera prince Williama a Catherine po porodu 2. května 2015 | Foto: Reuters

Londýn – Vévodkyni Catherine (Kate) se v sobotu ráno narodilo druhé dítě. Je to dcera, ale její jméno zatím rodiče neoznámili. Novináři a příznivci britské královské rodiny, kteří už několik dnů před porodem obléhali nemocnici sv. Marie v londýnském Paddingtonu, se tak konečně dočkali.

Radostnou zprávu sdělil Buckinghamský palác tradiční listinou na tabulce za svými branami a také přes twitterový účet Kensingtonského paláce. Novorozenec váží 3,79 kilogramu.

"Je to dívka!" křičel ihned dav, který se sešel před nemocnicí. Palác v prohlášení potvrdil, že královna Alžběta II. a další členové královské rodiny byli o narození informováni jako první a "ze zprávy jsou nadšeni".

Druhý potomek britského prince Williama se narodil v 8:34 místního času (9:34 středoevropského letního času. Matce i dítěti se podle paláce daří dobře.

Princ William kolem čtvrté hodiny odpoledne místního času nemocnici opustil. Krátce poté se ale vrátil - i s 21měsíčním synem Georgem. "Jsem velice šťastný," řekl William davu novinářů před nemocnicí. Podle BBC to bylo vůbec poprvé, co byl George oficiálně viděn v Británii na veřejnosti od chvíle, kdy jako novorozenec opouštěl tutéž nemocnici.

Už deset hodin po porodu ukázali rodiče svou dceru na veřejnosti, večer se vrátili z nemocnice domů.

"Celá země jí (Kate) přeje vše nejlepší," ujistil na Twitteru krátce po přijetí Kate do nemocnice britský premiér David Cameron, o jehož dalším politickém osudu se rozhodne v blížících se parlamentních volbách.

Princ William byl u porodu

Dvaatřicetiletý princ svou třiatřicetiletou manželku do nemocnice doprovodil a jako u prvního dítěte se podle Kensingtonského paláce zúčastnil porodu.

William a Catherine opouštějí porodnici, 2. května 2015
William a Catherine opouštějí porodnici, 2. května 2015 | Foto: Reuters

Kate porodila necelé tři hodiny po ranním přijetí do londýnské nemocnice, kde se narodilo i její první dítě George 22. července 2013. Tehdejší porod Kate trval 11 hodin a na její přání se uskutečnil bez použití prostředků proti bolesti.

Sázkové kanceláře mají žně

O pohlaví miminka se spekulovalo již od října loňského roku, kdy palác oficiálně oznámil druhé těhotenství vévodkyně. Vzhledem k tomu, že jako první se narodil syn, si nyní Britové spíše přáli dívku.

Sázkové kanceláře vypisovaly kurzy na možná jména, datum porodu a dokonce i barvu šatů, ve kterých vévodkyně Catherine poprvé ukáže lidu své druhé dítě. Nejvíce skloňovanými jmény byla Diana, Elizabeth, Victorie a v posledních dnech před porodem také Alice.

Na to, jak se bude druhé dítě Kate a Williama jmenovat, si musí bookmakeři ještě počkat. Jméno prince George se totiž veřejnost dozvěděla až z prohlášení Kensingtonského paláce, a to dva dny po jeho narození.

Druhé dítě prince Williama a vévodkyně Kate zaujme čtvrté místo v nástupnictví na britský trůn - hned za svým starším bratrem Georgem, kterému budou brzy dva roky.

První v pořadí nástupnictví je Charles, princ z Walesu, syn královny Alžběty II., narozen v roce 1948. Druhý pak je jeho syn William, vévoda z Cambridge, narozen v roce 1982. Na pátém místě v pořadí nástupnictví je Harry, princ z Walesu, druhý syn Charlese, narozen v roce 1984.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy