Trabantem až do Austrálie. Češi přispěli dobrodruhům milion

Magazín Magazín
Aktualizováno 10. 2. 2015 19:26
Cestovatel Dan Přibáň vybral přes internetový portál téměř milion korun na expedici trabanty do Austrálie. Je to nový český rekord.
Foto: Aerofilms

Praha – "Za necelých 24 hodin jsme vybrali dost peněz, abychom mohli vyrazit do Austrálie," neskrýval nadšení Dan Přibáň na "trabantím" Facebooku. Lidé přispěli chystané expedici Trabantem napříč Tichomořím téměř milion korun. Jde o nový rekord českého crowdfundingu (projektu, který financují fanoušci, pozn. red.).

Známý cestovatel, který se žlutými bakelitovými auty objel Afriku, Asii i Jižní Ameriku a z cest natočil divácky úspěšné dokumenty, se rozhodl podniknout výpravu do Austrálie. K realizaci expedice ale hledal přes půl roku sponzory, nakonec mu pořád chybělo 500 tisíc korun. "Sháněli jsme ze všech sil od června, ale když se na naše stroje pořádně podíváte, zas tolik log na nich není."

V neděli 8. února se proto rozhodl požádat o chybějící půlmilion dobrovolníky přes crowdfundingový portál Startovač.cz. Během dvou hodin se vybrala pětina požadované částky, nyní finanční prostředky atakují hranici milionu. Kampaň přitom končí až za 28 dní.

"Tomu bych nevěřil ani v nejdivočejších snech," komentoval Dan Přibáň nový rekord českého crowdfundingu.

Peníze navíc otevírají Přibáňově expedici nové technické možnosti, jak celou cestu zdokumentovat. "Místo čínských kamer si koupíme pravá GoPra s mikrofonním vstupem do kabin, takže budeme moci točit jak Top Gear."

Vozíčkáři na palubě

Cesta do Tichomoří bude oproti minulým výpravám odlišná. Do Austrálie odletí i dva česko-slovenští vozíčkáři, Kuba Koucký a Kristína Madajová. Expedici absolvují v trabantech s ručním řazením.

"Na cestách se nejlépe spolupracuje s lidmi, kteří mají dostatek špatných životních zkušeností. A jestli je někdo otlučený životem, jsou to vozíčkáři. A jestli chceme na cestu fakt otrlého člověka, vozíčkář je ideální volba," vysvětluje Přibáň.

Oba handicapovaní mají s cestováním velké zkušenosti, Kuba již Austrálii navštívil, Kristína projela stopem celou Střední Ameriku.

Novým členem posádky je i mladá cestovatelka Dominika Gawliczková, která má s financováním expedic přes internet pozitivní zkušenosti. Na své motorce projela severní i jižní Evropu, na cestu do Střední Asie jí lidé přispěli 300 tisíc.

"Vybraná částka je úplně mimo moje představy. Ale asi se to lidem líbí a je jim to nějakým způsobem blízké. Vidí, že cestovat může i úplný trotl jako já," komentovala tehdy štědrost Čechů, kteří ji přes internet finančně podpořili.

Cestu trabantů a motorek napříč Tichomořím bude kromě Dana Přibáně dokumentovat kameraman Zdeněk Krátký, který nasnímal i minulý film Trabantem až na konec světa.  

Trabantem napříč Tichomořím - podpořte nás | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy