Trabantem až do Austrálie. Češi přispěli dobrodruhům milion

Magazín Magazín
Aktualizováno 10. 2. 2015 19:26
Cestovatel Dan Přibáň vybral přes internetový portál téměř milion korun na expedici trabanty do Austrálie. Je to nový český rekord.
Foto: Aerofilms

Praha – "Za necelých 24 hodin jsme vybrali dost peněz, abychom mohli vyrazit do Austrálie," neskrýval nadšení Dan Přibáň na "trabantím" Facebooku. Lidé přispěli chystané expedici Trabantem napříč Tichomořím téměř milion korun. Jde o nový rekord českého crowdfundingu (projektu, který financují fanoušci, pozn. red.).

Známý cestovatel, který se žlutými bakelitovými auty objel Afriku, Asii i Jižní Ameriku a z cest natočil divácky úspěšné dokumenty, se rozhodl podniknout výpravu do Austrálie. K realizaci expedice ale hledal přes půl roku sponzory, nakonec mu pořád chybělo 500 tisíc korun. "Sháněli jsme ze všech sil od června, ale když se na naše stroje pořádně podíváte, zas tolik log na nich není."

V neděli 8. února se proto rozhodl požádat o chybějící půlmilion dobrovolníky přes crowdfundingový portál Startovač.cz. Během dvou hodin se vybrala pětina požadované částky, nyní finanční prostředky atakují hranici milionu. Kampaň přitom končí až za 28 dní.

"Tomu bych nevěřil ani v nejdivočejších snech," komentoval Dan Přibáň nový rekord českého crowdfundingu.

Peníze navíc otevírají Přibáňově expedici nové technické možnosti, jak celou cestu zdokumentovat. "Místo čínských kamer si koupíme pravá GoPra s mikrofonním vstupem do kabin, takže budeme moci točit jak Top Gear."

Vozíčkáři na palubě

Cesta do Tichomoří bude oproti minulým výpravám odlišná. Do Austrálie odletí i dva česko-slovenští vozíčkáři, Kuba Koucký a Kristína Madajová. Expedici absolvují v trabantech s ručním řazením.

"Na cestách se nejlépe spolupracuje s lidmi, kteří mají dostatek špatných životních zkušeností. A jestli je někdo otlučený životem, jsou to vozíčkáři. A jestli chceme na cestu fakt otrlého člověka, vozíčkář je ideální volba," vysvětluje Přibáň.

Oba handicapovaní mají s cestováním velké zkušenosti, Kuba již Austrálii navštívil, Kristína projela stopem celou Střední Ameriku.

Novým členem posádky je i mladá cestovatelka Dominika Gawliczková, která má s financováním expedic přes internet pozitivní zkušenosti. Na své motorce projela severní i jižní Evropu, na cestu do Střední Asie jí lidé přispěli 300 tisíc.

"Vybraná částka je úplně mimo moje představy. Ale asi se to lidem líbí a je jim to nějakým způsobem blízké. Vidí, že cestovat může i úplný trotl jako já," komentovala tehdy štědrost Čechů, kteří ji přes internet finančně podpořili.

Cestu trabantů a motorek napříč Tichomořím bude kromě Dana Přibáně dokumentovat kameraman Zdeněk Krátký, který nasnímal i minulý film Trabantem až na konec světa.  

Trabantem napříč Tichomořím - podpořte nás | Video: YouTube
 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy