Trabantem až do Austrálie. Češi přispěli dobrodruhům milion

Magazín Magazín
Aktualizováno 10. 2. 2015 19:26
Cestovatel Dan Přibáň vybral přes internetový portál téměř milion korun na expedici trabanty do Austrálie. Je to nový český rekord.
Foto: Aerofilms

Praha – "Za necelých 24 hodin jsme vybrali dost peněz, abychom mohli vyrazit do Austrálie," neskrýval nadšení Dan Přibáň na "trabantím" Facebooku. Lidé přispěli chystané expedici Trabantem napříč Tichomořím téměř milion korun. Jde o nový rekord českého crowdfundingu (projektu, který financují fanoušci, pozn. red.).

Známý cestovatel, který se žlutými bakelitovými auty objel Afriku, Asii i Jižní Ameriku a z cest natočil divácky úspěšné dokumenty, se rozhodl podniknout výpravu do Austrálie. K realizaci expedice ale hledal přes půl roku sponzory, nakonec mu pořád chybělo 500 tisíc korun. "Sháněli jsme ze všech sil od června, ale když se na naše stroje pořádně podíváte, zas tolik log na nich není."

V neděli 8. února se proto rozhodl požádat o chybějící půlmilion dobrovolníky přes crowdfundingový portál Startovač.cz. Během dvou hodin se vybrala pětina požadované částky, nyní finanční prostředky atakují hranici milionu. Kampaň přitom končí až za 28 dní.

"Tomu bych nevěřil ani v nejdivočejších snech," komentoval Dan Přibáň nový rekord českého crowdfundingu.

Peníze navíc otevírají Přibáňově expedici nové technické možnosti, jak celou cestu zdokumentovat. "Místo čínských kamer si koupíme pravá GoPra s mikrofonním vstupem do kabin, takže budeme moci točit jak Top Gear."

Vozíčkáři na palubě

Cesta do Tichomoří bude oproti minulým výpravám odlišná. Do Austrálie odletí i dva česko-slovenští vozíčkáři, Kuba Koucký a Kristína Madajová. Expedici absolvují v trabantech s ručním řazením.

"Na cestách se nejlépe spolupracuje s lidmi, kteří mají dostatek špatných životních zkušeností. A jestli je někdo otlučený životem, jsou to vozíčkáři. A jestli chceme na cestu fakt otrlého člověka, vozíčkář je ideální volba," vysvětluje Přibáň.

Oba handicapovaní mají s cestováním velké zkušenosti, Kuba již Austrálii navštívil, Kristína projela stopem celou Střední Ameriku.

Novým členem posádky je i mladá cestovatelka Dominika Gawliczková, která má s financováním expedic přes internet pozitivní zkušenosti. Na své motorce projela severní i jižní Evropu, na cestu do Střední Asie jí lidé přispěli 300 tisíc.

"Vybraná částka je úplně mimo moje představy. Ale asi se to lidem líbí a je jim to nějakým způsobem blízké. Vidí, že cestovat může i úplný trotl jako já," komentovala tehdy štědrost Čechů, kteří ji přes internet finančně podpořili.

Cestu trabantů a motorek napříč Tichomořím bude kromě Dana Přibáně dokumentovat kameraman Zdeněk Krátký, který nasnímal i minulý film Trabantem až na konec světa.  

Trabantem napříč Tichomořím - podpořte nás | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného řeckého tábora Moria

Francie přijme 500 nezletilých migrantů ze zničeného uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos. Ve středu to oznámil státní tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune. Také Itálie nabídla, že přijme 300 žadatelů o azyl z ostrova Lesbos, napsal ve středu deník Kathimerini.

"Francie se již zavázala k přijetí 350 nezletilých (…), nyní tento závazek zvyšujeme o dalších 150 dětí," sdělil Beaune rozhlasové stanici RTL. "Od začátku tohoto roku tak Francie ze solidarity s Řeckem přijme 1000 lidí, z nichž polovinu budou tvořit uprchlíci a další část rodiny v nesnázích," doplnil.

Požár v přeplněné Morii před dvěma týdny připravil o střechu nad hlavou 12.000 lidí. Deset členských zemí Evropské unie se zavázalo, že přijme 400 nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýkora pomohl Poznani v Evropské lize gólem k postupu

Fotbalový záložník Jan Sýkora pomohl gólem Lechu Poznaň k drtivému vítězství 5:0 v třetím předkole Evropské ligy na hřišti Apollonu Limassol. Desetinásobný český reprezentant se v polském týmu trefil poprvé od srpnového příchodu z pražské Slavie.

Šestadvacetiletý Sýkora odehrál na Kypru celý zápas a v 81. minutě se postaral o čtvrtý gól Lechu přízemní střelou z hranice pokutového území. O postup do základní skupiny se polský celek v závěrečném předkole utká s vítězem duelu Charleroi - Partizan Bělehrad.

Sýkora podepsal před měsícem v Poznani čtyřletou smlouvu a po třech a půl letech ukončil působení ve Slavii, v jejímž dresu získal v roce 2017 mistrovský titul. Poslední rok a půl strávil na hostování v Liberci a Jablonci.

Další zprávy