Jedno vytištěné kuře, prosím. Domovy důchodců ve Švédsku chystají jídla z 3D tiskárny

Magazín Magazín
6. 3. 2019 14:58
Vybraná švédská města plánují testovat v pečovatelských domech podávání jídel z 3D tiskáren. Cílem je dopřát lidem, kteří mají problémy s příjmem potravy, esteticky vypadající pokrmy. "Jídlo, které se dnes podává lidem s problémy se žvýkáním či polykáním, nevypadá zrovna lákavě," vysvětluje důvod Richard Asplund z radnice švédského města Halmstad, kde se bude pilotní projekt testovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Billa

Pečovatelské domy si od zavedení jídla z 3D tiskárny slibují zvýšení apetitu seniorů, kteří v současnosti dostávají pokrmy rozmixované na kaši, aby se dokázali zasytit.

Cílem pilotního projektu je vytvořit z nevzhledné kaše třeba pečené kuřecí stehno, do kterého se budou moci lidé i přes své problémy s chutí zakousnout, protože jeho konzistence se bude podobat pudinku.

Evelina Höglundová ze státní inovační agentury Rise pro britský deník The Telegraph uvedla, že domovy každý den zápasí s tím, aby jejich obyvatelé s polykacími nebo žvýkacími potížemi měli dostatečný přísun živin. Problémy přitom podle oficiálních čísel trpí ve Švédsku zhruba osm procent populace.

Přestože "vytištěné" kuře nezní jako největší lahůdka na světě, Höglundová tvrdí, že je to lepší varianta, než jakou dostávají lidé v pečovatelských domovech dnes. 

Společnosti, které budou tištěné pokrmy vyrábět, se musí přizpůsobit všem hygienickým a medicínským požadavkům, což je podle Höglundové jedna z největších výzev. 

Pilotní projekt "vytištěného" jídla spustí ve Švédsku již letos ve vybraných domovech, a to ve dvou městech - Halmstadu a Helsingborgu. Spolupracují na něm kromě švédské inovační agentury také dvě univerzity, dodavatelé jídla Findus a Solina a tiskařské společnosti Cellink a Addema. 

Video: Chytrý most postavený z 3D tisku

V Nizozemsku postavili první chytrý most pomocí 3D tiskárny. | Video: MX3D
 

Právě se děje

Další zprávy