Čech se vydal na cestu kolem světa. Stopoval letadla boháčů a spal zadarmo v luxusních hotelích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
15. 9. 2016 11:14
Když mu bylo 24 let, otevřel úspěšné krejčovství pánských obleků. Časopis Forbes ho zařadil mezi třicítku vlivných osobností pod třicet let. Pak se mu nepovedla investice, přišel o 80 procent kapitálu, rozpadlo se mu manželství. Potřeboval udělat čáru za minulostí a vydal se na ojedinělou cestu kolem světa. Dopravoval se a ubytovával zadarmo, přitom používal výhradně luxusní letadla, limuzíny, drahé hotely a byty boháčů. Psal totiž disertační práci o filantropii bohatých. O své cestě teď vydal knihu Jak jsem stopoval letadlo.
Stanislav Gálik – v obleku, s kufrem a taškou přes rameno. Tak se vydal stopovat letadla a procestovat svět.
Stanislav Gálik – v obleku, s kufrem a taškou přes rameno. Tak se vydal stopovat letadla a procestovat svět. | Foto: BizBooks

Jak se stopují luxusní letadla?

Metoda je založená na tom, že vždy jdete od jednoho člověka k druhému prostřednictvím referencí. Čili jediné, co jsem musel udělat, bylo jen přijít za prvním bohatým člověkem a požádat ho, aby mě dohodil někomu dalšímu. Byl to můj kamarád, ve svém Maserati mě dovezl z Brna do Prahy. Člověka, ke kterému mě hodil, jsem poprosil, zda by mě spojil s někým dalším úspěšným a bohatým. Tak to šlo dál a dál. Zhruba nějaký pátý člověk už byl s letadlem. Cílem nebylo stopovat jen letadla. Mým cílem bylo stopovat bohaté a úspěšné lidi. Bohaté nejenom finančně, ale i duševně.

Jak jste přesvědčil bohatého majitele letadla či limuzíny, aby vás vzal s sebou zadarmo? Pomohlo vám, že jste byl úspěšný podnikatel, kterého Forbes zařadil do prestižního žebříčku "třicet pod třicet"? 

Určitě to pomáhalo, věděli, koho si pouštějí domů. Ale největší hodnotou bylo, že jsem se s dotyčným seznámil přes někoho, koho zná. Když si cestovatele předáváte mezi sebou, známý známému, tak nemáte problém. Když někdo stopuje u cesty, je to neznámý člověk. Nevíte, co chce, proč to dělá. Moje úmysly byly transparentní: cestuji z toho a toho důvodu, jde mi o to, abys mě s kýmkoliv spojil a hodil k němu. Může to být ve stejném městě, ale také třeba na jiném kontinentu. Mým cílem bylo napsat disertační práci na téma filantropie bohatých.

Jak vás to napadlo?

Když jsem podnikal, každý týden jsem aspoň jednou jel autem – do Vídně, do Bratislavy, do Itálie. Všichni kolem mě pořád cestují, všichni máme ta velká drahá auta a většinou jsme v nich sami. Tak proč takového stopaře nepřibrat?

Jak se dá spát v pětihvězdičkových hotelech zadarmo?

Například když jsem jel z Indonésie, tak už jsem letadla nestopoval, protože jsem měl již dost materiálu na disertační práci a vracel jsem se zpět do Česka. Ale rozhodil jsem žádost mezi lidi na sociální sítě: Cestuji tak a tak, víte někdo, kde bych mohl takto přespat? Ozvala se mi manažerka pětihvězdičkového hotelu v Dubaji. Říkala: „Máme tu Friends & Family Discount, dvě noci tu můžeš být jen tak, jako náš host.“

A kde jinde jste na své cestě spal?

Buď se jednalo o byty, které si lidé drželi a měli je prázdné, mnoho bohatých má také úplně prázdné domy. Vždy se našlo nějaké ubytování, které se mi hodilo a které bylo volné.

Několikrát jsme tu již zmínili vaši disertační práci o filantropii bohatých. Vaše cesta byla v podstatě praktickou částí této práce. K čemu jste v ní dospěl?

Zajímalo mě, jak bohatí lidé přemýšlí nad tím, jak by mohli ovlivňovat svět kolem sebe. Dospěl jsem k tomu, že s nárůstem peněz a majetku neroste ochota lidí pomáhat ostatním. Filantropie je v nás bez ohledu na to, kolik peněz máme. Ti lidé, kteří patří mezi filantropy, by jimi byli, i kdyby tolik majetku neměli.

Jak se vám dařilo dostávat se k úspěšným lidem, třeba ke známým hollywoodským producentům?

Nesnažil jsem se tlačit na pilu, abych se dostával stále k někomu slavnějšímu a bohatšímu, nechával jsem to na osudu, ať se dostanu k lidem, ke kterým se mám dostat, a naučím se od nich, co se mám naučit.

Co jste se třeba naučil?

Třeba jsem se zcela nečekaně ocitl na tři týdny na Bali a absolvoval jsem tam kurz jógy. Byl to jeden z mých nejsilnějších zážitků.

Jak jste se dostal na Bali?

V Hollywoodu jsem se dostal k hudebnímu producentovi a lektorovi jógy Franku Fitzpatrickovi. Ten mi říkal, že bych měl jet za jeho učitelkou jógy na Bali, že od ní se naučím mnohem více než tady.

Cesty kolem světa máme spjaty se zarostlými dobrodruhy v propoceném tričku, šortkách a s krosnou na zádech. Jak jste cestoval vy?

S kufrem a taškou přes rameno. Měl jsem dva kompletní obleky, kravaty, osm košil a vše, co jsem na ty tři měsíce potřeboval…

Váš cestopis je velmi netradiční. Čtenáři jsou zvyklí očekávat dobrodružství cestovatelů spíše v odlehlých divočinách, kde dotyčný bivakuje a je vydán na pospas zvěři. Dá se zažít opravdové dobrodružství i v luxusních bytech, hotelích a tryskáčích?

Absolutně. Ty zážitky jsou naprosto nepopsatelné. Nahlédl jsem do pozlátkového světa a měl jsem možnost bavit se s lidmi o jejich životních chybách, abych je pak zbytečně neopakoval. Nemusí na mě zrovna útočit medvěd, abych poznal, jak cenný život je. Střetl jsem se s lidmi s neuvěřitelným bohatstvím, od nichž pak slyšíte, že o to v životě vůbec nejde.

Co na vás zanechalo největší dojem?

Tak to byl asi zážitek s psychedelickými houbami na Bali. Byl jsem s čínskou šamankou. Poprvé jsem měl možnost zažít něco takto metafyzického a spirituálního. Zkušenost s psychedeliky v bezpečném prostředí, zodpovědně a s absolutním respektem k přírodě je způsob, který člověku dokáže odpovědět na otázky, na které mu nikdo odpovědět nedokáže. Já jsem vzděláním psycholog a jsem rád, že mohu říct, že nejsou drogy jako drogy a ne všechny by měly být zakázané.

Berete svou cestu jako určitý životní předěl?

Určitě ano. Před touto cestou jsem měl pocit, jako kdybych celý život sbíral puzzle, a ačkoliv už jsem jich měl hodně, nedávaly mně komplexní obrázek. Během cesty jsem měl konečně možnost a čas puzzle poskládat a dát smysl všemu, co se doposud událo.

Jaké jsou vaše další cíle?

V hlavě se mi už rýsuje pár dalších cest.

Opět luxusními letadly?

Nevím, jestli půjde o cestu luxusními letadly, ale určitě zase bude ojedinělá.

Lidi choděj do práce, aby vydělali peníze a koupili si něco, co je vlastně neuspokojuje, chybí v tom radost, tak se nám objevil systém, kde ty peníze nejsou, říká k ekonomice daru filantrop Libor Malý | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 6 minutami

Při útoku u amerického Pentagonu zemřel policista i útočník, motiv je nejasný

Na autobusové zastávce uvnitř komplexu amerického ministerstva obrany v úterý zaútočil muž na člena ochranky Pentagonu a zabil ho. Sedmadvacetiletý pachatel pak následně zemřel při přestřelce. Podrobnosti incidentu, který si vynutil dočasné uzavření celého sídla amerického ministerstva obrany, zatím nejsou jasné, federální vyšetřovatelé nicméně sestavují profil útočníka a snaží se přijít na motiv jeho činu, napsala agentura AP.

Pachatelem byl podle několika vyšetřovatelů zřejmě Austin William Lanz. Podle nejmenovaných zdrojů AP se rozběhl na člena ochranky Pentagonu George Gonzaleze a pobodal ho do krku. Další policisté na místě útočníka následně zastřelili.

K útoku došlo na zastávce v bezprostřední blízkosti budovy Pentagonu, která je přestupní stanicí mezi metrem a řadou autobusových linek, a jíž denně prochází tisíce zaměstnanců ministerstva.

Mluvčí ministerstva obrany na úterní tiskové konferenci nechtěl médiím sdělit ani základní okolnosti útoku, jen zmínil, že byl napaden policista a že došlo k přestřelce. Nevyloučil také teroristický ani jiný motiv s tím, že nechce zasahovat do probíhajícího vyšetřování. Bližší informace neposkytl ani Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 minutami

U Kralup nad Vltavou vykolejil nákladní vlak, koridor bude stát až do čtvrtečního rána

U Kralup nad Vltavou vykolejil ve středu brzy ráno nákladní vlak. Mimo trať skončily tři vozy. Při nehodě se nikdo nezranil, škoda na vlaku dosáhla tří milionů korun, na trati je škoda za jeden milion korun, uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Provoz na trati je zastavený. Omezení se dotkne desítek spojů včetně mezinárodních, uvedly na svém webu České dráhy (ČD). V úseku je náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčího Správy železnic Dušana Gavendy potrvá omezení zřejmě do čtvrtečních brzkých ranních hodin, nyní na místě pokračuje odklízení vykolejených vozů, řekl Gavenda po 20:00.

Nehoda se stala krátce před 05:00 v úseku mezi Kralupy - Libčice nad Vltavou. Podle ČD vykolejil vlak jiného dopravce. "Vykolejil v prostoru výhybky," řekl Drápal. Drážní inspekce na místě zjišťovala příčiny a okolnosti nehody, vyšetřování pokračovalo celé odpoledne. Po jeho skončení na místě začalo odklízení vagonů.

"Je předpoklad, že ještě v noci, odhadem kolem půlnoci, začne oprava trati," popsal Gavenda. Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová už dnes ráno uvedla, že není poškozené trakční vedení. Podle předběžných informací Českých drah by provoz po jedné koleji mohl být obnoven kolem 4:00.

V úseku Praha-Holešovice - Kralupy nad Vltavou funguje náhradní autobusová doprava, ovšem v omezeném počtu autobusů. Cestující mohou také využít linku Pražské integrované dopravy číslo 370.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

OSN má obavy desetitisíce Afghánců, v Laškargáhu by je mohly uvěznit boje s Tálibánem

OSN má velké obavy o bezpečnost desetitisíců obyvatel afghánského Laškargáhu, které by v tomto městě mohly uvěznit boje mezi vládními vojsky a islamistickým hnutím Tálibán. V New Yorku to dnes podle agentury Reuters uvedl mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphane Dujarric.

Tálibán svou ofenzivu proti afghánské vládě zesiluje od dubna, kdy USA oznámily, že do září stáhnou z Afghánistánu své vojáky, čímž ukončí svou dvacetiletou vojenskou přítomnost v zemi.

"Od začátku roku konflikt v Afghánistánu přinutil skoro 360.000 lidí opustit domovy. Od roku 2012 bylo vysídleno zhruba pět milionů lidí," řekl Dujarric novinářům.

Boje jsou velmi intenzivní zejména v okolí města Herát, nedaleko západní hranice s Íránem, a v Kandaháru a právě v Laškargáhu na jihu země.

"Máme velké obavy o bezpečnost a ochranu lidí v Laškargáhu na jihu země, kde by boje mohly uvěznit desetitisíce lidí," řekl Dujarric. Doplnil přitom, že z provincií Hílmand a Kandahár byl hlášen nárůst počtu civilních obětí a destrukce civilních budov i kritické infrastruktury, včetně nemocnicí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do Varšavy, dostala humanitární vízum

Letadlo s běloruskou atletkou Kryscinou Cimanouskou, která po konfliktu s vedením výpravy své země opustila olympiádu v Tokiu, přistálo ve středu večer na varšavském letišti. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP. Sportovkyně dostala polské humanitární vízum poté, co se z olympijských her odmítla vrátit do vlasti kvůli obavám o svou bezpečnost. Atletka letěla z Tokia pod ochranou polské diplomacie nejprve do Vídně, kde po několika hodinách nastoupila do letadla mířícího do polské metropole.

Původně se předpokládalo, že olympionička poletí z Tokia přímo do Varšavy, na poslední chvíli ale plány změnila a nejprve zamířila do rakouského hlavního města. "Jak jsme opakovaně naznačovali, podrobnosti ohledně jejího letu nebudeme zveřejňovat," řekl ve středu agentuře Reuters náměstek polského ministerstva zahraničí Marcin Przydacz.

Atletka let změnila poté, co se na veřejnost dostal itinerář její cesty, napsal už dříve Reuters s odvoláním na polský vládní zdroj. Podle něj panovaly obavy kvůli květnovému incidentu, kdy běloruské úřady přinutily přistát v Minsku letoun mířící z Atén do Vilniusu, na jehož palubě cestoval běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, jehož pak zatkla běloruská policie. Květnový incident v této souvislosti zmínil v rozhovoru pro televizi TVN24 i šéf exilové organizace Běloruský dům ve Varšavě Ales Zarembjuk.

Běloruský dům ve Varšavě rovněž uvedl, že dnes do polské metropole z Ukrajiny přicestuje manžel atletky Arseň Zdanevič. Stejně jako jeho žena i on obdržel polské humanitární vízum.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Tisíce Libanonců žádají potrestání viníků výbuchu v Bejrútu, policie je rozhání vodními děly

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

K přístavu pochodoval dav tisíců lidí. Mnozí nesli libanonské vlajky a fotografie zemřelých. Později se u přístavu uskutečnila modlitba za oběti neštěstí. Při recitaci veršů koránu nad davem prolétly armádní vrtulníky, které vypustily červený a zelený dým, tedy v barvách libanonské vlajky.

Bezpečnostní složky mezitím použily vodní dělo a slzný plyn proti demonstrantům, kteří na ně u parlamentu házeli kameny. Zraněno tam podle libanonského Červeného kříže bylo osm lidí. Ke střetům mezi stoupenci znesvářených stran podle Reuters došlo také v jiné části města, což si vyžádalo dva zraněné. Tam svědci zaznamenali střelbu do vzduchu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy