Skejt spojuje, v Afghánistánu na něm jezdí i holky, říká skejťák z Tábora. Po světě staví parky

Petra Jansová Petra Jansová
17. 8. 2018 15:12
Pro skejťáka z Tábora a také doktoranda antropologie je skateboarding univerzálním jazykem, díky kterému se dostal i do uzavřené společnosti v Maroku, Palestině nebo Jordánsku. "Skatepark se vlastně stává útočištěm. Místem, v němž se lidé, kteří zažili diskriminaci, cítí bezpečně. Je také prostorem, v němž je nastolena sociální rovnost," vysvětluje Jakub Novotný.
Skateboard jako prostředek komunikace mezi různými etnickými i sociálními skupinami.
Skateboard jako prostředek komunikace mezi různými etnickými i sociálními skupinami. | Foto: Projekt Make Life Skate Life / makelifeskatelife.org

Jakub Novotný na skejtu začal jezdit před patnácti lety. Tehdy se, jak říká, se "skejťáky" roztrhl pytel a skateboarding byl spíš životním stylem a vymezením se proti institucím. Koníček, kterému dříve dával přednost i před učením, ale vnímá i jako dorozumívací prostředek.

"Zjistil jsem, že prkno je tím nejlepším prostředkem socializace. Pomůže vám proniknout do kultury cizí země mnohem snáz. Je pro mě takovým univerzálním jazykem," popisuje.

Se skateboardem nejprve jako student a posléze jako doktorand blízkovýchodních studií vyrazil například do Jordánska, Maroka a Palestiny. Prkno mu mělo ulehčit poznat blíže tamní kulturu.

V Jordánsku se také seznámil s lidmi z neziskové organizace Make Life Skate Life, kteří tam stavěli komunitní skatepark. "Tato neziskovka postavila podobné parky například v Indii, Bolívii, což je nejchudší země Jižní Ameriky, v Nepálu, Barmě, Etiopii nebo v Iráku," vyjmenovává Novotný.

Stavba většiny z nich je financována penězi z crowdfundingových sbírek. 

Nosnou myšlenkou Make Life Skate Life je posílení komunity nebo jedince. V zemích trpících válečným konfliktem může být podle Novotného kreativní a sportovní činnost jednou z možností, jak uniknout z hořké reality života v nejistotě.

"Skatepark se vlastně stává útočištěm. Místem, v němž se lidé, kteří zažili diskriminaci, cítí bezpečně. Je také prostorem, v němž je nastolena sociální rovnost," dodává s tím, že na tomto principu vznikla i organizace Skateistan, kterou založil Australan Oliver Percovich v Kábulu.

"Jeho manželka tehdy v Kábulu pracovala, on se toulal po městě s prknem. Viděl, že to tamní děti začíná zajímat, začal vytvářet pravidelnější program, kromě ježdění organizoval i výuku angličtiny," přibližuje vznik první a nejúspěšnější neziskovky tohoto zaměření.

Jakub Novotný
Jakub Novotný | Foto: Instagram Knedlozelowear

Skateboarding měl tehdy jakožto zdejší novinka schopnost spojovat etnicky i sociálně roztříštěný Afghánistán. Ve velmi konzervativní zemi, kde například dívky nemohou jezdit na kole, se vytvořila silná komunita skateboardistek. A k něčemu podobnému došlo i v Palestině. Podle Novotného je samozřejmě zapotřebí důsledné komunitní práce od samého počátku.

"Na začátku jsou na tom všichni stejně. Nikdo z nich to neumí, proto může ježdění spojovat a stírat etnické nebo sociální rozdíly," vysvětluje Novotný.

Sám se podílel na stavbě skateparků v Jordánsku a Maroku a před dvěma roky jako dobrovolník učil jezdit děti v Palestině. "Kolik přesně dětí jsem naučil jezdit, to se říct nedá. Šlo spíš o to, být dětem k dispozici a ukázat jim co a jak," říká.

V Jordánsku strávil Novotný tři měsíce, ze země odjel pár týdnů před dokončením skateparku. I zde mají mladí lidé o "prkno" veliký zájem. "Vždy je dobré, když patronát nad ním převezme nějaká místní osobnost," přibližuje Novotný. 

Sám se v zemích Blízkého východu dorozumívá arabsky, další dobrovolníci pak anglicky. I to je pro tamní lidi výhodou, rozšiřuje jim to obzory.

"Pro mě to byla úžasná zkušenost, hned z několika důvodů. Uvědomil jsem si, že koníček, kvůli kterému jsem mnohdy zanedbával svoje povinnosti, může být také užitečný. Obohatilo to i moje studium," tvrdí.

O rozvoji neziskovek, které se podílejí na stavbě skateparků v rozvojových zemích, pojednává i výstava s názvem Landskate, která momentálně probíhá v rámci Landscape festivalu na pražské Štvanici. 

Podívejte se: Skupina vášnivých skateboardistů usiluje o vybudování skateparku v iráckém městě Sulajmáníja

Skupina vášnivých skateboardistů usiluje o vybudování skateparku v iráckém městě Sulajmáníja. | Video: Make Life Skate Life
 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy