Skejt spojuje, v Afghánistánu na něm jezdí i holky, říká skejťák z Tábora. Po světě staví parky

Petra Jansová Petra Jansová
17. 8. 2018 15:12
Pro skejťáka z Tábora a také doktoranda antropologie je skateboarding univerzálním jazykem, díky kterému se dostal i do uzavřené společnosti v Maroku, Palestině nebo Jordánsku. "Skatepark se vlastně stává útočištěm. Místem, v němž se lidé, kteří zažili diskriminaci, cítí bezpečně. Je také prostorem, v němž je nastolena sociální rovnost," vysvětluje Jakub Novotný.
Skateboard jako prostředek komunikace mezi různými etnickými i sociálními skupinami.
Skateboard jako prostředek komunikace mezi různými etnickými i sociálními skupinami. | Foto: Projekt Make Life Skate Life / makelifeskatelife.org

Jakub Novotný na skejtu začal jezdit před patnácti lety. Tehdy se, jak říká, se "skejťáky" roztrhl pytel a skateboarding byl spíš životním stylem a vymezením se proti institucím. Koníček, kterému dříve dával přednost i před učením, ale vnímá i jako dorozumívací prostředek.

"Zjistil jsem, že prkno je tím nejlepším prostředkem socializace. Pomůže vám proniknout do kultury cizí země mnohem snáz. Je pro mě takovým univerzálním jazykem," popisuje.

Se skateboardem nejprve jako student a posléze jako doktorand blízkovýchodních studií vyrazil například do Jordánska, Maroka a Palestiny. Prkno mu mělo ulehčit poznat blíže tamní kulturu.

V Jordánsku se také seznámil s lidmi z neziskové organizace Make Life Skate Life, kteří tam stavěli komunitní skatepark. "Tato neziskovka postavila podobné parky například v Indii, Bolívii, což je nejchudší země Jižní Ameriky, v Nepálu, Barmě, Etiopii nebo v Iráku," vyjmenovává Novotný.

Stavba většiny z nich je financována penězi z crowdfundingových sbírek. 

Nosnou myšlenkou Make Life Skate Life je posílení komunity nebo jedince. V zemích trpících válečným konfliktem může být podle Novotného kreativní a sportovní činnost jednou z možností, jak uniknout z hořké reality života v nejistotě.

"Skatepark se vlastně stává útočištěm. Místem, v němž se lidé, kteří zažili diskriminaci, cítí bezpečně. Je také prostorem, v němž je nastolena sociální rovnost," dodává s tím, že na tomto principu vznikla i organizace Skateistan, kterou založil Australan Oliver Percovich v Kábulu.

"Jeho manželka tehdy v Kábulu pracovala, on se toulal po městě s prknem. Viděl, že to tamní děti začíná zajímat, začal vytvářet pravidelnější program, kromě ježdění organizoval i výuku angličtiny," přibližuje vznik první a nejúspěšnější neziskovky tohoto zaměření.

Jakub Novotný
Jakub Novotný | Foto: Instagram Knedlozelowear

Skateboarding měl tehdy jakožto zdejší novinka schopnost spojovat etnicky i sociálně roztříštěný Afghánistán. Ve velmi konzervativní zemi, kde například dívky nemohou jezdit na kole, se vytvořila silná komunita skateboardistek. A k něčemu podobnému došlo i v Palestině. Podle Novotného je samozřejmě zapotřebí důsledné komunitní práce od samého počátku.

"Na začátku jsou na tom všichni stejně. Nikdo z nich to neumí, proto může ježdění spojovat a stírat etnické nebo sociální rozdíly," vysvětluje Novotný.

Sám se podílel na stavbě skateparků v Jordánsku a Maroku a před dvěma roky jako dobrovolník učil jezdit děti v Palestině. "Kolik přesně dětí jsem naučil jezdit, to se říct nedá. Šlo spíš o to, být dětem k dispozici a ukázat jim co a jak," říká.

V Jordánsku strávil Novotný tři měsíce, ze země odjel pár týdnů před dokončením skateparku. I zde mají mladí lidé o "prkno" veliký zájem. "Vždy je dobré, když patronát nad ním převezme nějaká místní osobnost," přibližuje Novotný. 

Sám se v zemích Blízkého východu dorozumívá arabsky, další dobrovolníci pak anglicky. I to je pro tamní lidi výhodou, rozšiřuje jim to obzory.

"Pro mě to byla úžasná zkušenost, hned z několika důvodů. Uvědomil jsem si, že koníček, kvůli kterému jsem mnohdy zanedbával svoje povinnosti, může být také užitečný. Obohatilo to i moje studium," tvrdí.

O rozvoji neziskovek, které se podílejí na stavbě skateparků v rozvojových zemích, pojednává i výstava s názvem Landskate, která momentálně probíhá v rámci Landscape festivalu na pražské Štvanici. 

Podívejte se: Skupina vášnivých skateboardistů usiluje o vybudování skateparku v iráckém městě Sulajmáníja

Skupina vášnivých skateboardistů usiluje o vybudování skateparku v iráckém městě Sulajmáníja. | Video: Make Life Skate Life
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy