Skejt spojuje, v Afghánistánu na něm jezdí i holky, říká skejťák z Tábora. Po světě staví parky

Petra Jansová Petra Jansová
17. 8. 2018 15:12
Pro skejťáka z Tábora a také doktoranda antropologie je skateboarding univerzálním jazykem, díky kterému se dostal i do uzavřené společnosti v Maroku, Palestině nebo Jordánsku. "Skatepark se vlastně stává útočištěm. Místem, v němž se lidé, kteří zažili diskriminaci, cítí bezpečně. Je také prostorem, v němž je nastolena sociální rovnost," vysvětluje Jakub Novotný.
Skateboard jako prostředek komunikace mezi různými etnickými i sociálními skupinami.
Skateboard jako prostředek komunikace mezi různými etnickými i sociálními skupinami. | Foto: Projekt Make Life Skate Life / makelifeskatelife.org

Jakub Novotný na skejtu začal jezdit před patnácti lety. Tehdy se, jak říká, se "skejťáky" roztrhl pytel a skateboarding byl spíš životním stylem a vymezením se proti institucím. Koníček, kterému dříve dával přednost i před učením, ale vnímá i jako dorozumívací prostředek.

"Zjistil jsem, že prkno je tím nejlepším prostředkem socializace. Pomůže vám proniknout do kultury cizí země mnohem snáz. Je pro mě takovým univerzálním jazykem," popisuje.

Se skateboardem nejprve jako student a posléze jako doktorand blízkovýchodních studií vyrazil například do Jordánska, Maroka a Palestiny. Prkno mu mělo ulehčit poznat blíže tamní kulturu.

V Jordánsku se také seznámil s lidmi z neziskové organizace Make Life Skate Life, kteří tam stavěli komunitní skatepark. "Tato neziskovka postavila podobné parky například v Indii, Bolívii, což je nejchudší země Jižní Ameriky, v Nepálu, Barmě, Etiopii nebo v Iráku," vyjmenovává Novotný.

Stavba většiny z nich je financována penězi z crowdfundingových sbírek. 

Nosnou myšlenkou Make Life Skate Life je posílení komunity nebo jedince. V zemích trpících válečným konfliktem může být podle Novotného kreativní a sportovní činnost jednou z možností, jak uniknout z hořké reality života v nejistotě.

"Skatepark se vlastně stává útočištěm. Místem, v němž se lidé, kteří zažili diskriminaci, cítí bezpečně. Je také prostorem, v němž je nastolena sociální rovnost," dodává s tím, že na tomto principu vznikla i organizace Skateistan, kterou založil Australan Oliver Percovich v Kábulu.

"Jeho manželka tehdy v Kábulu pracovala, on se toulal po městě s prknem. Viděl, že to tamní děti začíná zajímat, začal vytvářet pravidelnější program, kromě ježdění organizoval i výuku angličtiny," přibližuje vznik první a nejúspěšnější neziskovky tohoto zaměření.

Jakub Novotný
Jakub Novotný | Foto: Instagram Knedlozelowear

Skateboarding měl tehdy jakožto zdejší novinka schopnost spojovat etnicky i sociálně roztříštěný Afghánistán. Ve velmi konzervativní zemi, kde například dívky nemohou jezdit na kole, se vytvořila silná komunita skateboardistek. A k něčemu podobnému došlo i v Palestině. Podle Novotného je samozřejmě zapotřebí důsledné komunitní práce od samého počátku.

"Na začátku jsou na tom všichni stejně. Nikdo z nich to neumí, proto může ježdění spojovat a stírat etnické nebo sociální rozdíly," vysvětluje Novotný.

Sám se podílel na stavbě skateparků v Jordánsku a Maroku a před dvěma roky jako dobrovolník učil jezdit děti v Palestině. "Kolik přesně dětí jsem naučil jezdit, to se říct nedá. Šlo spíš o to, být dětem k dispozici a ukázat jim co a jak," říká.

V Jordánsku strávil Novotný tři měsíce, ze země odjel pár týdnů před dokončením skateparku. I zde mají mladí lidé o "prkno" veliký zájem. "Vždy je dobré, když patronát nad ním převezme nějaká místní osobnost," přibližuje Novotný. 

Sám se v zemích Blízkého východu dorozumívá arabsky, další dobrovolníci pak anglicky. I to je pro tamní lidi výhodou, rozšiřuje jim to obzory.

"Pro mě to byla úžasná zkušenost, hned z několika důvodů. Uvědomil jsem si, že koníček, kvůli kterému jsem mnohdy zanedbával svoje povinnosti, může být také užitečný. Obohatilo to i moje studium," tvrdí.

O rozvoji neziskovek, které se podílejí na stavbě skateparků v rozvojových zemích, pojednává i výstava s názvem Landskate, která momentálně probíhá v rámci Landscape festivalu na pražské Štvanici. 

Podívejte se: Skupina vášnivých skateboardistů usiluje o vybudování skateparku v iráckém městě Sulajmáníja

Skupina vášnivých skateboardistů usiluje o vybudování skateparku v iráckém městě Sulajmáníja. | Video: Make Life Skate Life
 

Právě se děje

před 36 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy