Devítiletá dívka vybrala milion. Postaví domy pro bezdomovce

jaz
15. 6. 2015 13:41
Malá Američanka strhla zápalem pro dobrou věc lidi ve svém městě, kteří podporují její bohulibý záměr – zajistit bydlení lidem na ulici.
Foto: Hailey Fort / Facebook

Bremerton (Washington) – Hailey Fort pěstuje doma na zahradě zeleninu, o volných chvílích staví příbytky pro potřebné a jejím nejlepším přítelem je bezdomovec Edward, který přišel o práci v místním supermarketu. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby Hailey nebyla devítiletá dívka, která se problematikou bezdomovectví zabývá už od svých pěti let, informuje web lokální televize King5.

Před čtyřmi lety si Hailey poprvé všimla člověka bez domova a požádala svou matku, jestli by mu nemohla koupit sendvič. Od té doby vymýšlela, jak by mohla být prospěšná. Na svém dvorku tak založila zahrádku, ze které v loňském roce odvedla do místní potravinové banky skoro 60 kilogramů zeleniny.

Nezištná aktivita jí zabírá téměř všechen volný čas a organizace Together Rising and Momastery pomáhající lidem v tíživých životních situacích jí jako odměnu věnovala tři tisíce dolarů (cca 73 tisíc korun). Hailey se rozhodla peníze věnovat na stavbu dřevěných přístřešků, kde by mohli bezdomovci v teple a suchu přespávat.

Právě buduje 12 buněk o rozměrech 2,5 x 1 metr se zabudovanými okny, zamykatelnými dveřmi a tepelnou izolací z oblečení. "Nezdá se mi správné, že jsou bezdomovci. Myslím, že každý by měl mít své místo k životu," řekla stanici King5 uvědomělá dívka.

Do projektu zapojila kromě své matky Mirandy a dědečka, který je zkušený stavitel, i řadu lidí z místní komunity. Tamní obchod jí dokonce dal 50procentní slevu na zboží, díky čemuž vyjde stavba příbytků na 300 dolarů (asi sedm tisíc korun).

Heiley si také založila crowdfundingovou stránku na serveru GoFundMe, kde žádá o 40 tisíc dolarů (asi jeden milion korun) na financování dalších dobročinných aktivit. Jak se totiž postupně seznamuje s problematikou bezdomovectví, zjišťuje, že je stále více věcí, které by mohla udělat.

V letošním roce tak kromě darování tuctu příbytků hodlá věnovat přes 100 kilogramů zeleniny ze své sklizně, rozdat 100 kabátů a hygienických předmětů. Lidé její veřejné aktivitě fandí, za pár dní jí přispěli přes 36 tisíc dolarů.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy