Devítiletá dívka vybrala milion. Postaví domy pro bezdomovce

jaz
15. 6. 2015 13:41
Malá Američanka strhla zápalem pro dobrou věc lidi ve svém městě, kteří podporují její bohulibý záměr – zajistit bydlení lidem na ulici.
Foto: Hailey Fort / Facebook

Bremerton (Washington) – Hailey Fort pěstuje doma na zahradě zeleninu, o volných chvílích staví příbytky pro potřebné a jejím nejlepším přítelem je bezdomovec Edward, který přišel o práci v místním supermarketu. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby Hailey nebyla devítiletá dívka, která se problematikou bezdomovectví zabývá už od svých pěti let, informuje web lokální televize King5.

Před čtyřmi lety si Hailey poprvé všimla člověka bez domova a požádala svou matku, jestli by mu nemohla koupit sendvič. Od té doby vymýšlela, jak by mohla být prospěšná. Na svém dvorku tak založila zahrádku, ze které v loňském roce odvedla do místní potravinové banky skoro 60 kilogramů zeleniny.

Nezištná aktivita jí zabírá téměř všechen volný čas a organizace Together Rising and Momastery pomáhající lidem v tíživých životních situacích jí jako odměnu věnovala tři tisíce dolarů (cca 73 tisíc korun). Hailey se rozhodla peníze věnovat na stavbu dřevěných přístřešků, kde by mohli bezdomovci v teple a suchu přespávat.

Právě buduje 12 buněk o rozměrech 2,5 x 1 metr se zabudovanými okny, zamykatelnými dveřmi a tepelnou izolací z oblečení. "Nezdá se mi správné, že jsou bezdomovci. Myslím, že každý by měl mít své místo k životu," řekla stanici King5 uvědomělá dívka.

Do projektu zapojila kromě své matky Mirandy a dědečka, který je zkušený stavitel, i řadu lidí z místní komunity. Tamní obchod jí dokonce dal 50procentní slevu na zboží, díky čemuž vyjde stavba příbytků na 300 dolarů (asi sedm tisíc korun).

Heiley si také založila crowdfundingovou stránku na serveru GoFundMe, kde žádá o 40 tisíc dolarů (asi jeden milion korun) na financování dalších dobročinných aktivit. Jak se totiž postupně seznamuje s problematikou bezdomovectví, zjišťuje, že je stále více věcí, které by mohla udělat.

V letošním roce tak kromě darování tuctu příbytků hodlá věnovat přes 100 kilogramů zeleniny ze své sklizně, rozdat 100 kabátů a hygienických předmětů. Lidé její veřejné aktivitě fandí, za pár dní jí přispěli přes 36 tisíc dolarů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy