Jak se bojuje uměním proti sexuálnímu obtěžování žen?

pej
14. 3. 2014 7:40
Americká umělkyně upozorňuje kresbami v ulicích amerických měst na problematiku sexuálního obtěžování žen.
Stop Telling Women to Smile
Stop Telling Women to Smile | Foto: Kickstarter.com

New York - Tatyana Fazlalizadeh z Brooklynu se snaží bojovat uměním proti sexuálnímu obtěžování žen. Vytvořila sbírku portrétů žen s názvem "Stop Telling Women to Smile" (Přestaňte říkat ženám, aby se usmály).

Na kresbách jsou znázorněny ženy, doposud to byly hlavně Tatyaniny přítelkyně či známé, které mají zkušenosti se sexuálním obtěžováním na ulici. Portréty jsou zároveň doplněny krátkým heslem, inspirovaným příběhem každé z žen.

Tatyana Fazlalizadeh proti sexuálnímu obtěžování žen
Tatyana Fazlalizadeh proti sexuálnímu obtěžování žen | Video: YouTube

První kresba vznikla na jaře v roce 2012 a posléze k nim Tatyana přidala několik dalších, které formou plakátu vystavovala na ulicích Brooklynu a Filadelfie.

Na webu Kickstrater.com zároveň vybírala peníze na to, aby mohla projekt představit i v dalších amerických městech. Na uskutečnění svého plánu potřebovala 15 tisíc dolarů, nakonec ale vybrala dvojnásobnou částku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy