Do Prazdroje za rákosovými trubičkami na pití piva

Radmila Nagovská
14. 11. 2011 10:04
Už více než dvě stě let vaří v plzeňském pivovaru oblíbený nápoj. Ale teprve minulý rok se pivovar rozhodl ukázat svá zákoutí veřejnosti
Foto: Profimedia.cz

O prohlídky plzeňského pivovaru Prazdroj, kde vzniká světoznámý zlatavý mok, je velký zájem. A to především mezi dospělými. Pokud dorazíte před brány pivovaru, můžete se těšit hned na dva prohlídkové okruhy.

Návštěvníci se seznámí se surovinami používanými při výrobě, s jednotlivými postupy a technologiemi a samozřejmě nechybí ani ochutnávka přímo na místě. Hlavně z posledního důvodu se návštěvy doporučují spíše těm, kterým se už přehoupl osmnáctý rok. Ovšem ani školou povinná mládež nepřijde v plzeňském pivovaru zkrátka. Průvodci s nimi půjdou stejně jako s ostatními návštěvníky, jen musí mít sebou někoho z dospělých. A pochopitelně je mladým zapovězena ochutnávka piva.

Všem bez rozdílu věku je pak určena návštěva Pivovarského muzea, které se nachází v původním právovárečném domě pocházejícím z 15. století. A obchůzka začíná pěkně od starověku. Tehdy si totiž lidé pochutnávali na nápoji z pivního chleba. Ten se vyráběl tak, že se chleby rozdrobily a nechaly se zkvasit ve vodě. Poté se nápoj upíjel rákosovými trubičkami z velkých nádob. V muzeu nechybí ani interiér hospody, která byla typická pro období přelomu 19. a 20. století.

Foto: Plzeňský Prazdroj

Postupně vede prohlídková trasa návštěvníky do sladovny, kde se nacházejí technická zařízení pro výrobu a zpracování piva. Nikdo z návštěvníků nemine ani osmnáct metrů hlubokou studnu, ze které se brala voda k máčení sladu. S výrobou zlatavého moku je spojen rovněž funkční model varny parního pivovaru řadící se mezi evropské technické zvláštnosti. Nacházejí se tu i nádoby na pití piva zahrnující převážně korbely vyrobené ze skla, keramiky nebo cínu. Nechybí ani nejrůznější kuriozity, ke kterým patří nejmenší soudek na světě nebo naopak obří korbel vydlabaný z jediného kusu dřeva a to až na vzdálené Sibiři. Součástí prohlídky jsou i pivovarské sklepy a dvůr, na kterém se nachází mimo jiné i barokní zvon z 18. století, kterým se oznamovalo v minulosti ukončení várky.

Foto: profimedia.cz

Přímo z budovy muzea se návštěvníci Plzně mohou vydat na prohlídku historického podzemí patřící mezi nejznámější symboly města. Labyrint chodeb, sklepů a studní mapující historii od 14. století je dlouhý osm set metrů a jeho prohlídka s průvodcem trvá téměř hodinu. Z výkladu se ale návštěvníci dozvědí spoustu zajímavostí a také si prohlédnou exponáty a nálezy vypovídající o životě našich předků. Trasa vede i k vodárenské věži, která patří mezi významné technické památky z první poloviny 16. století.

A když už budete v Plzni, nezapomeňte ani na jiné skvosty, jako je gotické náměstí s nejvyšší kostelní věží v Čechách. Tou je věž chrámu svatého Bartoloměje měřící 102 metrů. Navštivte i Velkou synagogu, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. A pokud budete na výletě s dětmi, možná je potěšíte návštěvou zoologické zahrady a Dinoparku.

 

Právě se děje

Další zprávy