Dívky našly lék na hladomor, za objev dostaly milion korun

jaz
26. 9. 2014 7:00
Tři irské studentky roky pracovaly na experimentu, který má zvýšit produkci potravin v zemích třetího světa. Jejich výzkum ocenili na prestižní soutěži.
Foto: YouTube

San Francisco – Studentky střední školy v irském Kinsale Sophie, Emer a Ciara získaly první místo v mezinárodní soutěži GoogleScience Fair 2014 v San Franciscu za svou studii, ve které prý vyřešily nedostatek potravin v chudých oblastech světa.

Není jim ještě ani osmnáct let a už přišly na řešení jednoho z největších globálních problémů. Hladomor se podle mladých Irek dá řešit využitím přirozeně vyskytující se diazotrofních bakterií, které zvýší produkci plodin.

Dívky představují svůj soutěžní projekt.
Dívky představují svůj soutěžní projekt. | Video: YouTube

Ve své vlastní experimentální laboratoři dívky sledovaly účinky bakterie na plodiny, jako je pšenice nebo ječmen.

"Experimentovaly jsme převážně u Ciary doma. Nejprve jsme začaly v pokoji, pak se přesunuly do kuchyně a obývacího pokoje a nakonec na zimní zahradu a dvorek. Testovaly jsme přes 13 tisíc semen, což bylo hodně práce, ale stálo to opravdu za to," řekla Irish Times šestnáctiletá Emer s tím, že pokusy trvaly tři roky.

Výzkum pomůže i životnímu prostředí

Výzkum pak ukázal, že pokud se diazotrofní bakterie vyskytují v půdě, klíčení a růst plodiny je pak až o 50 procent rychlejší a zvýší se výnos o 74 procent. Využitím bakterie by se kromě řešení hladomoru mohlo podle dívek zabránit i používání hnojiv a přineslo by zlepšení stavu životního prostředí.

Za svůj projekt získaly dívky řadu cen, ale podle svých slov si daleko více váží uznání, které se jim na mezinárodní soutěži dostalo za tvrdou práci.

"Získaly jsme 50 tisíc dolarů (cca 1 milion korun) na náš projekt a 25 tisíc jako stipendium. Je to naprosto šílené," řekla o výhře z vědecké soutěže sedmnáctiletá Sophie, která se i s kamarádkami bude moci zúčastnit také tréninku astronautů se společností Virgin Galactic pořádající soukromé lety do vesmíru.

 "Těším se, až se vrátím domů, setkám se s přáteli a půjdu zase do školy. V dlouhodobém horizontu budeme určitě pokračovat v práci na našem projektu a pokusíme se ho komercializovat, jakýmkoli způsobem budeme moci. Pak můžeme opravdu začít měnit svět," říká za všechny Emer.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Při výbuchu ve výrobním areálu v Hamru na Jezeře na Českolipsku dnes utrpělo zranění několik lidí. Hasiči evakuovali devět lidí a doporučují nevětrat.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Sedmatřicetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy