Dívky našly lék na hladomor, za objev dostaly milion korun

jaz
26. 9. 2014 7:00
Tři irské studentky roky pracovaly na experimentu, který má zvýšit produkci potravin v zemích třetího světa. Jejich výzkum ocenili na prestižní soutěži.
Foto: YouTube

San Francisco – Studentky střední školy v irském Kinsale Sophie, Emer a Ciara získaly první místo v mezinárodní soutěži GoogleScience Fair 2014 v San Franciscu za svou studii, ve které prý vyřešily nedostatek potravin v chudých oblastech světa.

Není jim ještě ani osmnáct let a už přišly na řešení jednoho z největších globálních problémů. Hladomor se podle mladých Irek dá řešit využitím přirozeně vyskytující se diazotrofních bakterií, které zvýší produkci plodin.

Dívky představují svůj soutěžní projekt.
Dívky představují svůj soutěžní projekt. | Video: YouTube

Ve své vlastní experimentální laboratoři dívky sledovaly účinky bakterie na plodiny, jako je pšenice nebo ječmen.

"Experimentovaly jsme převážně u Ciary doma. Nejprve jsme začaly v pokoji, pak se přesunuly do kuchyně a obývacího pokoje a nakonec na zimní zahradu a dvorek. Testovaly jsme přes 13 tisíc semen, což bylo hodně práce, ale stálo to opravdu za to," řekla Irish Times šestnáctiletá Emer s tím, že pokusy trvaly tři roky.

Výzkum pomůže i životnímu prostředí

Výzkum pak ukázal, že pokud se diazotrofní bakterie vyskytují v půdě, klíčení a růst plodiny je pak až o 50 procent rychlejší a zvýší se výnos o 74 procent. Využitím bakterie by se kromě řešení hladomoru mohlo podle dívek zabránit i používání hnojiv a přineslo by zlepšení stavu životního prostředí.

Za svůj projekt získaly dívky řadu cen, ale podle svých slov si daleko více váží uznání, které se jim na mezinárodní soutěži dostalo za tvrdou práci.

"Získaly jsme 50 tisíc dolarů (cca 1 milion korun) na náš projekt a 25 tisíc jako stipendium. Je to naprosto šílené," řekla o výhře z vědecké soutěže sedmnáctiletá Sophie, která se i s kamarádkami bude moci zúčastnit také tréninku astronautů se společností Virgin Galactic pořádající soukromé lety do vesmíru.

 "Těším se, až se vrátím domů, setkám se s přáteli a půjdu zase do školy. V dlouhodobém horizontu budeme určitě pokračovat v práci na našem projektu a pokusíme se ho komercializovat, jakýmkoli způsobem budeme moci. Pak můžeme opravdu začít měnit svět," říká za všechny Emer.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy