Tak vypadá den v amazonské džungli očima českého dobrodruha Matěje Balgy

Matěj Balga
16. 10. 2017 11:02
Přinášíme vám první díl cestovatelského seriálu o zážitcích z různých koutů světa očima českých cestovatelů. Šestadvacetiletý dobrodruh Matěj Balga se nedávno vrátil ze svého tříletého putování kolem světa, které absolvoval na kole i v kajaku. Právě ten byl jeho dopravním prostředkem na trase po stopách španělského conquistadora de Orellany, který jako první splul Amazonku až k moři. Jak probíhalo jeho amazonské dobrodružství, přibližuje v krátké reportáži pro Aktuálně.cz.
Matěj Balga při svém amazonském dobrodružství v kajaku.
Matěj Balga při svém amazonském dobrodružství v kajaku. | Foto: Matěj Balga

Vstávám obyčejně kolem čtvrté ráno. Ještě za tmy balím svůj tábor a na benzinovém vařiči si vařím velký hrnek kávy a rýži s kakaem a cukrem. Jakmile začne horizont růžovět příslibem nového dne, spouštím kajak na řeku.

Ranní výhled na řeku Napo.
Ranní výhled na řeku Napo. | Foto: Matěj Balga

Ptáci ještě spí a džungle je v tuto denní dobu téměř posvátně klidná. V šeru a tichu se nad temnou, lesklou hladinou řeky ozývá jen jemné šplouchání mého pádla a ze sytě zeleného pralesa na březích stoupá k nebi lehký mlžný opar.

V únoru sice vrcholí období sucha, řeka Napo je ale stále docela svižná a teče rychlostí kolem šesti kilometrů v hodině, takže nemusím nijak zvlášť pádlovat.

Mým jediným úkolem je držet se uprostřed, kde je proud nejsilnější, vybrat správné rameno, když se řeka větví, nebo se vyhýbat mělčinám a kmenům naplavených stromů.

Čtu, fotím, zkoumám mapu nebo jen tak lelkuju. Přemýšlím o všem a o ničem a vstřebávám kouzlo téhle pomalé říční plavby.

Den v ...

Cestování, ilustračka

Přinášíme vám exkluzivní cestovatelské zážitky Čechů z různých koutů světa. Ve stovce slov se vám pokusí přiblížit atmosféru místa, na které rádi vzpomínají. Vydejte se s nimi na cestu. Pokud se vám příběh líbí, podělte se o něj se svými přáteli na sociálních sítích přidáním #cestujisaktualne

Na rovníku se stmívá brzy, a tak již kolem čtvrté odpoledne musím hledat vhodné místo k přespání, abych stihl uvařit večeři ještě za světla. 

Nakonec najdu dobře přístupný nízký břeh k zakotvení a dva stromy, mezi kterými si uvážu hamaku.

Natlakuju vařič, zapálím ho a dám vařit rýži. Mezitím se okoupu, vyperu spodní prádlo a naberu z řeky galon vody na další den, aby přes noc překapala přes filtr.

Ze solárního panelu vyndám baterii, dám nabíjet telefon a kameru a tak tak stíhám zalézt do hamaky pod moskytiéru, když se se soumrakem vyrojí hejna krvelačných komárů.

Během chvíle je tma, džungle ožije kakofonií neznámých zvuků a já se i přes lehké šimrání strachu propadám do bezelstného, důvěřivého spánku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy