Chytrý zámek na kolo: Vynálezce tvrdí, že s ním vaše kolo nikdo neukradne. Věříte mu?

Reuters Tomáš Vocelka Reuters, Tomáš Vocelka
9. 3. 2017 18:07
Jihokorejští designéři vymysleli designově krásný a navíc chytrý zámek na kolo. Zamyká se telefonem a jeho vynálezci věří, že bude znamenat převrat - podle nich vytlačí z trhu všechny ostatní zastarale nudné typy zámků. Jenže - každý (od podstaty pochybovačný) Čech nad tím bude nejspíš kroutit hlavou.
Chytrý zámek na kolo se dá zamykat telefonem. | Video:

Chytrý zámek Bisecu je jednou z věcí, na jejichž výrobu autoři chtějí hledat peníze na serveru Kickstarter. Fanoušci, kterým se nějaký projekt zalíbí, přispívají na jeho vývoj.

Jihokorejští designéři o svém vynálezu píší: Automatický chytrý zámek sám pozná, že se majitel vzdálil od bicyklu a zamkne přední kolo. Zároveň se aktivuje alarm, který v případě pokusu o krádež spustí zvukový poplach a pošle majiteli na mobil zprávu, že se něco děje.

Poplašné zařízení vydává zvuk o síle 100 dB. To je zhruba hluk, který dokáže vydávat motorová pila, motor motocyklu v maximálních otáčkách, sbíječka nebo rockový koncert (ten má až 110 dB). Autoři věří, že za takových okolností nikdo nehodí kolo na rameno a neodnese ho. Pokud by se to stalo, dá se pohyb kola sledovat přes mobilní aplikaci. (Alespoň do okamžiku, než někdo přední kolo i se zámkem neodmontuje a nezahodí, řekl by pochybovačný Čech.)

Různé světové weby zaměřené na mobilní technologie nad vynálezem jásají a připadá jim velice dobrý a užitečný. Mimochodem, pokud se zámek dostane do prodeje, měl by stát v přepočtu něco přes 3 tisíce korun. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vítězkou ceny hudební kritiky Apollo se stala sedmnáctiletá písničkářka Amelie Siba. Ocenění získala za své loňské album nazvané Dye My Hair.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy