Sagan versus pejskařka? Cyklista nebezpečnou situaci zvládl, zato pořadatelé selhali

Lubor Tesař
23. 3. 2017 17:03
Jistě jste zaregistrovali případ Petera Sagana, kterému přednedávnem při časovce vstoupila těsně před kolo paní se psem. Šla spořádaně po přechodu a překvapení byli oba. Sagan se jí stihl vyhnout, ale vše znovu rozvířilo debaty o bezpečnosti cyklistů i o odpovědnosti diváků a pořadatelů. A stávají se i horší věci – český cyklista Martin Penc kdysi při závodech na Kubě vrazil dokonce do volně pobíhajícího koně.
Peter Sagan, Tirreno- Adriatico
Peter Sagan, Tirreno- Adriatico | Foto: ČTK

V posledních letech jsme zvláště při Tour de France svědky apelů těch největších cyklistických es na adresu diváků a fanoušků, aby respektovali určitá pravidla a dodržovali odstup od závodníků.

Bohužel potřeba exhibicionismu určitých jedinců nezná hranic. Často v kopcích vídáme na první pohled komicky působící běžce, kteří utíkají podél nejlepších závodníků, ovšem tyto situace nejsou pro cyklisty ani pro ostatní diváky vůbec k smíchu, neboť mohou mít doslova tragické následky.

V tom lepším případě mohou skončit po pádu zraněním a odstoupením ze závodu některého z leaderů, který tím přijde o šanci na výsledek a následně dobrou smlouvu, a tudíž i částečně o živobytí. V horším případě mohou tato individua ve svém transu při běhu porazit stojící dítě u trati a nechci ani domýšlet následky.

Peter Sagan a paní, která čekala, že má na přechodu přednost

Je jasné, že se tomuto nešvaru dá těžko zabránit už jen proto, že většina "běžců" je navíc posilněna dávkou alkoholu. Za zajištění bezpečnosti při závodu je vždy zodpovědný pořadatel. Zatímco v těchto případech může situaci málo ovlivnit, to co jsme viděli v závěrečné časovce na italském Tirrenu, v případě Petera Sagana, bylo jednoznačně pořadatelské selhání.

Ne každý člověk ve městě je obeznámen s tím, že tudy projíždí závod, a proto by se nikdy nemělo stát, že by ve městě zůstal nezabezpečený přechod pro chodce.

Paní se psem zcela evidentně vůbec netušila, že silnice je uzavřená pro cyklisty a byla překvapená stejně jako Peter Sagan, co se to vlastně děje, že jí cyklista na přechodu pro chodce nedal přednost.

Sagan zareagoval, jak jsme již u něj zvyklí, velice dobře. Je potřeba říci, že časovkářský speciál, na kterém seděl, se ovládá daleko hůře, než klasické silniční kolo. Naštěstí to tentokráte, jako většina podobných případů, neskončilo pádem, a i proto se toto video dostane po letech spíše mezi ty humorné historky.

Martin Penc versus kůň: naštěstí to dopadlo dobře

Dovolím si při této příležitosti na závěr připomenout, jeden kuriozní případ ze závodu okolo Kuby, kde při bočním větru těsně před jednou skupinou přebíhal splašený kůň a náš bývalý mistr světa na dráze Martin Penc už neměl kam uhnout - v plné rychlosti tedy narazil hlavou do boku koně, kterému se samozřejmě nic nestalo.

I poněkud otřesený Martin Penc pokračoval dále v závodu, nicméně stal se samozřejmě terčem vtípků a posměšků. Pro nás z toho plyne ponaučení, že hlavou nejenom zeď neprorazíš, ale ani koně neporazíš. A proto, prosím, za každé situace předvídejme a přemýšlejme.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Vítkovice Heavy Machinery jdou do prodeje, odhad ceny je 1,3 miliardy korun

Ostravská firma Vítkovice Heavy Machinery (VHM), kterou soud v létě poslal do konkurzu, jde do prodeje. Ve výběrovém řízení se prodávají obří výrobní haly i se strojním vybavením na více než 50 hektarech pozemků. Odhadní cena nemovitostí i movitého majetku, které se prodávají vcelku, činí 1,3 miliardy korun. Prodejem pověřil věřitelský výbor aukční a dražební společnost Gaute. ČTK to dnes za Gaute sdělil Jaroslav Martínek.

"Společnost Gaute od 2. prosince zveřejnila informace pro zájemce na svém portálu www.verejnedrazby.cz. Tímto dnem zároveň začíná lhůta, během které se zájemci můžou detailně seznámit s předmětem prodeje v takzvané datové místnosti," uvedl Martínek. Samotné výběrové řízení začne 6. ledna.

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Insolvenční návrh podalo v březnu samo vedení, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy prohloubil koronavirus a opatření proti jeho šíření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy