Sagan versus pejskařka? Cyklista nebezpečnou situaci zvládl, zato pořadatelé selhali

Lubor Tesař
23. 3. 2017 17:03
Jistě jste zaregistrovali případ Petera Sagana, kterému přednedávnem při časovce vstoupila těsně před kolo paní se psem. Šla spořádaně po přechodu a překvapení byli oba. Sagan se jí stihl vyhnout, ale vše znovu rozvířilo debaty o bezpečnosti cyklistů i o odpovědnosti diváků a pořadatelů. A stávají se i horší věci – český cyklista Martin Penc kdysi při závodech na Kubě vrazil dokonce do volně pobíhajícího koně.
Peter Sagan, Tirreno- Adriatico
Peter Sagan, Tirreno- Adriatico | Foto: ČTK

V posledních letech jsme zvláště při Tour de France svědky apelů těch největších cyklistických es na adresu diváků a fanoušků, aby respektovali určitá pravidla a dodržovali odstup od závodníků.

Bohužel potřeba exhibicionismu určitých jedinců nezná hranic. Často v kopcích vídáme na první pohled komicky působící běžce, kteří utíkají podél nejlepších závodníků, ovšem tyto situace nejsou pro cyklisty ani pro ostatní diváky vůbec k smíchu, neboť mohou mít doslova tragické následky.

V tom lepším případě mohou skončit po pádu zraněním a odstoupením ze závodu některého z leaderů, který tím přijde o šanci na výsledek a následně dobrou smlouvu, a tudíž i částečně o živobytí. V horším případě mohou tato individua ve svém transu při běhu porazit stojící dítě u trati a nechci ani domýšlet následky.

Peter Sagan a paní, která čekala, že má na přechodu přednost

Je jasné, že se tomuto nešvaru dá těžko zabránit už jen proto, že většina "běžců" je navíc posilněna dávkou alkoholu. Za zajištění bezpečnosti při závodu je vždy zodpovědný pořadatel. Zatímco v těchto případech může situaci málo ovlivnit, to co jsme viděli v závěrečné časovce na italském Tirrenu, v případě Petera Sagana, bylo jednoznačně pořadatelské selhání.

Ne každý člověk ve městě je obeznámen s tím, že tudy projíždí závod, a proto by se nikdy nemělo stát, že by ve městě zůstal nezabezpečený přechod pro chodce.

Paní se psem zcela evidentně vůbec netušila, že silnice je uzavřená pro cyklisty a byla překvapená stejně jako Peter Sagan, co se to vlastně děje, že jí cyklista na přechodu pro chodce nedal přednost.

Sagan zareagoval, jak jsme již u něj zvyklí, velice dobře. Je potřeba říci, že časovkářský speciál, na kterém seděl, se ovládá daleko hůře, než klasické silniční kolo. Naštěstí to tentokráte, jako většina podobných případů, neskončilo pádem, a i proto se toto video dostane po letech spíše mezi ty humorné historky.

Martin Penc versus kůň: naštěstí to dopadlo dobře

Dovolím si při této příležitosti na závěr připomenout, jeden kuriozní případ ze závodu okolo Kuby, kde při bočním větru těsně před jednou skupinou přebíhal splašený kůň a náš bývalý mistr světa na dráze Martin Penc už neměl kam uhnout - v plné rychlosti tedy narazil hlavou do boku koně, kterému se samozřejmě nic nestalo.

I poněkud otřesený Martin Penc pokračoval dále v závodu, nicméně stal se samozřejmě terčem vtípků a posměšků. Pro nás z toho plyne ponaučení, že hlavou nejenom zeď neprorazíš, ale ani koně neporazíš. A proto, prosím, za každé situace předvídejme a přemýšlejme.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Senát bude za dva týdny volit nového šéfa ÚOOÚ, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Premiér Pobřeží slonoviny zemřel na infarkt, bylo mu 61 let

Premiér Pobřeží slonoviny Amadou Gon Coulibaly, který byl v nadcházejících říjnových prezidentských volbách považován za jednoho z favoritů, ve středu zemřel. Podle agentury DPA to oznámila vláda.

Místní televize RTI uvedla, že jednašedesátiletý Coulibaly během zasedání kabinetu utrpěl infarkt. Bylo to první jednání kabinetu, kterého se zúčastnil po návratu z několikatýdenního léčení ve Francii. Zde již v roce 2012 podstoupil operaci srdce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy