Nejlepší štafety ve 2222 km dlouhém cyklomaratonu nakonec v cíli dělily jen dvě minuty!

Tomáš Pchálek
10. 8. 2017 12:58
Metrostav Handy Cyklo Maraton je zaměřen především na propojení světů zdravých a handicapovaných sportovců a na šíření myšlenky pomoci druhým. Výsledky na něm nejsou to nejpodstatnější. Ale přesto jsou fascinující. Vítězná štafeta ujela 2222 km dlouhou trať za 71 hodin a 13 minut. A druhý tým v pořadí byl jen o dvě minuty horší!
Štafety zravých a handicapovaných sportovců slaví v cíli nejdelšího českého cyklomaratonu.
Štafety zravých a handicapovaných sportovců slaví v cíli nejdelšího českého cyklomaratonu. | Foto: Metrostav Handy Cyklo Maraton

O víkendu proběhlo na pražské Kampě slavnostní ukončení nejdelšího cyklistického podniku u nás, jímž je Metrostav Handy Cyklo Maraton. Unikátní projekt sdružuje do týmů zdravé a handicapované. Smíšené štafety navíc jezdí pro lidi krátce po úrazu nebo nemoci, takzvané patrony, aby je motivovaly a vtáhly do dění.

Na pětidenní nonstop benefiční jízdu okolo republiky vyrazilo třicet pět týmů z Česka a Slovenska. Dohromady účastníci najeli osmdesát tisíc kilometrů. Dvakrát tedy pomyslně obkroužili planetu, aby tím dali najevo, že zdraví a handicapovaní mohou fungovat jako tým, jak ve sportu, tak venku na ulici.

Handy Cyklo Maraton: časovka na autoromu v Mostě | Video: Metrostav Handy Cyklo Maraton

Metrostav Handy Cyklo Maraton odstartoval v poledne 1. srpna z Břevnovského kláštera v Praze. Trasu 2222 km dokázal nejrychlejší tým Plzeň v čele s handicapovaným kapitánem Honzou Krauskopfem zdolat za neuvěřitelných 71 hodin a 13 minut!

K neuvěření je také fakt, že druhý tým Praha na kole dětem dosáhl cíle jen o dvě minuty později. Mezi čtyřčlennými týmy zvítězilo seskupení Flexira. Ti do benefičního maratonu nastoupili již počtvrté. Loni vyhráli kategorii osmičlenných a letos obhájili v královské kategorii čtyřčlenných týmů s časem 75 hodin a 43 minut.

Tento projekt však není primárně o výsledcích, ale o šíření myšlenky a pomoci druhým. Při závěrečném ceremoniálu předali zástupci Nadace ČEZ a aplikace EPP šek na 200 tisíc korun organizaci Debra, pečující o lidi s nemocí motýlích křídel. Nadace ČEZ i Debra samozřejmě měly i své cyklotýmy v akci.

Metrostav Handy Cyklo Maraton: časovka v Drážďanech | Video: Metrostav Handy Cyklo Maraton

"To, co jsme jako tým během těch pěti dní a nocí zažili, se snad ani nedá popsat slovy. Bylo to krásné a je to zážitek na celý život!" komentoval jeden z účastníků své pocity potom, co si převzal medaili.

"Nemáme zlaté, stříbrné ani bronzové medaile. Nemáme bednu vítězů. Všichni dostávají medaile stejné. Nebojujeme mezi sebou, bojujeme společně za stejnou věc. Chceme ukázat, že my, lidé s handicapem, jsme součástí týmu, společnosti a že na to máme!" uzavírá ředitel závodu, vozíčkář Heřman Volf.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policista, který zabil George Floyda, bude obviněn z vraždy druhého stupně

Generální prokurátor Minnesoty Keith Ellison zvýší obvinění bělošského policisty Dereka Chauvina z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Vznesena budou obvinění také proti třem dalším policistům, kteří byli na místě a kteří po incidentu dostali výpověď. Informoval o tom dnes americký list Star Tribune.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel poté, co mu Chauvin skoro devět minut 25. května při zatýkání klečel na krku. Nahrávka incidentu obletěla celý svět a v USA spustila vlnu protestů proti rasově motivované policejní brutalitě, které v místech provázelo rabování a vandalismus.

Čtyřiačtyřicetiletý Chauvin dostal minulý týden výpověď a byl obviněn z vraždy třetího stupně a zabití druhého stupně. Nyní ho prokurátor podle tisku chce obvinit z vraždy druhého stupně, za kterou by mohl dostat až 40 let za mřížemi, což je o 15 víc než maximální trest za vraždu třetího stupně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy