Komentář Štěpána Straky: Ďábelský plán týmu Sky může vyjít, i díky filosofii drobných zisků

Štěpán Straka
7. 9. 2017 16:13
Opravdu to jde? Vyhrát Tour de France a nejet při tom úplně naplno, s myšlenkou na vítězství na Vueltě? Chris Froome a tým Sky dokazují, že zřejmě ano.
Chris Froome v cíli šesté etapy Vuelta
Chris Froome v cíli šesté etapy Vuelta | Foto: ČTK

Britský cyklista ukázal špičkovou formu sezóny 2017 až během šestnáctého dne španělské Grand Tour - v den klíčové časovky do Logroña. Možná už jste někdy slyšely o filozofii Sky, označované jako "marginal gains". Je zaměřena na drobné vychytávky, často netradiční, které odděleně neznamenají nic, ovšem dohromady výrazně vylepšují sportovcův výkon.

Štěpán Straka

Štěpán Straka
  • Sportovní komentátor (Eurosport TV)
  • Specializuje se na cyklistiku, běh na lyžích, veslování a atletiku.
  • Pravidelně přispívá do českých cyklistických časopisů.
  • Trojnásobný mistr republiky ve veslování.

Před příchodem "nebeského" týmu na profesionální scénu třeba nebylo zvykem se před a po etapě vyjíždět na trenažéru. Cyklisté ze Sky za tento "warmup" a "cooldown" taky ze začátku sklízeli jen posměch tradicionalistů z Itálie nebo Španělska.

A dnes si na startu závodu ergometry vyndávají úplně všichni. Podobně bychom mohli pokračovat dál. Od výživy, přes spaní závodníků, astronomicky drahá řídítka z 3D tiskárny až po novinku jak ze Star Wars, kterou je takzvaný Race Hub. Jde o rozkládací barák, kde se vaří, jí, odpočívá a plánuje. A na plány jsou ve Sky specialisté.

K dokonání toho mistrovského plánu - vyhrát Tour a Vueltu v jedné sezoně s Chrisem Froomem - ještě něco zbývá a zadarmo to Nibali nebo Contador Froomovi určitě nedají. A ať už to dopadne jakkoli, už dosavadní postup v plnění plánu na zisk historického doublu je obdivuhodné. Ať se nám to líbí, nebo ne, tým Sky určuje trend moderní cyklistiky. Technického, vědeckého sportu puntičkářů, kde každý marginální zisk představuje hranici mezi vítězstvím a porážkou.

Jak symbolicky pak vypadá prohlášení Alberta Contadora, možná posledního romantika z takzvané staré školy, o potřebě zavést rozpočtové stropy pro profesionální týmy. V neděli se však tato romantika z cyklistiky vytratí.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Sesuvy půdy v africkém Burundi zabily nejméně 38 lidí

Nejméně 38 lidí zemřelo v noci na dnešek při sesuvech půdy způsobených prudkými dešti v Burundi. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na místní policii, podle níž se zatím jedná o předběžnou bilanci. Pátrací práce na místě stále pokračují. Silné deště sužují celý region východní Afriky již přes dva měsíce a způsobily tam za tu dobu smrt již 265 lidí. Srážky přitom podle meteorologů nemají v blízké době ustat.

K poslednímu neštěstí došlo ve vesnici Mugina na severozápadě Burundi. Kvůli dešťům se utrhly části několika strání, na nichž stály obytné domy.

"Stalo se to v noci, když byli všichni doma. Půda ze sesuvů se hrnula po třech velice příkrých kopcích a cestou vše pohřbila," řekl AFP jeden ze svědků na místě. "Celé rodiny byly pohřbeny zaživa, stejně jako jejich domy, jejich dobytek a jejich pole, je to strašlivé," dodal. Na místo podle něj sice dorazila policie, jež spolu s dobrovolníky pátrá po přeživších. Nemají ale k dispozici žádnou techniku a sutiny prohledávají jen rukama. Zasažený region nedaleko hranic s Rwandou je velice těžko dostupný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy