Cyklistická móda 2017. Modelky na 
přehlídce předvedly, co se bude nosit

Obrazem: Móda pro cyklisty pro příští rok podle Shimana, Giantu, Scottu a dalších obrů
Městská kolekce od Shimana pracuje s tlumenými barvami, cyklista tak podle autorů vypadá civilněji a lépe “splyne s městským davem”.
Sportovní cyklistické oblečení značky Pearl Izumi sází pro příští sezonu na výrazné barvy.
Dámský pískově hnědý vršek od X-Bionic patří podle Zdenky Tomis z magazínu Žena.cz k několika málo povedeným modelům na přehlídce. "Jedna z mála věcí, co nekřičí barvami, i když růžové lemy si výrobce také klidně mohl odpustit," říká.
Modelka předvádí oblečení Pearl Izumi pro městskou cyklistiku a turistiku.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 15. 9. 2016 21:26
Shimano vsadilo ve své nové kolekci městského cyklistického oblečení na tlumené přírodní tóny, kolekce Scottu nebo výhradně ženské značky Liv zase hýřily barvami. Cyklistické oblečení pro rok 2017 představené velkými výrobci na speciální módní přehlídce ve Friedrichshafenu však má i některé společné rysy – především používání stále lehčích a vysoce funkčních materiálů.

Nebyla to vlastně úplně obvyklá módní přehlídka, což bylo patrné už z toho, že se modelky projížděly po pódiu na kole a jejich pohyby někdy připomínaly spíš cvičení aerobiku než klasické předvádění módy. Na druhou stranu však své nové kolekce pro příští rok ukázala řada opravdu velkých výrobců cyklistického oblečení – například japonské Shimano, americký Scott, nebo značka Gore, známá svým funkčním sportovním oblečením. Tchajwanský Giant, který je největším výrobcem kol na světě, na přehlídce prezentoval svou značku Liv, jejíž kola i oblečení jsou určeny výhradně pro ženy.

Pískově hnědý vršek od X-Bionic: "Jedna z mála věcí, které nekřičí barvami. Jen ty růžové lemy si výrobce mohl odpustit," říká Zdenka Tomis z magazínu Žena.cz.
Pískově hnědý vršek od X-Bionic: "Jedna z mála věcí, které nekřičí barvami. Jen ty růžové lemy si výrobce mohl odpustit," říká Zdenka Tomis z magazínu Žena.cz. | Foto: Eurobike

Přehlídka se uskutečnila v rámci největšího světového cyklistického veletrhu Eurobike. Z většinou poměrně hodně barevného oblečení se vymykalo hlavně Shimano. Ve své řadě Explorer, určené pro městskou cyklistiku a turistiku, vsadilo na tlumené přírodní odstíny hnědé, šedé, olivové a zelené barvy. Cílem je to, aby cyklista ve městě lépe “splynul z davem” a jeho oblečení se příliš nelišilo od ostatních lidí ve městě.

Japonská firma se navíc odlišovala i tím, že se do oblečení pokusila promítnout trochu retro prvků – patrné to bylo hlavně na cyklistických botách, které na první pohled vypadají podobně jako tretry z dávných dob Závodu míru (v podrážce se však skrývá zarážka pro systém nášlapných pedálů SPD). Ty ovšem na přehlídce vidět nebyly, firma je vystavovala pouze ve svém stánku na veletrhu. I když oblečení na první pohled vypadá málo výrazně, má integrovanou řadu reflexních prvků. Cyklista by tak měl být dobře vidět i za horších světelných podmínek.

Goretexová bunda, vracející se k prvnímu modelu, který se objevil před třiceti lety. Podle Zdenky Tomis jedna z nejpovedenějších věcí na přehlídce.
Goretexová bunda, vracející se k prvnímu modelu, který se objevil před třiceti lety. Podle Zdenky Tomis jedna z nejpovedenějších věcí na přehlídce. | Foto: Tomáš Vocelka

Velmi zajímavě působily i nové cyklistické bundy od společnosti Gore, které odkazují na první kusy funkčního oblečení, které tato firma vyrobila před třiceti lety. Nový model oproti předchůdci ještě lépe chrání cyklistu ve špatném počasí a navíc váží pouhých 100 gramů. Právě vylepšování vlastností funkčního sportovního oblečení a snižování jeho váhy bylo viditelným trendem u všech výrobců, kteří na největším cyklistickém veletrhu ve Friedrichshafenu vystavovali.

Na výrazné barvy cyklistického oblečení naopak vsadily firmy jako Scott nebo německá Vaude, jež si zakládá na svém ekologickém přístupu k výrobě a k používaným materiálům.

“Je škoda, že zatímco sportovní oblečení na běh nebo jógu jde s dobou a řídí se módními trendy, cyklistické zůstává už několik let na místě. Zřejmě je technologicky skvěle zpracované, ale chybí mu styl i nápad. S výjimkou kolekce Shimano bylo vše až příliš pestré a barevné, přičemž přece stačí pár chytře umístěných odrazek a hezké oblečení může být zároveň i bezpečné,” komentuje novou cyklistickou módu představenou ve Friedrichshafenu šéfka magazínu Žena.cz Zdenka Tomis. Podle ní je škoda, že za nejzdařilejší se dají považovat goretexové bundy – byly totiž navrženy s tím, že mají připomenout 30 let starého předchůdce, který zahájil éru funkčního oblečení Gore.

Model od firmy Funkier kombinuje tričko a kraťasy v duchu moderního colorblockingu. Lepší než tisíc barev na jednom tričku jsou dva jednobarevné kusy.
Model od firmy Funkier kombinuje tričko a kraťasy v duchu moderního colorblockingu. Lepší než tisíc barev na jednom tričku jsou dva jednobarevné kusy. | Foto: Tomáš Vocelka

Za nevkusný ovšem považuje Zdenka Tomis způsob, jakým byly kolekce předvedeny. “Myšlenka přiblížit cyklistický svět módě je skvělá, ale dokud budou modelky poskakovat na pódiu, a nikoli přirozeně chodit po mole, budou cyklistické oblečky budit posměch,” říká. Naráží tak na velmi dynamický styl přehlídky plný běhání a skákání, který občas připomínal skupinové vystoupení aerobiku.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy